Radeon R9 M390X vs R7 250E
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M390X ile Radeon R7 250E'yi karşılaştırdık.
R9 M390X, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R7 250E 'den 133% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 510 | 742 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | veri yok | 1.10 |
| Güç verimliliği | 9.56 | 5.60 |
| Mimari | GCN 3.0 (2014−2019) | GCN 1.0 (2012−2020) |
| GPU | Amethyst | Cape Verde |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 5 mayıs 2015 (11 yıl önce) | 20 aralık 2013 (12 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | veri yok | $109 |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M390X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2048 | 512 |
| Çekirdek frekansı | 723 MHz | 800 MHz |
| Transistör sayısı | 5,000 million | 1,500 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 55 Watt |
| Tekstüre hızı | 92.54 | 25.60 |
| Kayan nokta performansı | 2.961 TFLOPS | 0.8192 TFLOPS |
| ROPs | 32 | 16 |
| TMUs | 128 | 32 |
| L1 Cache | 512 KB | 128 KB |
| L2 Cache | 512 KB | 256 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | large | veri yok |
| Veri yolu | PCIe 3.0 | veri yok |
| Arayüz | PCIe 3.0 x16 | PCIe 3.0 x16 |
| Uzunluk | veri yok | 168 mm |
| Kalınlık | veri yok | 1-slot |
| Ek güç konektörleri | hiçbiri | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | GDDR5 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 1 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 256 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | veri yok | 1125 MHz |
| Bellek bant genişliği | 160.0 GB/s | 72 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | 1x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort |
| Eyefinity | + | - |
| HDMI | - | + |
Desteklenen teknolojiler
Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| FreeSync | + | - |
| HD3D | + | - |
| PowerTune | + | - |
| DualGraphics | + | - |
| ZeroCore | + | - |
| Değiştirilebilir grafik | + | - |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | DirectX® 12 | 12 (11_1) |
| Gölgelendirici modeli | 6.3 | 5.1 |
| OpenGL | 4.4 | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 1.2 |
| Vulkan | + | 1.2.131 |
| Mantle | + | - |
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon R9 M390X ve Radeon R7 250E sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 50−55
+138%
|
21−24
−138%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+138%
|
8−9
−138%
|
| Resident Evil 4 Remake | 18−20
+157%
|
7−8
−157%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 40−45
+133%
|
18−20
−133%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
+138%
|
21−24
−138%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+138%
|
8−9
−138%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+150%
|
12−14
−150%
|
| Fortnite | 55−60
+138%
|
24−27
−138%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+156%
|
16−18
−156%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
+142%
|
12−14
−142%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+143%
|
14−16
−143%
|
| Valorant | 90−95
+160%
|
35−40
−160%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 40−45
+133%
|
18−20
−133%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
+138%
|
21−24
−138%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 140−150
+138%
|
60−65
−138%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+138%
|
8−9
−138%
|
| Dota 2 | 65−70
+156%
|
27−30
−156%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+150%
|
12−14
−150%
|
| Fortnite | 55−60
+138%
|
24−27
−138%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+156%
|
16−18
−156%
|
| Forza Horizon 5 | 27−30
+142%
|
12−14
−142%
|
| Grand Theft Auto V | 35−40
+150%
|
14−16
−150%
|
| Metro Exodus | 18−20
+138%
|
8−9
−138%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+143%
|
14−16
−143%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+140%
|
10−11
−140%
|
| Valorant | 90−95
+160%
|
35−40
−160%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
+133%
|
18−20
−133%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+138%
|
8−9
−138%
|
| Dota 2 | 65−70
+156%
|
27−30
−156%
|
| Far Cry 5 | 30−33
+150%
|
12−14
−150%
|
| Forza Horizon 4 | 40−45
+156%
|
16−18
−156%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−35
+143%
|
14−16
−143%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 24−27
+140%
|
10−11
−140%
|
| Valorant | 90−95
+160%
|
35−40
−160%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 55−60
+138%
|
24−27
−138%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 18−20
+157%
|
7−8
−157%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 70−75
+140%
|
30−33
−140%
|
| Grand Theft Auto V | 12−14
+160%
|
5−6
−160%
|
| Metro Exodus | 10−11
+150%
|
4−5
−150%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 45−50
+133%
|
21−24
−133%
|
| Valorant | 100−110
+160%
|
40−45
−160%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 21−24
+156%
|
9−10
−156%
|
| Cyberpunk 2077 | 8−9
+167%
|
3−4
−167%
|
| Far Cry 5 | 20−22
+150%
|
8−9
−150%
|
| Forza Horizon 4 | 21−24
+144%
|
9−10
−144%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 12−14
+160%
|
5−6
−160%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 20−22
+150%
|
8−9
−150%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 4−5
+300%
|
1−2
−300%
|
| Grand Theft Auto V | 20−22
+150%
|
8−9
−150%
|
| Metro Exodus | 5−6
+150%
|
2−3
−150%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 10−11
+150%
|
4−5
−150%
|
| Valorant | 45−50
+133%
|
21−24
−133%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 10−12
+175%
|
4−5
−175%
|
| Counter-Strike 2 | 4−5
+300%
|
1−2
−300%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
+200%
|
1−2
−200%
|
| Dota 2 | 35−40
+150%
|
14−16
−150%
|
| Far Cry 5 | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
| Forza Horizon 4 | 16−18
+167%
|
6−7
−167%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
4K
Epic
| Fortnite | 9−10
+200%
|
3−4
−200%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 9.31 | 4.00 |
| Yenilik | 5 mayıs 2015 | 20 aralık 2013 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 1 GB |
| Güç Tüketimi (TDP) | 100 Watt | 55 Watt |
R9 M390X 133% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir ve 300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir.
Öte yandan R7 250E, 82% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Radeon R9 M390X performans testlerinde Radeon R7 250E modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Radeon R9 M390X dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon R7 250E masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
