Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics vs RX 6450M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
6450M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics 'den 521% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 871 | 373 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 24.30 |
| Mimari | veri yok | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | veri yok | Navi 24 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 1 austos 2013 (12 yıl önce) | 4 ocak 2023 (3 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 640 | 768 |
| Çekirdek frekansı | 720 / 825 MHz | 2000 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 2460 MHz |
| Transistör sayısı | veri yok | 5,400 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 50 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 118.1 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 3.779 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 32 |
| TMUs | veri yok | 48 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 12 |
| L0 Cache | veri yok | 192 KB |
| L1 Cache | veri yok | 256 KB |
| L2 Cache | veri yok | 1024 KB |
| L3 Cache | veri yok | 16 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | medium sized | veri yok |
| Arayüz | veri yok | PCIe 4.0 x4 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR3 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 4 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 128 Bit | 64 Bit |
| Hafıza frekansı | 1800 MHz | 2000 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 128.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | Portable Device Dependent |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11 | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.7 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 2.2 |
| Vulkan | - | 1.3 |
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics ve Radeon RX 6450M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 7−8
−1186%
|
90−95
+1186%
|
| Cyberpunk 2077 | 5−6
−580%
|
30−35
+580%
|
| Resident Evil 4 Remake | 3−4
−1033%
|
30−35
+1033%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 8−9
−763%
|
65−70
+763%
|
| Counter-Strike 2 | 7−8
−1186%
|
90−95
+1186%
|
| Cyberpunk 2077 | 5−6
−580%
|
30−35
+580%
|
| Far Cry 5 | 7−8
−643%
|
50−55
+643%
|
| Fortnite | 12−14
−585%
|
85−90
+585%
|
| Forza Horizon 4 | 12−14
−408%
|
65−70
+408%
|
| Forza Horizon 5 | 6−7
−733%
|
50−55
+733%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−362%
|
60−65
+362%
|
| Valorant | 40−45
−200%
|
120−130
+200%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 8−9
−763%
|
65−70
+763%
|
| Counter-Strike 2 | 7−8
−1186%
|
90−95
+1186%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 50−55
−316%
|
200−210
+316%
|
| Cyberpunk 2077 | 5−6
−580%
|
30−35
+580%
|
| Dota 2 | 24−27
−277%
|
95−100
+277%
|
| Far Cry 5 | 7−8
−643%
|
50−55
+643%
|
| Fortnite | 12−14
−585%
|
85−90
+585%
|
| Forza Horizon 4 | 12−14
−408%
|
65−70
+408%
|
| Forza Horizon 5 | 6−7
−733%
|
50−55
+733%
|
| Grand Theft Auto V | 6−7
−900%
|
60−65
+900%
|
| Metro Exodus | 4−5
−750%
|
30−35
+750%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−362%
|
60−65
+362%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 9−10
−378%
|
40−45
+378%
|
| Valorant | 40−45
−200%
|
120−130
+200%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 8−9
−763%
|
65−70
+763%
|
| Cyberpunk 2077 | 5−6
−580%
|
30−35
+580%
|
| Dota 2 | 24−27
−277%
|
95−100
+277%
|
| Far Cry 5 | 7−8
−643%
|
50−55
+643%
|
| Forza Horizon 4 | 12−14
−408%
|
65−70
+408%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 12−14
−362%
|
60−65
+362%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 9−10
−378%
|
40−45
+378%
|
| Valorant | 40−45
−200%
|
120−130
+200%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 12−14
−585%
|
85−90
+585%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 6−7
−417%
|
30−35
+417%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 18−20
−521%
|
110−120
+521%
|
| Metro Exodus | 0−1 | 20−22 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 24−27
−550%
|
150−160
+550%
|
| Valorant | 21−24
−627%
|
160−170
+627%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−1300%
|
14−16
+1300%
|
| Far Cry 5 | 4−5
−775%
|
35−40
+775%
|
| Forza Horizon 4 | 6−7
−550%
|
35−40
+550%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 4−5
−500%
|
24−27
+500%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 5−6
−620%
|
35−40
+620%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−100%
|
30−33
+100%
|
| Valorant | 12−14
−642%
|
85−90
+642%
|
4K
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 6−7 |
| Dota 2 | 7−8
−714%
|
55−60
+714%
|
| Far Cry 5 | 1−2
−1700%
|
18−20
+1700%
|
| Forza Horizon 4 | 2−3
−1300%
|
27−30
+1300%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 3−4
−433%
|
16−18
+433%
|
4K
Epic
| Fortnite | 3−4
−433%
|
16−18
+433%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 12−14
+0%
|
12−14
+0%
|
| Metro Exodus | 12−14
+0%
|
12−14
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 21−24
+0%
|
21−24
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 12−14
+0%
|
12−14
+0%
|
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Far Cry 5'de RX 6450M 1700% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 6450M 51 testte'de önde (88%)
- 7 testte (12%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 2.54 | 15.78 |
| Yenilik | 1 austos 2013 | 4 ocak 2023 |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
RX 6450M 521% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 9 yaş avantajına sahiptir ve 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6450M performans testlerinde Radeon HD 8550G + HD 8750M Dual Graphics modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
