Radeon R9 M390 vs GeForce 310M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R9 M390
2015
2 GB GDDR5
9.00
+2900%

R9 M390, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 310M 'den 2900% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum5271390
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok1.65
MimariGCN (2012−2015)Tesla 2.0 (2007−2013)
GPUPitcairnGT218
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi9 haziran 2015 (10 yıl önce)10 ocak 2010 (16 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M390'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı102416
Çekirdek frekansıveri yok606 MHz
Transistör sayısı5000 Million260 million
Teknolojik süreç28 nm40 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok14 Watt
Tekstüre hızıveri yok4.848
Kayan nokta performansıveri yok0.04896 TFLOPS
Gigaflopsveri yok73
ROPsveri yok4
TMUsveri yok8
L2 Cacheveri yok32 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M390 ve GeForce 310M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
Veri yoluPCIe 3.0PCI-E 2.0
Arayüzveri yokPCIe 2.0 x16
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5DDR3
Maksimum Bellek2 GBUp to 1 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit64 Bit
Hafıza frekansıveri yokUp to 800 (DDR3), Up to 800 (GDDR3) MHz
Bellek bant genişliğiveri yok10.67 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yokDisplayPortHDMIVGADual Link DVISingle Link DVI
Çoklu monitör desteğiveri yok+
Eyefinity+-
HDMI-+
VGA ile maksimum çözünürlükveri yok2048x1536

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 M390 ve GeForce 310M tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

FreeSync+-
HD3D+-
PowerTune+-
DualGraphics+-
ZeroCore+-
Değiştirilebilir grafik+-
Güç yönetimiveri yok8.0

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M390 ve GeForce 310M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1211.1 (10_1)
Gölgelendirici modeliveri yok4.1
OpenGL4.43.3
OpenCLveri yok1.1
Vulkan-N/A
Mantle+-
CUDA-+

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M390 ve GeForce 310M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD43
+4200%
1−2
−4200%
4K200−1

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 45−50
+4700%
1−2
−4700%
Cyberpunk 2077 18−20
+1800%
1−2
−1800%
Resident Evil 4 Remake 16−18 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 40−45
+3900%
1−2
−3900%
Counter-Strike 2 45−50
+4700%
1−2
−4700%
Cyberpunk 2077 18−20
+1800%
1−2
−1800%
Far Cry 5 27−30 0−1
Fortnite 55−60
+5400%
1−2
−5400%
Forza Horizon 4 40−45
+1233%
3−4
−1233%
Forza Horizon 5 27−30 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+371%
7−8
−371%
Valorant 85−90
+242%
24−27
−242%

Full HD
High

Battlefield 5 40−45
+3900%
1−2
−3900%
Counter-Strike 2 45−50
+4700%
1−2
−4700%
Counter-Strike: Global Offensive 130−140
+893%
14−16
−893%
Cyberpunk 2077 18−20
+1800%
1−2
−1800%
Dota 2 65−70
+644%
9−10
−644%
Far Cry 5 27−30 0−1
Fortnite 55−60
+5400%
1−2
−5400%
Forza Horizon 4 40−45
+1233%
3−4
−1233%
Forza Horizon 5 27−30 0−1
Grand Theft Auto V 34
+3300%
1−2
−3300%
Metro Exodus 18−20 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+371%
7−8
−371%
The Witcher 3: Wild Hunt 31
+520%
5−6
−520%
Valorant 85−90
+242%
24−27
−242%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 40−45
+3900%
1−2
−3900%
Cyberpunk 2077 18−20
+1800%
1−2
−1800%
Dota 2 65−70
+644%
9−10
−644%
Far Cry 5 27−30 0−1
Forza Horizon 4 40−45
+1233%
3−4
−1233%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 30−35
+371%
7−8
−371%
The Witcher 3: Wild Hunt 18
+260%
5−6
−260%
Valorant 85−90
+242%
24−27
−242%

Full HD
Epic

Fortnite 55−60
+5400%
1−2
−5400%

1440p
High

Counter-Strike 2 16−18
+467%
3−4
−467%
Counter-Strike: Global Offensive 65−70 0−1
Grand Theft Auto V 12−14 0−1
Metro Exodus 10−11 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 45−50
+1500%
3−4
−1500%
Valorant 100−110
+3267%
3−4
−3267%

1440p
Ultra

Battlefield 5 21−24 0−1
Cyberpunk 2077 7−8 0−1
Far Cry 5 18−20 0−1
Forza Horizon 4 21−24
+2100%
1−2
−2100%
The Witcher 3: Wild Hunt 12−14
+1200%
1−2
−1200%

1440p
Epic

Fortnite 18−20 0−1

4K
High

Counter-Strike 2 3−4 0−1
Grand Theft Auto V 20−22
+42.9%
14−16
−42.9%
Metro Exodus 5−6 0−1
The Witcher 3: Wild Hunt 12 0−1
Valorant 45−50
+2250%
2−3
−2250%

4K
Ultra

Battlefield 5 10−12 0−1
Counter-Strike 2 3−4 0−1
Cyberpunk 2077 3−4 0−1
Dota 2 30−35
+3200%
1−2
−3200%
Far Cry 5 9−10 0−1
Forza Horizon 4 14−16 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
+800%
1−2
−800%

4K
Epic

Fortnite 9−10
+350%
2−3
−350%

Popüler oyunlarda R9 M390 ve GeForce 310M bu şekilde rekabet eder:

  • R9 M390 1080p'de 4200% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de R9 M390 2250% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, R9 M390 tüm 26 testlerimizde GeForce 310M 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 9.00 0.30
Yenilik 9 haziran 2015 10 ocak 2010
Teknolojik süreç 28 nm 40 nm

R9 M390 2900% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon R9 M390 performans testlerinde GeForce 310M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.4 14 oy

Radeon R9 M390 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.9 499 oy

GeForce 310M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M390 veya GeForce 310M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.