GeForce GTX 775M vs Radeon RX 7900 GRE

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce GTX 775M ile Radeon RX 7900 GRE'yi karşılaştırdık.

GTX 775M
2013
4 GB GDDR5, 100 Watt
9.42

7900 GRE, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 775M 'den 593% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum50330
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok70.08
Güç verimliliği7.2519.33
MimariKepler (2012−2018)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUN13E-GTX-A2Navi 31
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi24 eylül 2013 (12 yıl önce)27 temmuz 2023 (2 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$549

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GTX 775M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı13445120
Çekirdek frekansı719 MHz1287 MHz
Boost modunda frekansveri yok2245 MHz
Transistör sayısı3540 Million57,700 million
Teknolojik süreç28 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)100 Watt260 Watt
Tekstüre hızıveri yok718.4
Kayan nokta performansıveri yok45.98 TFLOPS
ROPsveri yok160
TMUsveri yok320
Ray Tracing Coresveri yok80
L0 Cacheveri yok2.5 MB
L1 Cacheveri yok2.5 MB
L2 Cacheveri yok6 MB
L3 Cacheveri yok64 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Arayüzveri yokPCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok276 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin
SLI desteği+-

VRAM kapasitesi ve türü

GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB16 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit256 Bit
Hafıza frekansı3600 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok576.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yok1x HDMI 2.1a, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB Type-C
HDMI-+

Desteklenen teknolojiler

GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Optimus+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX1112 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeliveri yok6.8
OpenGLveri yok4.6
OpenCLveri yok2.2
Vulkan-1.3
CUDA+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

GTX 775M 9.42
RX 7900 GRE 65.28
+593%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

GTX 775M 3950
Örnekler: 54
RX 7900 GRE 27405
+594%
Örnekler: 1997

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

GTX 775M 6071
RX 7900 GRE 67134
+1006%

Oyun performansı

Oyunlarda GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7900 GRE sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD27−30
−663%
206
+663%
1440p18−20
−617%
129
+617%
4K10−12
−670%
77
+670%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok2.67
1440pveri yok4.26
4Kveri yok7.13

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 50−55
−510%
300−350
+510%
Cyberpunk 2077 20−22
−940%
208
+940%
Resident Evil 4 Remake 18−20
−1200%
234
+1200%

Full HD
Medium

Battlefield 5 40−45
−319%
170−180
+319%
Counter-Strike 2 50−55
−510%
300−350
+510%
Cyberpunk 2077 20−22
−820%
184
+820%
Far Cry 5 30−35
−461%
174
+461%
Fortnite 55−60
−430%
300−350
+430%
Forza Horizon 4 40−45
−521%
260−270
+521%
Forza Horizon 5 27−30
−579%
190−200
+579%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
−412%
170−180
+412%
Valorant 90−95
−307%
350−400
+307%

Full HD
High

Battlefield 5 40−45
−319%
170−180
+319%
Counter-Strike 2 50−55
−510%
300−350
+510%
Counter-Strike: Global Offensive 140−150
−93.8%
270−280
+93.8%
Cyberpunk 2077 20−22
−690%
158
+690%
Dota 2 65−70
−552%
450−500
+552%
Far Cry 5 30−35
−442%
168
+442%
Fortnite 55−60
−430%
300−350
+430%
Forza Horizon 4 40−45
−521%
260−270
+521%
Forza Horizon 5 27−30
−579%
190−200
+579%
Grand Theft Auto V 35−40
−369%
164
+369%
Metro Exodus 18−20
−842%
179
+842%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
−412%
170−180
+412%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
−1428%
382
+1428%
Valorant 90−95
−307%
350−400
+307%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 40−45
−319%
170−180
+319%
Cyberpunk 2077 20−22
−640%
148
+640%
Dota 2 65−70
−552%
450−500
+552%
Far Cry 5 30−35
−400%
155
+400%
Forza Horizon 4 40−45
−521%
260−270
+521%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
−412%
170−180
+412%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
−736%
209
+736%
Valorant 90−95
−307%
350−400
+307%

Full HD
Epic

Fortnite 55−60
−430%
300−350
+430%

1440p
High

Counter-Strike 2 18−20
−1028%
200−210
+1028%
Counter-Strike: Global Offensive 70−75
−607%
500−550
+607%
Grand Theft Auto V 12−14
−900%
130
+900%
Metro Exodus 10−11
−1010%
111
+1010%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
−257%
170−180
+257%
Valorant 100−110
−341%
450−500
+341%

1440p
Ultra

Battlefield 5 21−24
−626%
160−170
+626%
Cyberpunk 2077 8−9
−1125%
98
+1125%
Far Cry 5 20−22
−670%
154
+670%
Forza Horizon 4 21−24
−878%
220−230
+878%
The Witcher 3: Wild Hunt 12−14
−1100%
156
+1100%

1440p
Epic

Fortnite 20−22
−655%
150−160
+655%

4K
High

Counter-Strike 2 4−5
−2150%
90−95
+2150%
Grand Theft Auto V 20−22
−655%
151
+655%
Metro Exodus 5−6
−1320%
71
+1320%
The Witcher 3: Wild Hunt 10−12
−1036%
125
+1036%
Valorant 50−55
−558%
300−350
+558%

4K
Ultra

Battlefield 5 12−14
−925%
120−130
+925%
Counter-Strike 2 4−5
−2150%
90−95
+2150%
Cyberpunk 2077 3−4
−1400%
45
+1400%
Dota 2 35−40
−586%
240−250
+586%
Far Cry 5 9−10
−1089%
107
+1089%
Forza Horizon 4 16−18
−1006%
170−180
+1006%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−967%
95−100
+967%

4K
Epic

Fortnite 9−10
−778%
75−80
+778%

Popüler oyunlarda GTX 775M ve RX 7900 GRE bu şekilde rekabet eder:

  • RX 7900 GRE 1080p'de 663% daha hızlıdır
  • RX 7900 GRE 1440p'de 617% daha hızlıdır
  • RX 7900 GRE 4K'de 670% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Counter-Strike 2'de RX 7900 GRE 2150% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, RX 7900 GRE tüm 57 testlerimizde GTX 775M 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 9.42 65.28
Yenilik 24 eylül 2013 27 temmuz 2023
Maksimum Bellek 4 GB 16 GB
Teknolojik süreç 28 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 100 Watt 260 Watt

GTX 775M 160% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 7900 GRE, 593% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 9 yaş avantajına sahiptir, 300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 460% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 7900 GRE performans testlerinde GeForce GTX 775M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

GeForce GTX 775M dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 7900 GRE masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.8 38 oy

GeForce GTX 775M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.5 1233 oy

Radeon RX 7900 GRE 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize GeForce GTX 775M veya Radeon RX 7900 GRE hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.