Radeon R7 265 vs RX 6650 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R7 265
2014, $149
4 GB GDDR5, 150 Watt
9.68

6650 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R7 265 'den 323% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum494112
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi4.7156.66
Güç verimliliği4.9717.91
MimariGCN 1.0 (2012−2020)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUPitcairnNavi 23
TipMasaüstüMasaüstü
Dizaynreferenceveri yok
Çıkış tarihi13 şubat 2014 (12 yıl önce)10 mayıs 2022 (4 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$149 $399

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

RX 6650 XT, R7 265'ye göre 1103% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R7 265'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı10242048
Çekirdek frekansıveri yok2055 MHz
Boost modunda frekans925 MHz2635 MHz
Transistör sayısı2,800 million11,060 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)150 Watt176 Watt
Tekstüre hızı59.20337.3
Kayan nokta performansı1.894 TFLOPS10.79 TFLOPS
ROPs3264
TMUs64128
Ray Tracing Coresveri yok32
L0 Cacheveri yok512 KB
L1 Cache256 KB512 KB
L2 Cache512 KB2 MB
L3 Cacheveri yok32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x8
Uzunluk210 mmveri yok
Kalınlık2-slot2-slot
Ek güç konektörleri1 x 6-pin1x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit128 Bit
Hafıza frekansı1400 MHz2190 MHz
Bellek bant genişliği179.2 GB/s280.3 GB/s
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a
Eyefinity+-
HDMI++

Desteklenen teknolojiler

Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

CrossFire+-
FreeSync+-
DDMA Audio+veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.16.5
OpenGL4.64.6
OpenCL1.22.1
Vulkan-1.3

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R7 265 9.68
RX 6650 XT 40.93
+323%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R7 265 5220
RX 6650 XT 29796
+471%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R7 265 ve Radeon RX 6650 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD30−35
−360%
138
+360%
1440p16−18
−331%
69
+331%
4K8−9
−350%
36
+350%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p4.97
−71.8%
2.89
+71.8%
1440p9.31
−61%
5.78
+61%
4K18.63
−68%
11.08
+68%
  • RX 6650 XT'de kare başına maliyet 1080p'de 72% daha düşüktür
  • RX 6650 XT'de kare başına maliyet 1440p'de 61% daha düşüktür
  • RX 6650 XT'de kare başına maliyet 4K'de 68% daha düşüktür

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 346
+0%
346
+0%
Cyberpunk 2077 128
+0%
128
+0%
Resident Evil 4 Remake 225
+0%
225
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 342
+0%
342
+0%
Cyberpunk 2077 108
+0%
108
+0%
Far Cry 5 173
+0%
173
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
Forza Horizon 5 198
+0%
198
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Counter-Strike 2 181
+0%
181
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 270−280
+0%
270−280
+0%
Cyberpunk 2077 88
+0%
88
+0%
Dota 2 171
+0%
171
+0%
Far Cry 5 163
+0%
163
+0%
Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
Forza Horizon 5 180
+0%
180
+0%
Grand Theft Auto V 147
+0%
147
+0%
Metro Exodus 102
+0%
102
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 182
+0%
182
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 130−140
+0%
130−140
+0%
Cyberpunk 2077 78
+0%
78
+0%
Dota 2 136
+0%
136
+0%
Far Cry 5 151
+0%
151
+0%
Forza Horizon 4 150−160
+0%
150−160
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 160−170
+0%
160−170
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 107
+0%
107
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 170−180
+0%
170−180
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 108
+0%
108
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 290−300
+0%
290−300
+0%
Grand Theft Auto V 77
+0%
77
+0%
Metro Exodus 58
+0%
58
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 260−270
+0%
260−270
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 100−110
+0%
100−110
+0%
Cyberpunk 2077 44
+0%
44
+0%
Far Cry 5 114
+0%
114
+0%
Forza Horizon 4 120−130
+0%
120−130
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 80−85
+0%
80−85
+0%

1440p
Epic

Fortnite 110−120
+0%
110−120
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 27
+0%
27
+0%
Grand Theft Auto V 72
+0%
72
+0%
Metro Exodus 37
+0%
37
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 56
+0%
56
+0%
Valorant 250−260
+0%
250−260
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 65−70
+0%
65−70
+0%
Counter-Strike 2 45−50
+0%
45−50
+0%
Cyberpunk 2077 18
+0%
18
+0%
Dota 2 97
+0%
97
+0%
Far Cry 5 55
+0%
55
+0%
Forza Horizon 4 80−85
+0%
80−85
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 55−60
+0%
55−60
+0%

4K
Epic

Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%

Popüler oyunlarda R7 265 ve RX 6650 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6650 XT 1080p'de 360% daha hızlıdır
  • RX 6650 XT 1440p'de 331% daha hızlıdır
  • RX 6650 XT 4K'de 350% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 60 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 9.68 40.93
Yenilik 13 şubat 2014 10 mayıs 2022
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm
Güç Tüketimi (TDP) 150 Watt 176 Watt

R7 265 17% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 6650 XT, 323% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6650 XT performans testlerinde Radeon R7 265 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.2 387 oy

Radeon R7 265 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.4 4178 oy

Radeon RX 6650 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R7 265 veya Radeon RX 6650 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.