Radeon R9 M470X vs ATI Mobility HD 4830

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R9 M470X
2016
4 GB GDDR5
7.76
+502%

R9 M470X, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre Mobility HD 4830 'den 502% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum5701072
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
MimariGCN 2.0 (2013−2017)TeraScale (2005−2013)
GPUEmeraldM97
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi15 mayıs 2016 (10 yıl önce)3 mart 2009 (17 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M470X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı896640
Çekirdek frekansı1000 MHz550 MHz
Boost modunda frekans1100 MHzveri yok
Transistör sayısı2,080 million826 million
Teknolojik süreç28 nm40 nm
Tekstüre hızı61.6017.60
Kayan nokta performansı1.971 TFLOPS0.704 TFLOPS
ROPs1616
TMUs5632
L1 Cache224 KB128 KB
L2 Cache256 KB128 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargelarge
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 2.0 x16

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR5
Maksimum Bellek4 GB1 GB
Bellek veri yolu genişliği128 Bit128 Bit
Hafıza frekansı1500 MHz700 MHz
Bellek bant genişliği96 GB/s44.8 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (12_0)10.1 (10_1)
Gölgelendirici modeli6.34.1
OpenGL4.63.3
OpenCL2.01.1
Vulkan1.2.131N/A

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M470X ve Mobility Radeon HD 4830 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 40−45
+567%
6−7
−567%
Cyberpunk 2077 16−18
+433%
3−4
−433%
Resident Evil 4 Remake 14−16 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 30−35
+3300%
1−2
−3300%
Counter-Strike 2 40−45
+567%
6−7
−567%
Cyberpunk 2077 16−18
+433%
3−4
−433%
Far Cry 5 24−27
+733%
3−4
−733%
Fortnite 45−50
+1100%
4−5
−1100%
Forza Horizon 4 35−40
+338%
8−9
−338%
Forza Horizon 5 21−24
+1050%
2−3
−1050%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
+211%
9−10
−211%
Valorant 80−85
+138%
30−35
−138%

Full HD
High

Battlefield 5 30−35
+3300%
1−2
−3300%
Counter-Strike 2 40−45
+567%
6−7
−567%
Counter-Strike: Global Offensive 120−130
+313%
30−33
−313%
Cyberpunk 2077 16−18
+433%
3−4
−433%
Dota 2 60−65
+253%
16−18
−253%
Far Cry 5 24−27
+733%
3−4
−733%
Fortnite 45−50
+1100%
4−5
−1100%
Forza Horizon 4 35−40
+338%
8−9
−338%
Forza Horizon 5 21−24
+1050%
2−3
−1050%
Grand Theft Auto V 27−30 0−1
Metro Exodus 14−16
+650%
2−3
−650%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
+211%
9−10
−211%
The Witcher 3: Wild Hunt 20−22
+186%
7−8
−186%
Valorant 80−85
+138%
30−35
−138%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 30−35
+3300%
1−2
−3300%
Cyberpunk 2077 16−18
+433%
3−4
−433%
Dota 2 60−65
+253%
16−18
−253%
Far Cry 5 24−27
+733%
3−4
−733%
Forza Horizon 4 35−40
+338%
8−9
−338%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 27−30
+211%
9−10
−211%
The Witcher 3: Wild Hunt 20−22
+186%
7−8
−186%
Valorant 80−85
+138%
30−35
−138%

Full HD
Epic

Fortnite 45−50
+1100%
4−5
−1100%

1440p
High

Counter-Strike 2 14−16
+275%
4−5
−275%
Counter-Strike: Global Offensive 60−65
+567%
9−10
−567%
Grand Theft Auto V 9−10
+800%
1−2
−800%
Metro Exodus 8−9
+700%
1−2
−700%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 40−45
+231%
12−14
−231%
Valorant 85−90
+2100%
4−5
−2100%

1440p
Ultra

Battlefield 5 16−18
+750%
2−3
−750%
Cyberpunk 2077 6−7 0−1
Far Cry 5 16−18
+1500%
1−2
−1500%
Forza Horizon 4 18−20
+533%
3−4
−533%
The Witcher 3: Wild Hunt 10−12
+450%
2−3
−450%

1440p
Epic

Fortnite 16−18
+700%
2−3
−700%

4K
High

Counter-Strike 2 2−3 0−1
Grand Theft Auto V 18−20
+28.6%
14−16
−28.6%
Metro Exodus 3−4 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
+600%
1−2
−600%
Valorant 40−45
+567%
6−7
−567%

4K
Ultra

Battlefield 5 8−9
+700%
1−2
−700%
Counter-Strike 2 2−3 0−1
Cyberpunk 2077 2−3 0−1
Dota 2 27−30
+2800%
1−2
−2800%
Far Cry 5 7−8
+600%
1−2
−600%
Forza Horizon 4 12−14
+550%
2−3
−550%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 8−9
+300%
2−3
−300%

4K
Epic

Fortnite 8−9
+300%
2−3
−300%

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Battlefield 5'de R9 M470X 3300% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, R9 M470X tüm 43 testlerimizde ATI Mobility HD 4830 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 7.76 1.29
Yenilik 15 mayıs 2016 3 mart 2009
Maksimum Bellek 4 GB 1 GB
Teknolojik süreç 28 nm 40 nm

R9 M470X 502% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon R9 M470X performans testlerinde Mobility Radeon HD 4830 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.5 4 oy

Radeon R9 M470X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1.2 5 oy

Mobility Radeon HD 4830 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M470X veya Mobility Radeon HD 4830 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.