Radeon R7 M260X vs RX 7700S

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R7 M260X
2015
4 GB GDDR5
2.42

7700S, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R7 M260X 'den 1433% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum886143
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok28.58
MimariGCN 1.0 (2012−2020)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUOpalNavi 33
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi6 aralık 2015 (10 yıl önce)4 ocak 2023 (3 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R7 M260X'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı3842048
Compute konveyör sayısı6veri yok
Çekirdek frekansı620 MHz1500 MHz
Boost modunda frekans715 MHz2500 MHz
Transistör sayısı950 million13,300 million
Teknolojik süreç28 nm6 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok100 Watt
Tekstüre hızı17.16320.0
Kayan nokta performansı0.5491 TFLOPS20.48 TFLOPS
ROPs864
TMUs24128
Ray Tracing Coresveri yok32
L0 Cacheveri yok512 KB
L1 Cache96 KB512 KB
L2 Cache256 KB2 MB
L3 Cacheveri yok32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedlarge
Veri yoluPCIe 3.0 x8veri yok
ArayüzPCIe 3.0 x8PCIe 4.0 x16
Ek güç konektörlerihiçbirihiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği128 Bit128 Bit
Hafıza frekansı1000 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliği64 GB/s288.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsPortable Device Dependent

Desteklenen teknolojiler

Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

FreeSync+-
HD3D+-
PowerTune+-
DualGraphics+-
ZeroCore+-
Değiştirilebilir grafik+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectXDirectX® 1212 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.16.7
OpenGL4.34.6
OpenCL2.02.2
Vulkan-1.3
Mantle+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R7 M260X 2.42
RX 7700S 37.11
+1433%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

R7 M260X 1008
Örnekler: 73
RX 7700S 15432
+1431%
Örnekler: 357

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

R7 M260X 1903
RX 7700S 37918
+1893%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R7 M260X 1396
RX 7700S 24246
+1637%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R7 M260X ve Radeon RX 7700S sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD15
−647%
112
+647%
1440p3−4
−1800%
57
+1800%
4K2−3
−1750%
37
+1750%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 6−7
−3367%
200−210
+3367%
Cyberpunk 2077 5−6
−1640%
85−90
+1640%
Resident Evil 4 Remake 3−4
−3233%
100−105
+3233%

Full HD
Medium

Battlefield 5 7−8
−1757%
130−140
+1757%
Counter-Strike 2 6−7
−3367%
200−210
+3367%
Cyberpunk 2077 5−6
−1640%
85−90
+1640%
Far Cry 5 6−7
−2067%
130
+2067%
Fortnite 12−14
−1258%
160−170
+1258%
Forza Horizon 4 12−14
−1015%
140−150
+1015%
Forza Horizon 5 5−6
−2260%
110−120
+2260%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−1142%
140−150
+1142%
Valorant 40−45
−414%
220−230
+414%

Full HD
High

Battlefield 5 7−8
−1757%
130−140
+1757%
Counter-Strike 2 6−7
−3367%
200−210
+3367%
Counter-Strike: Global Offensive 45−50
−481%
270−280
+481%
Cyberpunk 2077 5−6
−1640%
85−90
+1640%
Dota 2 24−27
−472%
140−150
+472%
Far Cry 5 6−7
−1950%
123
+1950%
Fortnite 12−14
−1258%
160−170
+1258%
Forza Horizon 4 12−14
−1015%
140−150
+1015%
Forza Horizon 5 5−6
−2260%
110−120
+2260%
Grand Theft Auto V 5−6
−2560%
133
+2560%
Metro Exodus 4−5
−2125%
85−90
+2125%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−1142%
140−150
+1142%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−1533%
147
+1533%
Valorant 40−45
−414%
220−230
+414%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 7−8
−1757%
130−140
+1757%
Cyberpunk 2077 5−6
−1640%
85−90
+1640%
Dota 2 24−27
−472%
140−150
+472%
Far Cry 5 6−7
−1850%
117
+1850%
Forza Horizon 4 12−14
−1015%
140−150
+1015%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−1142%
140−150
+1142%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−833%
84
+833%
Valorant 40−45
−414%
220−230
+414%

Full HD
Epic

Fortnite 12−14
−1258%
160−170
+1258%

1440p
High

Counter-Strike 2 6−7
−1450%
90−95
+1450%
Counter-Strike: Global Offensive 18−20
−1361%
260−270
+1361%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 21−24
−661%
170−180
+661%
Valorant 20−22
−1165%
250−260
+1165%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−4200%
40−45
+4200%
Far Cry 5 4−5
−1925%
81
+1925%
Forza Horizon 4 6−7
−1667%
100−110
+1667%
The Witcher 3: Wild Hunt 4−5
−1650%
70−75
+1650%

1440p
Epic

Fortnite 4−5
−2375%
95−100
+2375%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−353%
68
+353%
Valorant 12−14
−1808%
220−230
+1808%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 20−22
Dota 2 6−7
−1717%
100−110
+1717%
Far Cry 5 1−2
−3800%
39
+3800%
Forza Horizon 4 2−3
−3400%
70−75
+3400%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
−1567%
50−55
+1567%

4K
Epic

Fortnite 3−4
−1500%
45−50
+1500%

1440p
High

Grand Theft Auto V 67
+0%
67
+0%
Metro Exodus 55−60
+0%
55−60
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 95−100
+0%
95−100
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 40−45
+0%
40−45
+0%
Metro Exodus 30−35
+0%
30−35
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 43
+0%
43
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 60−65
+0%
60−65
+0%
Counter-Strike 2 40−45
+0%
40−45
+0%

Popüler oyunlarda R7 M260X ve RX 7700S bu şekilde rekabet eder:

  • RX 7700S 1080p'de 647% daha hızlıdır
  • RX 7700S 1440p'de 1800% daha hızlıdır
  • RX 7700S 4K'de 1750% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1440p çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Cyberpunk 2077'de RX 7700S 4200% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 7700S 51 testte'de önde (86%)
  • 8 testte (14%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 2.42 37.11
Yenilik 6 aralık 2015 4 ocak 2023
Maksimum Bellek 4 GB 8 GB
Teknolojik süreç 28 nm 6 nm

RX 7700S 1433% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 7700S performans testlerinde Radeon R7 M260X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.7 37 oy

Radeon R7 M260X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.4 187 oy

Radeon RX 7700S 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R7 M260X veya Radeon RX 7700S hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.