Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) vs RX 6700M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

R5 (Beema/Carrizo-L)
2014
0.99

6700M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R5 (Beema/Carrizo-L) 'den 3181% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum1161184
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok18.53
MimariGCN 1.1 (2014)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUBeemaNavi 22
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi29 nisan 2014 (12 yıl önce)31 mayıs 2021 (4 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon R5 (Beema/Carrizo-L)'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı1282304
Çekirdek frekansıveri yok1489 MHz
Boost modunda frekans850 MHz2400 MHz
Transistör sayısıveri yok17,200 million
Teknolojik süreç28 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok135 Watt
Tekstüre hızıveri yok345.6
Kayan nokta performansıveri yok11.06 TFLOPS
ROPsveri yok64
TMUsveri yok144
Ray Tracing Coresveri yok36
L0 Cacheveri yok576 KB
L1 Cacheveri yok512 KB
L2 Cacheveri yok3 MB
L3 Cacheveri yok80 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutuveri yokmedium sized
Arayüzveri yokPCIe 4.0 x16
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiveri yokGDDR6
Maksimum Bellekveri yok10 GB
Bellek veri yolu genişliği64 Bit160 Bit
Hafıza frekansıveri yok2000 MHz
Bellek bant genişliğiveri yok320.0 GB/s
Paylaşılan hafıza+-
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriveri yokNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (FL 12_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeliveri yok6.5
OpenGLveri yok4.6
OpenCLveri yok2.1
Vulkan-1.3

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

R5 (Beema/Carrizo-L) 0.99
RX 6700M 32.48
+3181%

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

R5 (Beema/Carrizo-L) 764
RX 6700M 33497
+4284%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

R5 (Beema/Carrizo-L) 2698
RX 6700M 66973
+2382%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

R5 (Beema/Carrizo-L) 539
RX 6700M 27924
+5081%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate, ev bilgisayarlarını ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarları test etmek için kullanılan DirectX 11 feature level 10'u kullanan eski bir benchmarktır. Bazı garip ışınlanma cihazlarıyla uzay gemilerini keşfedilmemiş, sabit bir 1280x720 çözünürlüğe fırlatan birkaç sahneyi görüntüler. Tıpkı Ice Storm kıyaslamasında olduğu gibi, desteği Ocak 2020'de durduruldu ve şimdi bunun yerine 3DMark Night Raid'in kullanılması tavsiye ediliyor.

R5 (Beema/Carrizo-L) 3317
RX 6700M 91672
+2664%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) ve Radeon RX 6700M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD6
−1883%
119
+1883%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 2−3
−3650%
75−80
+3650%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 2−3
−3650%
75−80
+3650%
Far Cry 5 1−2
−10200%
103
+10200%
Fortnite 1−2
−14700%
140−150
+14700%
Forza Horizon 4 6−7
−2033%
120−130
+2033%
Forza Horizon 5 1−2
−10300%
100−110
+10300%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1367%
130−140
+1367%
Valorant 30−35
−555%
200−210
+555%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 24−27
−1008%
270−280
+1008%
Cyberpunk 2077 2−3
−3650%
75−80
+3650%
Dota 2 14−16
−720%
123
+720%
Far Cry 5 1−2
−9600%
97
+9600%
Fortnite 1−2
−14700%
140−150
+14700%
Forza Horizon 4 6−7
−2033%
120−130
+2033%
Forza Horizon 5 1−2
−10300%
100−110
+10300%
Metro Exodus 1−2
−7500%
75−80
+7500%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1367%
130−140
+1367%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−2633%
164
+2633%
Valorant 30−35
−555%
200−210
+555%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 2−3
−3650%
75−80
+3650%
Dota 2 14−16
−647%
112
+647%
Far Cry 5 1−2
−9000%
91
+9000%
Forza Horizon 4 6−7
−2033%
120−130
+2033%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−1367%
130−140
+1367%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
−1483%
95
+1483%
Valorant 30−35
−465%
175
+465%

Full HD
Epic

Fortnite 1−2
−14700%
140−150
+14700%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−1850%
75−80
+1850%
Counter-Strike: Global Offensive 6−7
−3750%
230−240
+3750%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 10−12
−1491%
170−180
+1491%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 35−40
Far Cry 5 1−2
−7700%
75−80
+7700%
Forza Horizon 4 3−4
−2900%
90−95
+2900%
The Witcher 3: Wild Hunt 2−3
−2800%
55−60
+2800%

1440p
Epic

Fortnite 1−2
−8300%
80−85
+8300%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−386%
65−70
+386%
Valorant 5−6
−3900%
200−210
+3900%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−1900%
40−45
+1900%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−1900%
40−45
+1900%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 180−190
+0%
180−190
+0%
Resident Evil 4 Remake 80−85
+0%
80−85
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 110−120
+0%
110−120
+0%
Counter-Strike 2 180−190
+0%
180−190
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 110−120
+0%
110−120
+0%
Counter-Strike 2 180−190
+0%
180−190
+0%
Grand Theft Auto V 117
+0%
117
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 110−120
+0%
110−120
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 65−70
+0%
65−70
+0%
Metro Exodus 45−50
+0%
45−50
+0%
Valorant 230−240
+0%
230−240
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 85−90
+0%
85−90
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 35−40
+0%
35−40
+0%
Metro Exodus 27−30
+0%
27−30
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 50−55
+0%
50−55
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 50−55
+0%
50−55
+0%
Counter-Strike 2 35−40
+0%
35−40
+0%
Cyberpunk 2077 16−18
+0%
16−18
+0%
Dota 2 95−100
+0%
95−100
+0%
Far Cry 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Forza Horizon 4 60−65
+0%
60−65
+0%

Popüler oyunlarda R5 (Beema/Carrizo-L) ve RX 6700M bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6700M 1080p'de 1883% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Fortnite'de RX 6700M 14700% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 6700M 38 testte'de önde (64%)
  • 21 testte (36%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 0.99 32.48
Yenilik 29 nisan 2014 31 mayıs 2021
Teknolojik süreç 28 nm 7 nm

RX 6700M 3181% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir ve 300% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6700M performans testlerinde Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.3 25 oy

Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.9 134 oy

Radeon RX 6700M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon R5 (Beema/Carrizo-L) veya Radeon RX 6700M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.