Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics vs RX 5700M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
5700M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics 'den 148% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1013 | 760 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 1.63 |
| Mimari | Terascale 3 (2010−2013) | RDNA 1.0 (2019−2020) |
| GPU | veri yok | Navi 10 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 15 mayıs 2012 (13 yıl önce) | 1 mart 2020 (6 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 736 | 2304 |
| Çekirdek frekansı | 655 / 600 MHz | 1465 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 1720 MHz |
| Transistör sayısı | veri yok | 10,300 million |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 180 Watt |
| Tekstüre hızı | veri yok | 247.7 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 7.926 TFLOPS |
| ROPs | veri yok | 64 |
| TMUs | veri yok | 144 |
| L2 Cache | veri yok | 8 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | medium sized | large |
| Arayüz | veri yok | PCIe 4.0 x16 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | veri yok | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | veri yok | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 128 Bit | 256 Bit |
| Hafıza frekansı | 1800 MHz | 1500 MHz |
| Bellek bant genişliği | veri yok | 384.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | + | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | veri yok | 1x HDMI, 3x DisplayPort |
| HDMI | - | + |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11 | 12 (12_1) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.5 |
| OpenGL | veri yok | 4.6 |
| OpenCL | veri yok | 2.1 |
| Vulkan | - | 1.3 |
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve Radeon RX 5700M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| 900p | 23
−139%
| 55−60
+139%
|
| Full HD | 17
−135%
| 40−45
+135%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 0−1 | 14−16 |
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−167%
|
8−9
+167%
|
| Resident Evil 4 Remake | 1−2
−400%
|
5−6
+400%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 3−4
−400%
|
14−16
+400%
|
| Counter-Strike 2 | 0−1 | 14−16 |
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−167%
|
8−9
+167%
|
| Far Cry 5 | 3−4
−267%
|
10−12
+267%
|
| Fortnite | 6−7
−267%
|
21−24
+267%
|
| Forza Horizon 4 | 9−10
−111%
|
18−20
+111%
|
| Forza Horizon 5 | 2−3
−400%
|
10−11
+400%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−60%
|
16−18
+60%
|
| Valorant | 35−40
−47.2%
|
50−55
+47.2%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 3−4
−400%
|
14−16
+400%
|
| Counter-Strike 2 | 0−1 | 14−16 |
| Counter-Strike: Global Offensive | 44
−56.8%
|
65−70
+56.8%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−167%
|
8−9
+167%
|
| Dota 2 | 18−20
−84.2%
|
35−40
+84.2%
|
| Far Cry 5 | 3−4
−267%
|
10−12
+267%
|
| Fortnite | 6−7
−267%
|
21−24
+267%
|
| Forza Horizon 4 | 9−10
−111%
|
18−20
+111%
|
| Forza Horizon 5 | 2−3
−400%
|
10−11
+400%
|
| Grand Theft Auto V | 1−2
−1100%
|
12−14
+1100%
|
| Metro Exodus | 2−3
−250%
|
7−8
+250%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−60%
|
16−18
+60%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−71.4%
|
12−14
+71.4%
|
| Valorant | 35−40
−47.2%
|
50−55
+47.2%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 3−4
−400%
|
14−16
+400%
|
| Cyberpunk 2077 | 3−4
−167%
|
8−9
+167%
|
| Dota 2 | 18−20
−84.2%
|
35−40
+84.2%
|
| Far Cry 5 | 3−4
−267%
|
10−12
+267%
|
| Forza Horizon 4 | 9−10
−111%
|
18−20
+111%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 10−11
−60%
|
16−18
+60%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 7−8
−71.4%
|
12−14
+71.4%
|
| Valorant | 35−40
−47.2%
|
50−55
+47.2%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 6−7
−267%
|
21−24
+267%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 5−6
−60%
|
8−9
+60%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 10−12
−164%
|
27−30
+164%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 16−18
−100%
|
30−35
+100%
|
| Valorant | 8−9
−400%
|
40−45
+400%
|
1440p
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−200%
|
3−4
+200%
|
| Far Cry 5 | 2−3
−250%
|
7−8
+250%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−125%
|
9−10
+125%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 3−4
−100%
|
6−7
+100%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 2−3
−250%
|
7−8
+250%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−7.1%
|
14−16
+7.1%
|
| Valorant | 8−9
−138%
|
18−20
+138%
|
4K
Ultra
| Dota 2 | 2−3
−500%
|
12−14
+500%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 2−3
−100%
|
4−5
+100%
|
4K
Epic
| Fortnite | 2−3
−100%
|
4−5
+100%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 2−3
+0%
|
2−3
+0%
|
| Metro Exodus | 2−3
+0%
|
2−3
+0%
|
4K
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
+0%
|
1−2
+0%
|
| Far Cry 5 | 3−4
+0%
|
3−4
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 5−6
+0%
|
5−6
+0%
|
Popüler oyunlarda HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics ve RX 5700M bu şekilde rekabet eder:
- RX 5700M 900p'de 139% daha hızlıdır
- RX 5700M 1080p'de 135% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1080p çözünürlüğü ve High Preset ile Grand Theft Auto V'de RX 5700M 1100% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 5700M 46 testte'de önde (90%)
- 5 testte (10%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 1.54 | 3.82 |
| Yenilik | 15 mayıs 2012 | 1 mart 2020 |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
RX 5700M 148% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 7 yaş avantajına sahiptir ve 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 5700M performans testlerinde Radeon HD 7520G + HD 7670M Dual Graphics modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
