Radeon R9 M470X vs RX 5700 XT

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M470X ile Radeon RX 5700 XT'yi karşılaştırdık.

R9 M470X
2016
4 GB GDDR5
7.76

5700 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 M470X 'den 397% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum570132
Popülerliğe göre konumilk 100'de değil53
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok35.85
Güç verimliliğiveri yok13.19
MimariGCN 2.0 (2013−2017)RDNA 1.0 (2019−2020)
GPUEmeraldNavi 10
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi15 mayıs 2016 (9 yıl önce)7 temmuz 2019 (6 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$399

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M470X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı8962560
Çekirdek frekansı1000 MHz1605 MHz
Boost modunda frekans1100 MHz1905 MHz
Transistör sayısı2,080 million10,300 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok225 Watt
Tekstüre hızı61.60304.8
Kayan nokta performansı1.971 TFLOPS9.754 TFLOPS
ROPs1664
TMUs56160
L1 Cache224 KBveri yok
L2 Cache256 KB4 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok272 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok1x 6-pin + 1x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği128 Bit256 Bit
Hafıza frekansı1500 MHz1750 MHz
Bellek bant genişliği96 GB/s448.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputs1x HDMI 2.0b, 3x DisplayPort 1.4a
HDMI-+

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

VR Readyveri yok+
Multi Monitorveri yok+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (12_0)12 (12_1)
Gölgelendirici modeli6.36.8
OpenGL4.64.6
OpenCL2.02.1
Vulkan1.2.131+

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 M470X 7.76
RX 5700 XT 38.55
+397%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 M470X 3244
Örnekler: 11
RX 5700 XT 16076
+396%
Örnekler: 17528

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M470X ve Radeon RX 5700 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD24−27
−421%
125
+421%
1440p14−16
−443%
76
+443%
4K9−10
−422%
47
+422%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok3.19
1440pveri yok5.25
4Kveri yok8.49

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 40−45
−768%
347
+768%
Cyberpunk 2077 16−18
−388%
78
+388%
Resident Evil 4 Remake 14−16
−936%
145
+936%

Full HD
Medium

Battlefield 5 30−35
−250%
119
+250%
Counter-Strike 2 40−45
−670%
308
+670%
Cyberpunk 2077 16−18
−388%
78
+388%
Far Cry 5 24−27
−452%
138
+452%
Fortnite 45−50
−365%
223
+365%
Forza Horizon 4 35−40
−343%
155
+343%
Forza Horizon 5 21−24
−652%
173
+652%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
−532%
177
+532%
Valorant 80−85
−286%
313
+286%

Full HD
High

Battlefield 5 30−35
−224%
110
+224%
Counter-Strike 2 40−45
−343%
177
+343%
Counter-Strike: Global Offensive 120−130
−125%
270−280
+125%
Cyberpunk 2077 16−18
−369%
75
+369%
Dota 2 60−65
−53.3%
92
+53.3%
Far Cry 5 24−27
−420%
130
+420%
Fortnite 45−50
−273%
179
+273%
Forza Horizon 4 35−40
−340%
154
+340%
Forza Horizon 5 21−24
−561%
152
+561%
Grand Theft Auto V 27−30
−400%
145
+400%
Metro Exodus 14−16
−547%
97
+547%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
−493%
166
+493%
The Witcher 3: Wild Hunt 20−22
−670%
154
+670%
Valorant 80−85
−263%
294
+263%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 30−35
−209%
105
+209%
Cyberpunk 2077 16−18
−319%
67
+319%
Dota 2 60−65
−71.7%
103
+71.7%
Far Cry 5 24−27
−344%
111
+344%
Forza Horizon 4 35−40
−323%
148
+323%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
−396%
139
+396%
The Witcher 3: Wild Hunt 20−22
−365%
93
+365%
Valorant 80−85
−96.3%
159
+96.3%

Full HD
Epic

Fortnite 45−50
−198%
143
+198%

1440p
High

Counter-Strike 2 14−16
−600%
105
+600%
Counter-Strike: Global Offensive 60−65
−355%
270−280
+355%
Grand Theft Auto V 9−10
−778%
79
+778%
Metro Exodus 8−9
−613%
57
+613%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 40−45
−307%
170−180
+307%
Valorant 85−90
−225%
286
+225%

1440p
Ultra

Battlefield 5 16−18
−424%
89
+424%
Cyberpunk 2077 6−7
−567%
40
+567%
Far Cry 5 16−18
−506%
97
+506%
Forza Horizon 4 18−20
−526%
119
+526%
The Witcher 3: Wild Hunt 10−12
−573%
70−75
+573%

1440p
Epic

Fortnite 16−18
−481%
93
+481%

4K
High

Counter-Strike 2 2−3
−1300%
28
+1300%
Grand Theft Auto V 18−20
−339%
79
+339%
Metro Exodus 3−4
−1067%
35
+1067%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−671%
54
+671%
Valorant 40−45
−505%
242
+505%

4K
Ultra

Battlefield 5 8−9
−650%
60
+650%
Counter-Strike 2 2−3
−2150%
45−50
+2150%
Cyberpunk 2077 2−3
−750%
17
+750%
Dota 2 27−30
−221%
93
+221%
Far Cry 5 7−8
−657%
53
+657%
Forza Horizon 4 12−14
−508%
79
+508%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 8−9
−563%
53
+563%

4K
Epic

Fortnite 8−9
−463%
45
+463%

Popüler oyunlarda R9 M470X ve RX 5700 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 5700 XT 1080p'de 421% daha hızlıdır
  • RX 5700 XT 1440p'de 443% daha hızlıdır
  • RX 5700 XT 4K'de 422% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Counter-Strike 2'de RX 5700 XT 2150% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, RX 5700 XT tüm 60 testlerimizde R9 M470X 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 7.76 38.55
Yenilik 15 mayıs 2016 7 temmuz 2019
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm

RX 5700 XT 397% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 3 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 5700 XT performans testlerinde Radeon R9 M470X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 M470X dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 5700 XT masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.5 4 oy

Radeon R9 M470X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.4 10235 oy

Radeon RX 5700 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M470X veya Radeon RX 5700 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.