Radeon R5 M420 vs RX 6650M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
6650M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R5 M420 'den 2925% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1099 | 150 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 23.29 |
| Mimari | GCN 1.0 (2012−2020) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | Jet | Navi 23 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 15 mayıs 2016 (9 yıl önce) | 4 ocak 2022 (4 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R5 M420'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 320 | 1792 |
| Çekirdek frekansı | 780 MHz | 2068 MHz |
| Boost modunda frekans | 850 MHz | 2416 MHz |
| Transistör sayısı | 690 million | 11,060 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 120 Watt |
| Tekstüre hızı | 17.00 | 270.6 |
| Kayan nokta performansı | 0.544 TFLOPS | 8.659 TFLOPS |
| ROPs | 8 | 64 |
| TMUs | 20 | 112 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 28 |
| L0 Cache | veri yok | 448 KB |
| L1 Cache | 80 KB | 512 KB |
| L2 Cache | 128 KB | 2 MB |
| L3 Cache | veri yok | 32 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Arayüz | PCIe 3.0 x8 | PCIe 4.0 x8 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR3 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | 1000 MHz | 2000 MHz |
| Bellek bant genişliği | 16 GB/s | 256.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | No outputs |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 (11_1) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 5.1 | 6.5 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 1.2 | 2.1 |
| Vulkan | 1.2.131 | 1.3 |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon R5 M420 ve Radeon RX 6650M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 3−4
−3733%
| 115
+3733%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−4133%
|
127
+4133%
|
| Resident Evil 4 Remake | 0−1 | 95−100 |
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 1−2
−12700%
|
120−130
+12700%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−3433%
|
106
+3433%
|
| Far Cry 5 | 2−3
−5800%
|
110−120
+5800%
|
| Fortnite | 3−4
−1700%
|
54
+1700%
|
| Forza Horizon 4 | 7−8
−1929%
|
140−150
+1929%
|
| Forza Horizon 5 | 1−2
−11500%
|
110−120
+11500%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
−1522%
|
140−150
+1522%
|
| Valorant | 30−35
−561%
|
210−220
+561%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 1−2
−12700%
|
120−130
+12700%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 27−30
−893%
|
270−280
+893%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−2533%
|
79
+2533%
|
| Dota 2 | 16−18
−638%
|
118
+638%
|
| Far Cry 5 | 2−3
−5800%
|
110−120
+5800%
|
| Fortnite | 3−4
−1433%
|
46
+1433%
|
| Forza Horizon 4 | 7−8
−1929%
|
140−150
+1929%
|
| Forza Horizon 5 | 1−2
−11500%
|
110−120
+11500%
|
| Metro Exodus | 2−3
−4200%
|
86
+4200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
−1522%
|
140−150
+1522%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−2286%
|
167
+2286%
|
| Valorant | 30−35
−561%
|
210−220
+561%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 1−2
−12700%
|
120−130
+12700%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−2033%
|
64
+2033%
|
| Dota 2 | 16−18
−525%
|
100
+525%
|
| Far Cry 5 | 2−3
−5800%
|
110−120
+5800%
|
| Forza Horizon 4 | 7−8
−1929%
|
140−150
+1929%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 9−10
−1522%
|
140−150
+1522%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−1186%
|
90
+1186%
|
| Valorant | 30−35
−561%
|
210−220
+561%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 3−4
−1233%
|
40
+1233%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 4−5
−2175%
|
90−95
+2175%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 8−9
−3113%
|
250−260
+3113%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−1358%
|
170−180
+1358%
|
| Valorant | 3−4
−8233%
|
250−260
+8233%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 40−45 |
| Far Cry 5 | 1−2
−8700%
|
85−90
+8700%
|
| Forza Horizon 4 | 3−4
−3333%
|
100−110
+3333%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 2−3
−3300%
|
65−70
+3300%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 2−3
−4700%
|
95−100
+4700%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−464%
|
75−80
+464%
|
| Valorant | 6−7
−3633%
|
220−230
+3633%
|
4K
Ultra
| Dota 2 | 1−2
−10600%
|
100−110
+10600%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 2−3
−2300%
|
45−50
+2300%
|
4K
Epic
| Fortnite | 2−3
−2250%
|
45−50
+2250%
|
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
Full HD
Medium
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
Full HD
High
| Counter-Strike 2 | 200−210
+0%
|
200−210
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Metro Exodus | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Metro Exodus | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 18−20
+0%
|
18−20
+0%
|
| Far Cry 5 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
Popüler oyunlarda R5 M420 ve RX 6650M bu şekilde rekabet eder:
- RX 6650M 1080p'de 3733% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Battlefield 5'de RX 6650M 12700% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 6650M 43 testte'de önde (74%)
- 15 testte (26%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 1.20 | 36.30 |
| Yenilik | 15 mayıs 2016 | 4 ocak 2022 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 7 nm |
RX 6650M 2925% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6650M performans testlerinde Radeon R5 M420 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
