Radeon RX Vega 10 vs RX 6300M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

RX Vega 10
2019
10 Watt
3.89

6300M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre RX Vega 10 'den 295% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum753381
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği29.9533.77
MimariGCN 5.0 (2017−2020)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPURavenNavi 24
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi8 ocak 2019 (7 yıl önce)4 ocak 2022 (4 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon RX Vega 10'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı640768
Çekirdek frekansı300 MHz2000 MHz
Boost modunda frekans1301 MHz2400 MHz
Transistör sayısı4,940 million5,400 million
Teknolojik süreç14 nm6 nm
Güç Tüketimi (TDP)10 Watt35 Watt
Tekstüre hızı52.04115.2
Kayan nokta performansı1.665 TFLOPS3.686 TFLOPS
ROPs832
TMUs4048
Ray Tracing Coresveri yok12
L0 Cacheveri yok192 KB
L1 Cacheveri yok256 KB
L2 Cacheveri yok1024 KB
L3 Cacheveri yok8 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

ArayüzIGPPCIe 4.0 x4
Ek güç konektörlerihiçbirihiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiSistem kullanılırGDDR6
Maksimum BellekSistem kullanılır2 GB
Bellek veri yolu genişliğiSistem kullanılır32 Bit
Hafıza frekansıSistem kullanılır2250 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok72 GB/s
Paylaşılan hafıza+-
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (12_1)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.46.6
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.2
Vulkan1.2.1311.3

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RX Vega 10 3.89
RX 6300M 15.35
+295%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RX Vega 10 1629
Örnekler: 1199
RX 6300M 6421
+294%
Örnekler: 5

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon RX Vega 10 ve Radeon RX 6300M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD17
−282%
65−70
+282%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 40
−120%
85−90
+120%
Cyberpunk 2077 12
−175%
30−35
+175%
Resident Evil 4 Remake 9
−267%
30−35
+267%

Full HD
Medium

Battlefield 5 19
−253%
65−70
+253%
Counter-Strike 2 33
−167%
85−90
+167%
Cyberpunk 2077 9
−267%
30−35
+267%
Far Cry 5 12
−325%
50−55
+325%
Fortnite 33
−164%
85−90
+164%
Forza Horizon 4 17
−282%
65−70
+282%
Forza Horizon 5 13
−277%
45−50
+277%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 15
−287%
55−60
+287%
Valorant 50−55
−135%
120−130
+135%

Full HD
High

Battlefield 5 16
−319%
65−70
+319%
Counter-Strike 2 9
−878%
85−90
+878%
Counter-Strike: Global Offensive 42
−388%
200−210
+388%
Cyberpunk 2077 5
−560%
30−35
+560%
Dota 2 32
−203%
95−100
+203%
Far Cry 5 11
−364%
50−55
+364%
Fortnite 15
−480%
85−90
+480%
Forza Horizon 4 14
−364%
65−70
+364%
Forza Horizon 5 11
−345%
45−50
+345%
Grand Theft Auto V 10
−490%
55−60
+490%
Metro Exodus 6
−450%
30−35
+450%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12
−383%
55−60
+383%
The Witcher 3: Wild Hunt 12
−250%
40−45
+250%
Valorant 50−55
−135%
120−130
+135%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 17
−294%
65−70
+294%
Cyberpunk 2077 8−9
−313%
30−35
+313%
Dota 2 29
−234%
95−100
+234%
Far Cry 5 10
−410%
50−55
+410%
Forza Horizon 4 18−20
−242%
65−70
+242%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16−18
−263%
55−60
+263%
The Witcher 3: Wild Hunt 8
−425%
40−45
+425%
Valorant 50−55
−135%
120−130
+135%

Full HD
Epic

Fortnite 21−24
−278%
85−90
+278%

1440p
High

Counter-Strike 2 8−9
−275%
30−33
+275%
Counter-Strike: Global Offensive 30−33
−283%
110−120
+283%
Grand Theft Auto V 2−3
−1200%
24−27
+1200%
Metro Exodus 2−3
−850%
18−20
+850%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
−375%
150−160
+375%
Valorant 40−45
−283%
150−160
+283%

1440p
Ultra

Battlefield 5 0−1 40−45
Cyberpunk 2077 3−4
−367%
14−16
+367%
Far Cry 5 7−8
−386%
30−35
+386%
Forza Horizon 4 9−10
−322%
35−40
+322%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−283%
21−24
+283%

1440p
Epic

Fortnite 7−8
−400%
35−40
+400%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−93.3%
27−30
+93.3%
Valorant 18−20
−358%
85−90
+358%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−500%
6−7
+500%
Dota 2 12−14
−331%
55−60
+331%
Far Cry 5 3−4
−467%
16−18
+467%
Forza Horizon 4 5−6
−440%
27−30
+440%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 4−5
−275%
14−16
+275%

4K
Epic

Fortnite 4−5
−300%
16−18
+300%

4K
High

Counter-Strike 2 12−14
+0%
12−14
+0%
Metro Exodus 12−14
+0%
12−14
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 21−24
+0%
21−24
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 21−24
+0%
21−24
+0%
Counter-Strike 2 12−14
+0%
12−14
+0%

Popüler oyunlarda RX Vega 10 ve RX 6300M bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6300M 1080p'de 282% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1440p çözünürlüğü ve High Preset ile Grand Theft Auto V'de RX 6300M 1200% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 6300M 54 testte'de önde (92%)
  • 5 testte (8%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 3.89 15.35
Yenilik 8 ocak 2019 4 ocak 2022
Teknolojik süreç 14 nm 6 nm
Güç Tüketimi (TDP) 10 Watt 35 Watt

RX Vega 10 250% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 6300M, 295% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 2 yaş avantajına sahiptir ve 133% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6300M performans testlerinde Radeon RX Vega 10 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.4 1172 oy

Radeon RX Vega 10 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.6 14 oy

Radeon RX 6300M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon RX Vega 10 veya Radeon RX 6300M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.