Radeon R9 280X vs FirePro S9000

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R9 280X ile FirePro S9000'yi karşılaştırdık.

R9 280X
2013, $299
3 GB GDDR5, 250 Watt
13.96
+15.4%

R9 280X, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre S9000'den 15% oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

Radeon R9 280X ve FirePro S9000'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum407447
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi4.880.44
Güç verimliliği4.304.14
MimariGCN 1.0 (2012−2020)GCN 1.0 (2012−2020)
GPUTahitiTahiti
TipMasaüstüİş istasyonları için
Dizaynreferenceveri yok
Çıkış tarihi8 ekim 2013 (12 yıl önce)24 austos 2012 (13 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$299 $2,499

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

R9 280X, FirePro S9000'ye göre 1009% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R9 280X ve FirePro S9000 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R9 280X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı20481792
Çekirdek frekansıveri yok900 MHz
Boost modunda frekans1000 MHzveri yok
Transistör sayısı4,313 million4,313 million
Teknolojik süreç28 nm28 nm
Güç Tüketimi (TDP)250 Watt350 Watt
Tekstüre hızı128.0100.8
Kayan nokta performansı4.096 TFLOPS3.226 TFLOPS
ROPs3232
TMUs128112
L1 Cache512 KB448 KB
L2 Cache768 KB768 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R9 280X ve FirePro S9000 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Veri yoluPCIe 3.0PCIe 3.0
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 3.0 x16
Uzunluk275 mm267 mm
Kalınlık2-slot2-slot
form faktörveri yoktam yükseklik / tam uzunluk
Ek güç konektörleri1 x 6-pin + 1 x 8-pin1x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R9 280X ve FirePro S9000 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR5
Maksimum Bellek3 GB6 GB
Bellek veri yolu genişliği384 Bit384 Bit
Hafıza frekansıveri yok1375 MHz
Bellek bant genişliği288 GB/s264 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R9 280X ve FirePro S9000 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort1x DisplayPort
Eyefinity+-
HDMI+-
DisplayPort desteği+-
DisplayPort konektörlerinin sayısıveri yok1
Çift bağlantılı DVI desteği-+

Desteklenen teknolojiler

Radeon R9 280X ve FirePro S9000 tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

AppAcceleration+-
CrossFire+-
FreeSync+-
HD3D+-
LiquidVR+-
TressFX+-
TrueAudio+-
UVD+-
DDMA Audio+veri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R9 280X ve FirePro S9000 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 (11_1)
Gölgelendirici modeli5.15.1
OpenGL4.64.6
OpenCL1.21.2
Vulkan+1.2.131

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R9 280X ve FirePro S9000 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R9 280X 13.96
+15.4%
FirePro S9000 12.10

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R9 280X 5837
+15.4%
Örnekler: 5491
FirePro S9000 5059
Örnekler: 6

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R9 280X ve FirePro S9000 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD65
+18.2%
55−60
−18.2%
4K31
+29.2%
24−27
−29.2%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p4.60
+888%
45.44
−888%
4K9.65
+980%
104.13
−980%
  • R9 280X'de kare başına maliyet 1080p'de 888% daha düşüktür
  • R9 280X'de kare başına maliyet 4K'de 980% daha düşüktür

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 75−80
+21.5%
65−70
−21.5%
Cyberpunk 2077 30−33
+25%
24−27
−25%
Resident Evil 4 Remake 30−33
+25%
24−27
−25%

Full HD
Medium

Battlefield 5 60−65
+24%
50−55
−24%
Counter-Strike 2 75−80
+21.5%
65−70
−21.5%
Cyberpunk 2077 30−33
+25%
24−27
−25%
Far Cry 5 45−50
+31.4%
35−40
−31.4%
Fortnite 158
+21.5%
130−140
−21.5%
Forza Horizon 4 55−60
+18%
50−55
−18%
Forza Horizon 5 40−45
+25.7%
35−40
−25.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 50−55
+15.6%
45−50
−15.6%
Valorant 110−120
+19%
100−105
−19%

