Arc 8-Core iGPU vs Radeon R9 M390X
Kümülatif performans değerlendirmesi
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
8-Core iGPU, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 M390X'den 71% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 370 | 510 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 9.56 |
| Mimari | Xe LPG (2023−2025) | GCN 3.0 (2014−2019) |
| GPU | Meteor Lake iGPU | Amethyst |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 14 aralık 2023 (2 yıl önce) | 5 mayıs 2015 (11 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Arc 8-Core iGPU'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 8 | 2048 |
| Çekirdek frekansı | veri yok | 723 MHz |
| Boost modunda frekans | 2300 MHz | veri yok |
| Transistör sayısı | veri yok | 5,000 million |
| Teknolojik süreç | 5 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 100 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 92.54 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 2.961 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 32 |
| TMUs | veri yok | 128 |
| L1 Cache | 1.5 MB | 512 KB |
| L2 Cache | veri yok | 512 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Veri yolu | veri yok | PCIe 3.0 |
| Arayüz | veri yok | PCIe 3.0 x16 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | veri yok | GDDR5 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 4 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | veri yok | 256 Bit |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 160.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | + | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | No outputs |
| Eyefinity | - | + |
Desteklenen teknolojiler
Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| FreeSync | - | + |
| HD3D | - | + |
| PowerTune | - | + |
| DualGraphics | - | + |
| ZeroCore | - | + |
| Değiştirilebilir grafik | - | + |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12_2 | DirectX® 12 |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.3 |
| OpenGL | veri yok | 4.4 |
| Vulkan | - | + |
| Mantle | - | + |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
3DMark 11 Performance GPU
3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.
Oyun performansı
Oyunlarda Arc 8-Core iGPU ve Radeon R9 M390X sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 35
+94.4%
| 18−21
−94.4%
|
| 1440p | 17
+88.9%
| 9−10
−88.9%
|
| 4K | 14
+75%
| 8−9
−75%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 111
+122%
|
50−55
−122%
|
| Cyberpunk 2077 | 30−35
+78.9%
|
18−20
−78.9%
|
| Resident Evil 4 Remake | 40
+122%
|
18−20
−122%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 65−70
+64.3%
|
40−45
−64.3%
|
| Counter-Strike 2 | 85
+70%
|
50−55
−70%
|
| Cyberpunk 2077 | 30−35
+78.9%
|
18−20
−78.9%
|
| Far Cry 5 | 39
+30%
|
30−33
−30%
|
| Fortnite | 85−90
+56.1%
|
55−60
−56.1%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+63.4%
|
40−45
−63.4%
|
| Forza Horizon 5 | 50−55
+75.9%
|
27−30
−75.9%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 60−65
+76.5%
|
30−35
−76.5%
|
| Valorant | 130−140
+42.9%
|
90−95
−42.9%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 65−70
+64.3%
|
40−45
−64.3%
|
| Counter-Strike 2 | 42
−19%
|
50−55
+19%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 210−220
+46.9%
|
140−150
−46.9%
|
| Cyberpunk 2077 | 30−35
+78.9%
|
18−20
−78.9%
|
| Far Cry 5 | 36
+20%
|
30−33
−20%
|
| Fortnite | 85−90
+56.1%
|
55−60
−56.1%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+63.4%
|
40−45
−63.4%
|
| Forza Horizon 5 | 50−55
+75.9%
|
27−30
−75.9%
|
| Grand Theft Auto V | 25
−40%
|
35−40
+40%
|
| Metro Exodus | 28
+47.4%
|
18−20
−47.4%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 60−65
+76.5%
|
30−35
−76.5%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 49
+104%
|
24−27
−104%
|
| Valorant | 130−140
+42.9%
|
90−95
−42.9%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 65−70
+64.3%
|
40−45
−64.3%
|
| Cyberpunk 2077 | 30−35
+78.9%
|
18−20
−78.9%
|
| Far Cry 5 | 34
+13.3%
|
30−33
−13.3%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+63.4%
|
40−45
−63.4%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 60−65
+76.5%
|
30−35
−76.5%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24
+0%
|
24−27
+0%
|
| Valorant | 130−140
+42.9%
|
90−95
−42.9%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 85−90
+56.1%
|
55−60
−56.1%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 30−35
+77.8%
|
18−20
−77.8%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 110−120
+65.3%
|
70−75
−65.3%
|
| Grand Theft Auto V | 11
−18.2%
|
12−14
+18.2%
|
| Metro Exodus | 20−22
+100%
|
10−11
−100%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 150−160
+220%
|
45−50
−220%
|
| Valorant | 160−170
+54.8%
|
100−110
−54.8%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 45−50
+100%
|
21−24
−100%
|
| Cyberpunk 2077 | 14−16
+87.5%
|
8−9
−87.5%
|
| Far Cry 5 | 32
+60%
|
20−22
−60%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+81.8%
|
21−24
−81.8%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+84.6%
|
12−14
−84.6%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 35−40
+85%
|
20−22
−85%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 12−14
+225%
|
4−5
−225%
|
| Grand Theft Auto V | 9
−122%
|
20−22
+122%
|
| Metro Exodus | 12−14
+160%
|
5−6
−160%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 21−24
+130%
|
10−11
−130%
|
| Valorant | 90−95
+83.7%
|
45−50
−83.7%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 24−27
+118%
|
10−12
−118%
|
| Counter-Strike 2 | 12−14
+225%
|
4−5
−225%
|
| Cyberpunk 2077 | 6−7
+100%
|
3−4
−100%
|
| Far Cry 5 | 18−20
+100%
|
9−10
−100%
|
| Forza Horizon 4 | 27−30
+75%
|
16−18
−75%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 16−18
+77.8%
|
9−10
−77.8%
|
4K
Epic
| Fortnite | 16−18
+77.8%
|
9−10
−77.8%
|
Full HD
High
| Dota 2 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
Full HD
Ultra
| Dota 2 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
4K
Ultra
| Dota 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
Popüler oyunlarda Arc 8-Core iGPU ve R9 M390X bu şekilde rekabet eder:
- Arc 8-Core iGPU 1080p'de 94% daha hızlıdır
- Arc 8-Core iGPU 1440p'de 89% daha hızlıdır
- Arc 8-Core iGPU 4K'de 75% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Counter-Strike 2'de Arc 8-Core iGPU 225% daha hızlıdır.
- 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Grand Theft Auto V'de R9 M390X 122% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- Arc 8-Core iGPU 52 testte'de önde (87%)
- R9 M390X 4 testte'de önde (7%)
- 4 testte (7%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 15.92 | 9.31 |
| Yenilik | 14 aralık 2023 | 5 mayıs 2015 |
| Teknolojik süreç | 5 nm | 28 nm |
Arc 8-Core iGPU 71% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir ve 460% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Arc 8-Core iGPU performans testlerinde Radeon R9 M390X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
