Radeon R7 265 vs HD 7340

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R7 265
2014, $149
4 GB GDDR5, 150 Watt
9.68
+2516%

R7 265, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 7340 'den 2516% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum4941338
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi4.71veri yok
Güç verimliliği4.971.58
MimariGCN 1.0 (2012−2020)TeraScale 2 (2009−2015)
GPUPitcairnLoveland
TipMasaüstüMasaüstü
Dizaynreferenceveri yok
Çıkış tarihi13 şubat 2014 (12 yıl önce)6 haziran 2012 (13 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$149 $552.69

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

R7 265 ve HD 7340 para için neredeyse eşit değere sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R7 265'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı102480
Çekirdek frekansıveri yok523 MHz
Boost modunda frekans925 MHz680 MHz
Transistör sayısı2,800 million450 million
Teknolojik süreç28 nm40 nm
Güç Tüketimi (TDP)150 Watt18 Watt
Tekstüre hızı59.204.184
Kayan nokta performansı1.894 TFLOPS0.08368 TFLOPS
ROPs324
TMUs648
L1 Cache256 KBveri yok
L2 Cache512 KBveri yok

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16IGP
Uzunluk210 mmveri yok
Kalınlık2-slotIGP
Ek güç konektörleri1 x 6-pinveri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5Sistem kullanılır
Maksimum Bellek4 GBSistem kullanılır
Bellek veri yolu genişliği256 BitSistem kullanılır
Hafıza frekansı1400 MHzSistem kullanılır
Bellek bant genişliği179.2 GB/sveri yok
Paylaşılan hafıza-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPortNo outputs
Eyefinity+-
HDMI+-

Desteklenen teknolojiler

Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

CrossFire+-
FreeSync+-
DDMA Audio+veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1211.2 (11_0)
Gölgelendirici modeli5.15.0
OpenGL4.64.4
OpenCL1.21.2
Vulkan-N/A

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R7 265 9.68
+2516%
HD 7340 0.37

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R7 265 5220
+2230%
HD 7340 224

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R7 265 ve Radeon HD 7340 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 1−2
+0%
1−2
+0%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 1−2
+0%
1−2
+0%
Forza Horizon 4 4−5
+0%
4−5
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
+0%
7−8
+0%
Valorant 24−27
+0%
24−27
+0%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 14−16
+0%
14−16
+0%
Cyberpunk 2077 1−2
+0%
1−2
+0%
Dota 2 10−11
+0%
10−11
+0%
Forza Horizon 4 4−5
+0%
4−5
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
+0%
7−8
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
+0%
5−6
+0%
Valorant 24−27
+0%
24−27
+0%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
+0%
1−2
+0%
Dota 2 10−11
+0%
10−11
+0%
Forza Horizon 4 4−5
+0%
4−5
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
+0%
7−8
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
+0%
5−6
+0%
Valorant 24−27
+0%
24−27
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 3−4
+0%
3−4
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 1−2
+0%
1−2
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 4−5
+0%
4−5
+0%

1440p
Ultra

Forza Horizon 4 1−2
+0%
1−2
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 1−2
+0%
1−2
+0%

1440p
Epic

Fortnite 0−1 0−1

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
+0%
14−16
+0%
Valorant 2−3
+0%
2−3
+0%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 1−2
+0%
1−2
+0%

4K
Epic

Fortnite 2−3
+0%
2−3
+0%

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 27 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 9.68 0.37
Yenilik 13 şubat 2014 6 haziran 2012
Teknolojik süreç 28 nm 40 nm
Güç Tüketimi (TDP) 150 Watt 18 Watt

R7 265 2516% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Öte yandan HD 7340, 733% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Radeon R7 265 performans testlerinde Radeon HD 7340 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.2 387 oy

Radeon R7 265 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.8 73 oy

Radeon HD 7340 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R7 265 veya Radeon HD 7340 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.