Radeon PRO W7600 vs R9 290X
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Radeon PRO W7600 ile Radeon R9 290X'yi karşılaştırdık.
PRO W7600, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 290X 'den 118% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 130 | 343 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | 37.89 | 4.31 |
| Güç verimliliği | 22.89 | 4.72 |
| Mimari | RDNA 3.0 (2022−2026) | GCN 2.0 (2013−2017) |
| GPU | Navi 33 | Hawaii |
| Tip | İş istasyonları için | Masaüstü |
| Dizayn | veri yok | reference |
| Çıkış tarihi | 3 austos 2023 (2 yıl önce) | 24 ekim 2013 (12 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | $599 | $549 |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
PRO W7600, R9 290X'ye göre 779% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon PRO W7600'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2048 | 2816 |
| Boost modunda frekans | 2440 MHz | 947 MHz |
| Transistör sayısı | 13,300 million | 6,200 million |
| Teknolojik süreç | 6 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 130 Watt | 250 Watt |
| Tekstüre hızı | 312.3 | 176.0 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 5.632 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 64 |
| TMUs | 128 | 176 |
| L1 Cache | veri yok | 704 KB |
| L2 Cache | veri yok | 1024 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Veri yolu | veri yok | PCIe 3.0 |
| Arayüz | PCIe 4.0 x8 | PCIe 3.0 x16 |
| Uzunluk | 241 mm | 275 mm |
| Kalınlık | 1-slot | 2-slot |
| Ek güç konektörleri | 1x 6-pin | 1 x 6-pin + 1 x 8-pin |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR6 | GDDR5 |
| Maksimum Bellek | 8 GB | 4 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 128 Bit | 512 Bit |
| Hafıza frekansı | 18 GB/s | 1250 MHz |
| Bellek bant genişliği | 288.0 GB/s | 320 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | + | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | 4x DisplayPort 2.1 | 2x DVI, 1x HDMI 1.4a, 1x DisplayPort 1.2 |
| Eyefinity | - | + |
| HDMI | - | + |
| DisplayPort desteği | - | + |
Desteklenen teknolojiler
Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| AppAcceleration | - | + |
| CrossFire | - | + |
| FreeSync | - | + |
| HD3D | - | + |
| LiquidVR | - | + |
| TressFX | - | + |
| TrueAudio | - | + |
| UVD | - | + |
| DDMA Audio | veri yok | + |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) | DirectX® 12 |
| Gölgelendirici modeli | 6.7 | 6.5 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 2.2 | 2.1 |
| Vulkan | 1.3 | + |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon PRO W7600 ve Radeon R9 290X sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 180−190
+109%
| 86
−109%
|
| 4K | 100−110
+100%
| 50
−100%
|
Çerçeve başına maliyet, $
| 1080p | 3.33
+91.8%
| 6.38
−91.8%
|
| 4K | 5.99
+83.3%
| 10.98
−83.3%
|
- PRO W7600'de kare başına maliyet 1080p'de 92% daha düşüktür
- PRO W7600'de kare başına maliyet 4K'de 83% daha düşüktür
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Far Cry 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Fortnite | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| Valorant | 130−140
+0%
|
130−140
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 280
+0%
|
280
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Dota 2 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Far Cry 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Fortnite | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 67
+0%
|
67
+0%
|
| Metro Exodus | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 75
+0%
|
75
+0%
|
| Valorant | 130−140
+0%
|
130−140
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Dota 2 | 136
+0%
|
136
+0%
|
| Far Cry 5 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 44
+0%
|
44
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 29
+0%
|
29
+0%
|
| Valorant | 130−140
+0%
|
130−140
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 130−140
+0%
|
130−140
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| Metro Exodus | 21−24
+0%
|
21−24
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 160−170
+0%
|
160−170
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
| Far Cry 5 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 52
+0%
|
52
+0%
|
| Metro Exodus | 14−16
+0%
|
14−16
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 28
+0%
|
28
+0%
|
| Valorant | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 7−8
+0%
|
7−8
+0%
|
| Dota 2 | 84
+0%
|
84
+0%
|
| Far Cry 5 | 20−22
+0%
|
20−22
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 18−20
+0%
|
18−20
+0%
|
4K
Epic
| Fortnite | 18−20
+0%
|
18−20
+0%
|
Popüler oyunlarda PRO W7600 ve R9 290X bu şekilde rekabet eder:
- PRO W7600 1080p'de 109% daha hızlıdır
- PRO W7600 4K'de 100% daha hızlıdır
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- 60 testte (100%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 38.65 | 17.76 |
| Yenilik | 3 austos 2023 | 24 ekim 2013 |
| Maksimum Bellek | 8 GB | 4 GB |
| Teknolojik süreç | 6 nm | 28 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 130 Watt | 250 Watt |
PRO W7600 118% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 9 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 92% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Radeon PRO W7600 performans testlerinde Radeon R9 290X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Radeon PRO W7600 iş istasyonları için ve Radeon R9 290X masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