Full HD
High

Battlefield 5 60−65
+24%
50−55
−24%
Counter-Strike 2 75−80
+21.5%
65−70
−21.5%
Counter-Strike: Global Offensive 190−200
+20%
160−170
−20%
Cyberpunk 2077 30−33
+25%
24−27
−25%
Dota 2 90−95
+21.3%
75−80
−21.3%
Far Cry 5 45−50
+31.4%
35−40
−31.4%
Fortnite 60
+20%
50−55
−20%
Forza Horizon 4 55−60
+18%
50−55
−18%
Forza Horizon 5 40−45
+25.7%
35−40
−25.7%
Grand Theft Auto V 54
+20%
45−50
−20%
Metro Exodus 30−33
+25%
24−27
−25%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 50−55
+15.6%
45−50
−15.6%
The Witcher 3: Wild Hunt 48
+20%
40−45
−20%
Valorant 110−120
+19%
100−105
−19%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 60−65
+24%
50−55
−24%
Cyberpunk 2077 30−33
+25%
24−27
−25%
Dota 2 137
+24.5%
110−120
−24.5%
Far Cry 5 45−50
+31.4%
35−40
−31.4%
Forza Horizon 4 55−60
+18%
50−55
−18%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 29
+20.8%
24−27
−20.8%
The Witcher 3: Wild Hunt 20
+25%
16−18
−25%
Valorant 110−120
+19%
100−105
−19%

Full HD
Epic

Fortnite 48
+20%
40−45
−20%

1440p
High

Counter-Strike 2 27−30
+28.6%
21−24
−28.6%
Counter-Strike: Global Offensive 100−110
+16.7%
90−95
−16.7%
Grand Theft Auto V 21−24
+22.2%
18−20
−22.2%
Metro Exodus 16−18
+21.4%
14−16
−21.4%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+21.8%
110−120
−21.8%
Valorant 140−150
+21.7%
120−130
−21.7%

1440p
Ultra

Battlefield 5 40−45
+33.3%
30−33
−33.3%
Cyberpunk 2077 12−14
+20%
10−11
−20%
Far Cry 5 30−35
+29.2%
24−27
−29.2%
Forza Horizon 4 30−35
+25.9%
27−30
−25.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 21−24
+16.7%
18−20
−16.7%

1440p
Epic

Fortnite 30−35
+29.2%
24−27
−29.2%

4K
High

Counter-Strike 2 10−11
+25%
8−9
−25%
Grand Theft Auto V 24−27
+23.8%
21−24
−23.8%
Metro Exodus 10−11
+25%
8−9
−25%
The Witcher 3: Wild Hunt 18−20
+18.8%
16−18
−18.8%
Valorant 75−80
+20%
65−70
−20%

4K
Ultra

Battlefield 5 20−22
+25%
16−18
−25%
Counter-Strike 2 10−11
+25%
8−9
−25%
Cyberpunk 2077 5−6
+25%
4−5
−25%
Dota 2 68
+23.6%
55−60
−23.6%
Far Cry 5 14−16
+25%
12−14
−25%
Forza Horizon 4 24−27
+19%
21−24
−19%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16
+16.7%
12−14
−16.7%

4K
Epic

Fortnite 14−16
+16.7%
12−14
−16.7%

Popüler oyunlarda R9 280X ve FirePro S9000 bu şekilde rekabet eder:

  • R9 280X 1080p'de 18% daha hızlıdır
  • R9 280X 4K'de 29% daha hızlıdır

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 13.96 12.10
Yenilik 8 ekim 2013 24 austos 2012
Maksimum Bellek 3 GB 6 GB
Güç Tüketimi (TDP) 250 Watt 350 Watt

R9 280X 15% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir ve 40% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan FirePro S9000, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir.

Radeon R9 280X performans testlerinde FirePro S9000 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Radeon R9 280X masaüstü bilgisayarlar için ve FirePro S9000 iş istasyonları için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.1 761 oy

Radeon R9 280X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2.7 7 oy

FirePro S9000 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R9 280X veya FirePro S9000 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.