GeForce GTX 775M vs Radeon RX 7400
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce GTX 775M ile Radeon RX 7400'yi karşılaştırdık.
RX 7400, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 775M 'den 202% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 503 | 223 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 7.25 | 51.00 |
| Mimari | Kepler (2012−2018) | RDNA 3.0 (2022−2026) |
| GPU | N13E-GTX-A2 | Navi 33 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 24 eylül 2013 (12 yıl önce) | 8 austos 2025 (bir yıldan daha az bir süre önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce GTX 775M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 1344 | 1792 |
| Çekirdek frekansı | 719 MHz | 1452 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 2300 MHz |
| Transistör sayısı | 3540 Million | 13,300 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 43 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 257.6 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 16.49 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 64 |
| TMUs | veri yok | 112 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 28 |
| L0 Cache | veri yok | 448 KB |
| L1 Cache | veri yok | 512 KB |
| L2 Cache | veri yok | 2 MB |
| L3 Cache | veri yok | 64 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | large | veri yok |
| Arayüz | veri yok | PCIe 4.0 x8 |
| Kalınlık | veri yok | 2-slot |
| Ek güç konektörleri | veri yok | 1x 6-pin |
| SLI desteği | + | - |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | 3600 MHz | 2250 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 288.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | 1x HDMI 2.1a, 3x DisplayPort 2.1 |
| HDMI | - | + |
Desteklenen teknolojiler
GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| Optimus | + | - |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11 | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.8 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 2.2 |
| Vulkan | - | 1.3 |
| CUDA | + | - |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce GTX 775M ve Radeon RX 7400 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 50−55
−194%
|
150−160
+194%
|
| Cyberpunk 2077 | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Resident Evil 4 Remake | 18−20
−178%
|
50−55
+178%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
−194%
|
150−160
+194%
|
| Cyberpunk 2077 | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Far Cry 5 | 30−35
−190%
|
90−95
+190%
|
| Fortnite | 55−60
−198%
|
170−180
+198%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
−193%
|
85−90
+193%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
−194%
|
100−105
+194%
|
| Valorant | 90−95
−193%
|
270−280
+193%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
−194%
|
150−160
+194%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 140−150
−178%
|
400−450
+178%
|
| Cyberpunk 2077 | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Dota 2 | 65−70
−190%
|
200−210
+190%
|
| Far Cry 5 | 30−35
−190%
|
90−95
+190%
|
| Fortnite | 55−60
−198%
|
170−180
+198%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
−193%
|
85−90
+193%
|
| Grand Theft Auto V | 35−40
−186%
|
100−105
+186%
|
| Metro Exodus | 18−20
−189%
|
55−60
+189%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
−194%
|
100−105
+194%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
−200%
|
75−80
+200%
|
| Valorant | 90−95
−193%
|
270−280
+193%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| Cyberpunk 2077 | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Dota 2 | 65−70
−190%
|
200−210
+190%
|
| Far Cry 5 | 30−35
−190%
|
90−95
+190%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
−186%
|
120−130
+186%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
−194%
|
100−105
+194%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
−200%
|
75−80
+200%
|
| Valorant | 90−95
−193%
|
270−280
+193%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 55−60
−198%
|
170−180
+198%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 18−20
−178%
|
50−55
+178%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 70−75
−201%
|
220−230
+201%
|
| Grand Theft Auto V | 12−14
−169%
|
35−40
+169%
|
| Metro Exodus | 10−11
−200%
|
30−33
+200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
−186%
|
140−150
+186%
|
| Valorant | 100−110
−183%
|
300−310
+183%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 21−24
−183%
|
65−70
+183%
|
| Cyberpunk 2077 | 8−9
−200%
|
24−27
+200%
|
| Far Cry 5 | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
−183%
|
65−70
+183%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 12−14
−169%
|
35−40
+169%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 4−5
−200%
|
12−14
+200%
|
| Grand Theft Auto V | 20−22
−200%
|
60−65
+200%
|
| Metro Exodus | 5−6
−180%
|
14−16
+180%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−12
−173%
|
30−33
+173%
|
| Valorant | 50−55
−200%
|
150−160
+200%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 12−14
−192%
|
35−40
+192%
|
| Counter-Strike 2 | 4−5
−200%
|
12−14
+200%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−200%
|
9−10
+200%
|
| Dota 2 | 35−40
−186%
|
100−105
+186%
|
| Far Cry 5 | 9−10
−200%
|
27−30
+200%
|
| Forza Horizon 4 | 16−18
−181%
|
45−50
+181%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
−200%
|
27−30
+200%
|
4K
Epic
| Fortnite | 9−10
−200%
|
27−30
+200%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 9.42 | 28.48 |
| Yenilik | 24 eylül 2013 | 8 austos 2025 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 43 Watt |
RX 7400 202% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 11 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 133% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Radeon RX 7400 performans testlerinde GeForce GTX 775M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
GeForce GTX 775M dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 7400 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
