Radeon R5 (Carrizo) vs RX 6750 GRE
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon R5 (Carrizo) ile Radeon RX 6750 GRE'yi karşılaştırdık.
6750 GRE, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R5 (Carrizo) 'den 2571% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 990 | 91 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | veri yok | 48.74 |
| Güç verimliliği | 3.74 | 13.98 |
| Mimari | GCN 1.2/2.0 (2015−2016) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | Carrizo | Navi 22 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 4 haziran 2015 (10 yıl önce) | 17 ekim 2023 (2 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | veri yok | $549 |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R5 (Carrizo)'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 256 | 2560 |
| Boost modunda frekans | 800 MHz | 2581 MHz |
| Transistör sayısı | 2410 Million | 17,200 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 12-35 Watt | 250 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 413.0 |
| ROPs | veri yok | 64 |
| TMUs | veri yok | 160 |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | medium sized | veri yok |
| Arayüz | veri yok | PCIe 4.0 x16 |
| Uzunluk | veri yok | 267 mm |
| Kalınlık | veri yok | 2-slot |
| Ek güç konektörleri | veri yok | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | veri yok | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 12 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 64/128 Bit | 192 Bit |
| Hafıza frekansı | veri yok | 18 GB/s |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 432.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | + | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | 1x HDMI 2.1, 3x DisplayPort 1.4a |
| HDMI | - | + |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 (FL 12_0) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.7 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 2.1 |
| Vulkan | - | 1.3 |
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon R5 (Carrizo) ve Radeon RX 6750 GRE sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 1−2
−2300%
|
24−27
+2300%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Resident Evil 4 Remake | 1−2
−2300%
|
24−27
+2300%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Counter-Strike 2 | 1−2
−2300%
|
24−27
+2300%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Far Cry 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Fortnite | 7−8
−2471%
|
180−190
+2471%
|
| Forza Horizon 4 | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| Forza Horizon 5 | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| Valorant | 35−40
−2468%
|
950−1000
+2468%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Counter-Strike 2 | 1−2
−2300%
|
24−27
+2300%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 35−40
−2539%
|
950−1000
+2539%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Dota 2 | 20−22
−2400%
|
500−550
+2400%
|
| Far Cry 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Fortnite | 7−8
−2471%
|
180−190
+2471%
|
| Forza Horizon 4 | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| Forza Horizon 5 | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
| Grand Theft Auto V | 2−3
−2400%
|
50−55
+2400%
|
| Metro Exodus | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−2471%
|
180−190
+2471%
|
| Valorant | 35−40
−2468%
|
950−1000
+2468%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Dota 2 | 20−22
−2400%
|
500−550
+2400%
|
| Far Cry 5 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| Forza Horizon 4 | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−2471%
|
180−190
+2471%
|
| Valorant | 35−40
−2468%
|
950−1000
+2468%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 7−8
−2471%
|
180−190
+2471%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 5−6
−2500%
|
130−140
+2500%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 12−14
−2400%
|
300−310
+2400%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 16−18
−2547%
|
450−500
+2547%
|
| Valorant | 10−11
−2500%
|
260−270
+2500%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−2300%
|
24−27
+2300%
|
| Far Cry 5 | 2−3
−2400%
|
50−55
+2400%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−2400%
|
100−105
+2400%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−2400%
|
350−400
+2400%
|
| Valorant | 8−9
−2525%
|
210−220
+2525%
|
4K
Ultra
| Dota 2 | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
| Far Cry 5 | 0−1 | 0−1 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 2−3
−2400%
|
50−55
+2400%
|
4K
Epic
| Fortnite | 3−4
−2567%
|
80−85
+2567%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 1.70 | 45.40 |
| Yenilik | 4 haziran 2015 | 17 ekim 2023 |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 12 Watt | 250 Watt |
R5 (Carrizo) 1983% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Öte yandan RX 6750 GRE, 2571% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6750 GRE performans testlerinde Radeon R5 (Carrizo) modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Radeon R5 (Carrizo) dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon RX 6750 GRE masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
