Radeon R7 (Kaveri) vs RX 5500M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R7 (Kaveri)
2014
1.47

5500M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R7 (Kaveri) 'den 873% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum1032402
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok12.96
MimariGCN 1.1 (2014)RDNA 1.0 (2019−2020)
GPUKaveriNavi 14
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi4 haziran 2014 (11 yıl önce)7 ekim 2019 (6 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R7 (Kaveri)'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı5121408
Çekirdek frekansı553 MHz1375 MHz
Boost modunda frekans686 MHz1645 MHz
Transistör sayısı2410 Million6,400 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok85 Watt
Tekstüre hızıveri yok144.8
Kayan nokta performansıveri yok4.632 TFLOPS
ROPsveri yok32
TMUsveri yok88
L2 Cacheveri yok2 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedmedium sized
Arayüzveri yokPCIe 4.0 x8
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiveri yokGDDR6
Maksimum Bellekveri yok4 GB
Bellek veri yolu genişliği64/128 Bit128 Bit
Hafıza frekansıveri yok1750 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok224.0 GB/s
Paylaşılan hafıza+-
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yokNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (FL 12_0)12 (12_1)
Gölgelendirici modeliveri yok6.5
OpenGLveri yok4.6
OpenCLveri yok2.0
Vulkan-1.2.131

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R7 (Kaveri) 1.47
RX 5500M 14.31
+873%

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

R7 (Kaveri) 1734
RX 5500M 16476
+850%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R7 (Kaveri) 851
RX 5500M 12276
+1343%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate, ev bilgisayarlarını ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarları test etmek için kullanılan DirectX 11 feature level 10'u kullanan eski bir benchmarktır. Bazı garip ışınlanma cihazlarıyla uzay gemilerini keşfedilmemiş, sabit bir 1280x720 çözünürlüğe fırlatan birkaç sahneyi görüntüler. Tıpkı Ice Storm kıyaslamasında olduğu gibi, desteği Ocak 2020'de durduruldu ve şimdi bunun yerine 3DMark Night Raid'in kullanılması tavsiye ediliyor.

R7 (Kaveri) 6544
RX 5500M 50946
+679%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R7 (Kaveri) ve Radeon RX 5500M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD14
−307%
57
+307%
1440p6−7
−917%
61
+917%
4K3−4
−900%
30
+900%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 3−4
−1733%
55
+1733%
Resident Evil 4 Remake 1−2
−6700%
68
+6700%

Full HD
Medium

Battlefield 5 2−3
−3050%
60−65
+3050%
Cyberpunk 2077 3−4
−1333%
43
+1333%
Far Cry 5 3−4
−1500%
45−50
+1500%
Fortnite 5−6
−1540%
80−85
+1540%
Forza Horizon 4 9−10
−578%
60−65
+578%
Forza Horizon 5 2−3
−2150%
45−50
+2150%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−440%
50−55
+440%
Valorant 35−40
−317%
146
+317%

Full HD
High

Battlefield 5 2−3
−4550%
93
+4550%
Counter-Strike: Global Offensive 30−35
−479%
191
+479%
Cyberpunk 2077 3−4
−1000%
33
+1000%
Dota 2 18−20
−489%
106
+489%
Far Cry 5 3−4
−1967%
62
+1967%
Fortnite 5−6
−1540%
80−85
+1540%
Forza Horizon 4 9−10
−578%
60−65
+578%
Forza Horizon 5 2−3
−2150%
45−50
+2150%
Grand Theft Auto V 1−2
−7800%
79
+7800%
Metro Exodus 2−3
−1850%
39
+1850%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−440%
50−55
+440%
The Witcher 3: Wild Hunt 8
−800%
72
+800%
Valorant 35−40
−311%
144
+311%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 2−3
−3650%
75
+3650%
Cyberpunk 2077 3−4
−900%
30
+900%
Dota 2 18−20
−472%
103
+472%
Far Cry 5 3−4
−1867%
59
+1867%
Forza Horizon 4 9−10
−578%
60−65
+578%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−11
−490%
59
+490%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−543%
45
+543%
Valorant 35−40
−246%
120−130
+246%

Full HD
Epic

Fortnite 5−6
−1200%
65
+1200%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−600%
27−30
+600%
Counter-Strike: Global Offensive 10−11
−1270%
137
+1270%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16
−1067%
175
+1067%
Valorant 7−8
−1843%
136
+1843%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−1200%
12−14
+1200%
Far Cry 5 2−3
−2300%
48
+2300%
Forza Horizon 4 4−5
−775%
35−40
+775%
The Witcher 3: Wild Hunt 3−4
−600%
21−24
+600%

1440p
Epic

Fortnite 2−3
−1500%
30−35
+1500%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−42.9%
20
+42.9%
Valorant 7−8
−1743%
129
+1743%

4K
Ultra

Dota 2 2−3
−2550%
53
+2550%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−600%
14−16
+600%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−600%
14−16
+600%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 53
+0%
53
+0%

Full HD
Medium

Counter-Strike 2 53
+0%
53
+0%

Full HD
High

Counter-Strike 2 48
+0%
48
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 21−24
+0%
21−24
+0%
Metro Exodus 25
+0%
25
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 44
+0%
44
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 10−12
+0%
10−12
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 76
+0%
76
+0%
Metro Exodus 10−12
+0%
10−12
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 20−22
+0%
20−22
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 16
+0%
16
+0%
Counter-Strike 2 10−12
+0%
10−12
+0%
Cyberpunk 2077 5−6
+0%
5−6
+0%
Far Cry 5 16−18
+0%
16−18
+0%
Forza Horizon 4 24−27
+0%
24−27
+0%

Popüler oyunlarda R7 (Kaveri) ve RX 5500M bu şekilde rekabet eder:

  • RX 5500M 1080p'de 307% daha hızlıdır
  • RX 5500M 1440p'de 917% daha hızlıdır
  • RX 5500M 4K'de 900% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve High Preset ile Grand Theft Auto V'de RX 5500M 7800% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 5500M 46 testte'de önde (75%)
  • 15 testte (25%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 1.47 14.31
Yenilik 4 haziran 2014 7 ekim 2019
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm

RX 5500M 873% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 5500M performans testlerinde Radeon R7 (Kaveri) modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.6 13 oy

Radeon R7 (Kaveri) 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.9 373 oy

Radeon RX 5500M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R7 (Kaveri) veya Radeon RX 5500M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.