Radeon RX Vega M vs 840M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon RX Vega M ile Radeon 840M'yi karşılaştırdık.

RX Vega M
2018
15 Watt
15.67
+70.5%

M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 840M'den 71% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon RX Vega M ve Radeon 840M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum377518
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği80.44veri yok
MimariGCN 5.0 (2017−2020)RDNA 3.5 (2024−2025)
GPUVegaKrackan Point
TipMasaüstüDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi1 şubat 2018 (8 yıl önce)Mart 2025 (1 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon RX Vega M ve Radeon 840M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon RX Vega M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı512256
Çekirdek frekansı720 MHz400 MHz
Boost modunda frekans1190 MHz2900 MHz
Transistör sayısı4,500 millionveri yok
Teknolojik süreç14 nm4 nm
Güç Tüketimi (TDP)15 Watt15 Watt
Tekstüre hızı38.0846.40
Kayan nokta performansıveri yok1.4848 TFLOPS
ROPs88
TMUs3216
Ray Tracing Coresveri yok4
L0 Cacheveri yok64 KB
L1 Cacheveri yok64 KB
L2 Cacheveri yok1024 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon RX Vega M ve Radeon 840M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yokmedium sized
ArayüzIGPPCIe 4.0 x8
KalınlıkIGPveri yok
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon RX Vega M ve Radeon 840M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiSistem kullanılırSistem kullanılır
Maksimum BellekSistem kullanılırSistem kullanılır
Bellek veri yolu genişliğiSistem kullanılırSistem kullanılır
Hafıza frekansıSistem kullanılırSistem kullanılır
Paylaşılan hafızaveri yok+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon RX Vega M ve Radeon 840M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yokPortable Device Dependent

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon RX Vega M ve Radeon 840M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12.012 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.06.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.1
Vulkan-1.4

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon RX Vega M ve Radeon 840M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RX Vega M 15.67
+70.5%
Radeon 840M 9.19

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RX Vega M 6548
+72%
Örnekler: 410
Radeon 840M 3806
Örnekler: 543

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon RX Vega M ve Radeon 840M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD35−40
+52.2%
23
−52.2%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 84
+0%
84
+0%
Cyberpunk 2077 18−20
+0%
18−20
+0%
Resident Evil 4 Remake 18−20
+0%
18−20
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Counter-Strike 2 68
+0%
68
+0%
Cyberpunk 2077 18−20
+0%
18−20
+0%
Far Cry 5 30−33
+0%
30−33
+0%
Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%
Forza Horizon 4 40−45
+0%
40−45
+0%
Forza Horizon 5 27−30
+0%
27−30
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+0%
30−35
+0%
Valorant 90−95
+0%
90−95
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Counter-Strike 2 15
+0%
15
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 140−150
+0%
140−150
+0%
Cyberpunk 2077 18−20
+0%
18−20
+0%
Far Cry 5 30−33
+0%
30−33
+0%
Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%
Forza Horizon 4 40−45
+0%
40−45
+0%
Forza Horizon 5 27−30
+0%
27−30
+0%
Grand Theft Auto V 32
+0%
32
+0%
Metro Exodus 18−20
+0%
18−20
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+0%
30−35
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
+0%
24−27
+0%
Valorant 90−95
+0%
90−95
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Cyberpunk 2077 18−20
+0%
18−20
+0%
Far Cry 5 30−33
+0%
30−33
+0%
Forza Horizon 4 40−45
+0%
40−45
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+0%
30−35
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 24−27
+0%
24−27
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 55−60
+0%
55−60
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 16−18
+0%
16−18
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 70−75
+0%
70−75
+0%
Grand Theft Auto V 12−14
+0%
12−14
+0%
Metro Exodus 10−11
+0%
10−11
+0%
Valorant 100−110
+0%
100−110
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 21−24
+0%
21−24
+0%
Cyberpunk 2077 8−9
+0%
8−9
+0%
Far Cry 5 18−20
+0%
18−20
+0%
Forza Horizon 4 21−24
+0%
21−24
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 12−14
+0%
12−14
+0%

1440p
Epic

Fortnite 20−22
+0%
20−22
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 4−5
+0%
4−5
+0%
Grand Theft Auto V 20−22
+0%
20−22
+0%
Metro Exodus 5−6
+0%
5−6
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 10−11
+0%
10−11
+0%
Valorant 45−50
+0%
45−50
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 10−12
+0%
10−12
+0%
Cyberpunk 2077 3−4
+0%
3−4
+0%
Far Cry 5 9−10
+0%
9−10
+0%
Forza Horizon 4 16−18
+0%
16−18
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
+0%
9−10
+0%

4K
Epic

Fortnite 9−10
+0%
9−10
+0%

Popüler oyunlarda RX Vega M ve Radeon 840M bu şekilde rekabet eder:

  • RX Vega M 1080p'de 52% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 54 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 15.67 9.19
Teknolojik süreç 14 nm 4 nm

RX Vega M 71% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir.

Öte yandan Radeon 840M, 250% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX Vega M performans testlerinde Radeon 840M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon RX Vega M masaüstü bilgisayarlar için ve Radeon 840M dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


1.7 9 oy

Radeon RX Vega M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 26 oy

Radeon 840M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon RX Vega M veya Radeon 840M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.