Radeon RX 6900 vs 8040S
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon RX 6900 ile Radeon 8040S'yi karşılaştırdık.
RX 6900, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 8040S 'den 156% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 36 | 254 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | 19.27 | 34.92 |
| Mimari | RDNA 2.0 (2020−2025) | RDNA 3.5 (2024−2025) |
| GPU | Navi 21 | Strix Halo |
| Tip | Masaüstü | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 28 ekim 2020 (5 yıl önce) | 6 ocak 2025 (1 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon RX 6900'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 4608 | 1024 |
| Çekirdek frekansı | veri yok | 1295 MHz |
| Boost modunda frekans | 2105 MHz | 2800 MHz |
| Transistör sayısı | 23,000 million | veri yok |
| Teknolojik süreç | 7 nm | 4 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 255 Watt | 55 Watt |
| Tekstüre hızı | 606.2 | 179.2 |
| Kayan nokta performansı | 19.4 TFLOPS | 5.734 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 32 |
| TMUs | 288 | 64 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 16 |
| L2 Cache | veri yok | 8 MB |
| L3 Cache | veri yok | 64 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Arayüz | PCIe 4.0 x16 | PCIe 5.0 x16 |
| Kalınlık | 2-slot | veri yok |
| Ek güç konektörleri | 2x 8-pin | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR6 | Sistem kullanılır |
| Maksimum Bellek | 16 GB | Sistem kullanılır |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | Sistem kullanılır |
| Hafıza frekansı | 16 GB/s | Sistem kullanılır |
| Bellek bant genişliği | 512.0 GB/s | veri yok |
| Paylaşılan hafıza | - | + |
| Resizable BAR | + | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | 1x HDMI, 2x DisplayPort, 1x USB Type-C | Portable Device Dependent |
| HDMI | + | - |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 6.5 | 6.8 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 2.0 | 2.1 |
| Vulkan | 1.2 | 1.3 |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon RX 6900 ve Radeon 8040S sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Far Cry 5 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 260−270
+0%
|
260−270
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Far Cry 5 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 90−95
+0%
|
90−95
+0%
|
| Metro Exodus | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Far Cry 5 | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−105
+0%
|
100−105
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 180−190
+0%
|
180−190
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Metro Exodus | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| Valorant | 210−220
+0%
|
210−220
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Far Cry 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Metro Exodus | 21−24
+0%
|
21−24
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Valorant | 150−160
+0%
|
150−160
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 10−12
+0%
|
10−12
+0%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+0%
|
30−33
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
4K
Epic
| Fortnite | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- 54 testte (100%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 63.83 | 24.94 |
| Yenilik | 28 ekim 2020 | 6 ocak 2025 |
| Teknolojik süreç | 7 nm | 4 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 255 Watt | 55 Watt |
RX 6900 156% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir.
Öte yandan Radeon 8040S, 4 yaş avantajına sahiptir, 75% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 364% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Radeon RX 6900 performans testlerinde Radeon 8040S modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Radeon RX 6900 masaüstü bilgisayarlar için ve Radeon 8040S dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
