A10-5800K: specs and benchmarks
VS
Aggregate performance score
Summary
Primary details
A10-5800K processor market type (desktop or notebook), architecture, sales start time and pricing.
Place in the ranking2306
Place by popularitynot in top-100
Cost-effectiveness evaluation0.35
Market segmentDesktop processor
SeriesAMD A-Series (Desktop)
Power efficiency0.72of 100.00 (Apple M4 (8 cores))
DesignerAMD
Architecture codenameTrinity (2012−2013)
Release date2 October 2012 (13 years ago)
Cost-effectiveness evaluation
Performance per price, higher is better.
Performance to price scatter graph
Detailed specifications
Physical cores4 (Quad-Core)
Threads4
Base clock speed3.8 GHzof 4.7 GHz (Threadripper PRO 7945WX)
Boost clock speed4.2 GHzof 6.2 GHz (Core i9-14900KS)
L1 cache128 KB (per core)of 80 KB (EPYC 9965)
L2 cache1 MB (per core)of 2 MB (Xeon 6980P)
L3 cache0 KBof 1152 MB (EPYC 9684X)
Chip lithography32 nmof 3 nm (Ryzen AI 9 HX 170)
Die size246 mm2
Maximum case temperature (TCase)74 °Cof 105 °C (Core i7-5750HQ)
Number of transistors1,178 millionof 135,240 million (EPYC 9684X)
64 bit support+
Windows 11 compatibility-
Unlocked multiplier+
Compatibility
Number of CPUs in a configuration1of 8 (Opteron 842)
SocketFM2
Power consumption (TDP)100 Wattof 500 Watt (Xeon 6979P)
Virtualization technologies
Supported virtual machine optimization technologies. Some are specific to Intel only, some to AMD.
AMD-V+
Memory specs
Supported memory typesDDR3
Graphics specifications
General parameters of a GPU integrated into A10-5800K.
Integrated graphics cardAMD Radeon HD 7660D (800 MHz)
Benchmark performance
Combined synthetic benchmark score
This is our combined benchmark performance rating.
A10-5800K
1.70
Passmark
A10-5800K 2966
Samples: 1896
GeekBench 5 Single-Core
A10-5800K 454
GeekBench 5 Multi-Core
A10-5800K 1095
Cinebench 10 32-bit single-core
A10-5800K 3094
Cinebench 10 32-bit multi-core
A10-5800K 9276
3DMark06 CPU
A10-5800K 4464
Cinebench 11.5 64-bit multi-core
A10-5800K 3
TrueCrypt AES
A10-5800K 1.9
Cinebench 11.5 64-bit single-core
A10-5800K 1.03
x264 encoding pass 1
A10-5800K 107
x264 encoding pass 2
A10-5800K 22
WinRAR 4.0
A10-5800K 2501
Geekbench 2
A10-5800K 6957
3DMark Fire Strike Physics
A10-5800K 3890
Gaming performance
Closest competitors
A10-5800K's performance relative to its closest rivals among desktop CPUs.
PRO A10-8770E 100.59
A10-5800B 100.59
A10-5800K 100
Intel equivalent
According to our data, the closest Intel alternative to A10-5800K is Pentium G4560T, which is faster by 1% and higher by 9 positions in our ranking.
Here are some closest Intel rivals to A10-5800K:
Core i5-3470T 101.18
Core i7-930 101.18
A10-5800K 100
Similar processors
Recommended GPUs
RTX 4090 GeForce RTX 4090
0.4% (12/2672)
RTX 4070 Ti GeForce RTX 4070 Ti
0.04% (1/2672)
RX 7900 XTX Radeon RX 7900 XTX
0.1% (4/2672)
RTX 4070 GeForce RTX 4070
0.04% (1/2672)
RX 9070 XT Radeon RX 9070 XT
0.04% (1/2672)
RX 9070 Radeon RX 9070
0.04% (1/2672)
0.1% (3/2672)
RX 7800 XT Radeon RX 7800 XT
0.07% (2/2672)
RTX 3070 Ti GeForce RTX 3070 Ti
0.07% (2/2672)