Radeon R9 M375 vs 780M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 M375 ile Radeon 780M'yi karşılaştırdık.

R9 M375
2015
4 GB DDR3
2.40

780M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 M375 'den 585% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 M375 ve Radeon 780M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum891362
Popülerliğe göre konumilk 100'de değil32
Güç verimliliğiveri yok84.34
MimariGCN 1.0 (2012−2020)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUTropoPhoenix
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi5 mayıs 2015 (11 yıl önce)31 ocak 2024 (2 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 M375 ve Radeon 780M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 M375'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı640768
Compute konveyör sayısı10veri yok
Çekirdek frekansı1000 MHz800 MHz
Boost modunda frekans1015 MHz2900 MHz
Transistör sayısı1,500 million25,390 million
Teknolojik süreç28 nm4 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok15 Watt
Tekstüre hızı40.60139.2
Kayan nokta performansı1.299 TFLOPS8.909 TFLOPS
ROPs1632
TMUs4048
Ray Tracing Coresveri yok12
L0 Cacheveri yok192 KB
L1 Cache160 KB256 KB
L2 Cache256 KB2 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 M375 ve Radeon 780M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
Veri yoluPCIe 3.0veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 4.0 x8
Kalınlıkveri yokIGP
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 M375 ve Radeon 780M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiDDR3Sistem kullanılır
Maksimum Bellek4 GBSistem kullanılır
Bellek veri yolu genişliği128 BitSistem kullanılır
Hafıza frekansı1100 MHzSistem kullanılır
Bellek bant genişliği28.8 GB/sveri yok
Paylaşılan hafıza-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 M375 ve Radeon 780M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsMotherboard Dependent
Eyefinity+-

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 M375 ve Radeon 780M tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

AppAcceleration+-
FreeSync+-
HD3D+-
PowerTune+-
DualGraphics+-
ZeroCore+-
Değiştirilebilir grafik+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 M375 ve Radeon 780M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.16.8
OpenGL4.44.6
OpenCLveri yok2.1
Vulkan-1.3
Mantle+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 M375 ve Radeon 780M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 M375 2.40
Radeon 780M 16.43
+585%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 M375 1001
Örnekler: 96
Radeon 780M 6825
+582%
Örnekler: 10765

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

R9 M375 3314
Radeon 780M 12775
+285%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

R9 M375 8275
Radeon 780M 41401
+400%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R9 M375 1667
Radeon 780M 7983
+379%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate, ev bilgisayarlarını ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarları test etmek için kullanılan DirectX 11 feature level 10'u kullanan eski bir benchmarktır. Bazı garip ışınlanma cihazlarıyla uzay gemilerini keşfedilmemiş, sabit bir 1280x720 çözünürlüğe fırlatan birkaç sahneyi görüntüler. Tıpkı Ice Storm kıyaslamasında olduğu gibi, desteği Ocak 2020'de durduruldu ve şimdi bunun yerine 3DMark Night Raid'in kullanılması tavsiye ediliyor.

R9 M375 8466
Radeon 780M 48112
+468%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 M375 ve Radeon 780M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD23
−52.2%
35
+52.2%
1440p3−4
−700%
24
+700%
4K2−3
−600%
14
+600%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 6−7
−1883%
119
+1883%
Cyberpunk 2077 5−6
−680%
39
+680%
Resident Evil 4 Remake 2−3
−1150%
25
+1150%

Full HD
Medium

Battlefield 5 7−8
−914%
70−75
+914%
Counter-Strike 2 6−7
−1267%
82
+1267%
Cyberpunk 2077 5−6
−520%
31
+520%
Far Cry 5 15
−200%
45
+200%
Fortnite 22
−318%
90−95
+318%
Forza Horizon 4 12−14
−475%
65−70
+475%
Forza Horizon 5 5−6
−1200%
65
+1200%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 17
−271%
60−65
+271%
Valorant 40−45
−214%
130−140
+214%

Full HD
High

Battlefield 5 7−8
−914%
70−75
+914%
Counter-Strike 2 6−7
−550%
39
+550%
Counter-Strike: Global Offensive 45−50
−355%
210−220
+355%
Cyberpunk 2077 5−6
−380%
24
+380%
Dota 2 33
−206%
100−110
+206%
Far Cry 5 13
−215%
41
+215%
Fortnite 16
−475%
90−95
+475%
Forza Horizon 4 12−14
−475%
65−70
+475%
Forza Horizon 5 5−6
−1100%
60
+1100%
Grand Theft Auto V 5−6
−780%
44
+780%
Metro Exodus 4−5
−625%
29
+625%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 16
−294%
60−65
+294%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−411%
46
+411%
Valorant 40−45
−214%
130−140
+214%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 7−8
−914%
70−75
+914%
Cyberpunk 2077 5−6
−360%
23
+360%
Dota 2 30
−237%
100−110
+237%
Far Cry 5 12
−225%
39
+225%
Forza Horizon 4 12−14
−475%
65−70
+475%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 13
−385%
60−65
+385%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−222%
29
+222%
Valorant 40−45
−214%
130−140
+214%

Full HD
Epic

Fortnite 12−14
−667%
90−95
+667%

1440p
High

Counter-Strike 2 6−7
−350%
27
+350%
Counter-Strike: Global Offensive 18−20
−583%
120−130
+583%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 21−24
−600%
160−170
+600%
Valorant 20−22
−720%
160−170
+720%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−1500%
16
+1500%
Far Cry 5 4−5
−575%
27
+575%
Forza Horizon 4 6−7
−583%
40−45
+583%
The Witcher 3: Wild Hunt 4−5
−400%
20
+400%

1440p
Epic

Fortnite 4−5
−850%
35−40
+850%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−40%
21
+40%
Valorant 12−14
−683%
90−95
+683%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 6
Dota 2 6−7
−883%
55−60
+883%
Far Cry 5 1−2
−1100%
12
+1100%
Forza Horizon 4 1−2
−2800%
27−30
+2800%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
−433%
16−18
+433%

4K
Epic

Fortnite 3−4
−467%
16−18
+467%

1440p
High

Grand Theft Auto V 18
+0%
18
+0%
Metro Exodus 21−24
+0%
21−24
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 45−50
+0%
45−50
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 6
+0%
6
+0%
Metro Exodus 12−14
+0%
12−14
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 15
+0%
15
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 24−27
+0%
24−27
+0%
Counter-Strike 2 14−16
+0%
14−16
+0%

Popüler oyunlarda R9 M375 ve Radeon 780M bu şekilde rekabet eder:

  • Radeon 780M 1080p'de 52% daha hızlıdır
  • Radeon 780M 1440p'de 700% daha hızlıdır
  • Radeon 780M 4K'de 600% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Forza Horizon 4'de Radeon 780M 2800% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • Radeon 780M 51 testte'de önde (86%)
  • 8 testte (14%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 2.40 16.43
Yenilik 5 mayıs 2015 31 ocak 2024
Teknolojik süreç 28 nm 4 nm

Radeon 780M 585% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir ve 600% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon 780M performans testlerinde Radeon R9 M375 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 M375 dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon 780M masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.5 61 oy

Radeon R9 M375 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.2 2648 oy

Radeon 780M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 M375 veya Radeon 780M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.