Radeon HD 6730M vs R5 (Kaveri)

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri)'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

HD 6730M
2011
1 GB GDDR3, 35 Watt
1.24
+10.7%

HD 6730M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R5 (Kaveri)'den 11% oranında daha iyi performans göstermektedir.

Ana ayrıntılar

Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri)'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum10881124
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği2.73veri yok
MimariTeraScale 2 (2009−2015)GCN 1.1 (2014)
GPUWhistlerKaveri
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi4 ocak 2011 (15 yıl önce)4 haziran 2014 (11 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon HD 6730M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı480256
Çekirdek frekansı725 MHz514 MHz
Boost modunda frekansveri yok626 MHz
Transistör sayısı716 million2410 Million
Teknolojik süreç40 nm28 nm
Güç Tüketimi (TDP)35 Wattveri yok
Tekstüre hızı17.40veri yok
Kayan nokta performansı0.696 TFLOPSveri yok
ROPs8veri yok
TMUs24veri yok
L1 Cache48 KBveri yok
L2 Cache256 KBveri yok

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedmedium sized
ArayüzMXM-A (3.0)veri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR3veri yok
Maksimum Bellek1 GBveri yok
Bellek veri yolu genişliği128 Bit64/128 Bit
Hafıza frekansı800 MHzveri yok
Bellek bant genişliği25.6 GB/sveri yok
Paylaşılan hafıza-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsveri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX11.2 (11_0)12 (FL 12_0)
Gölgelendirici modeli5.0veri yok
OpenGL4.4veri yok
OpenCL1.2veri yok
VulkanN/A-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

HD 6730M 1.24
+10.7%
R5 (Kaveri) 1.12

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

HD 6730M 1141
+26.6%
R5 (Kaveri) 901

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

HD 6730M 4438
+47.4%
R5 (Kaveri) 3011

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon HD 6730M ve Radeon R5 (Kaveri) sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

900p17
+21.4%
14−16
−21.4%
Full HD23
+27.8%
18−21
−27.8%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 3−4
+50%
2−3
−50%
Resident Evil 4 Remake 0−1 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 1−2 0−1
Cyberpunk 2077 3−4
+50%
2−3
−50%
Far Cry 5 2−3
+0%
2−3
+0%
Fortnite 3−4
+50%
2−3
−50%
Forza Horizon 4 8−9
+14.3%
7−8
−14.3%
Forza Horizon 5 1−2
+0%
1−2
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
+0%
9−10
+0%
Valorant 30−35
+3.1%
30−35
−3.1%

Full HD
High

Battlefield 5 1−2 0−1
Counter-Strike: Global Offensive 27−30
+7.4%
27−30
−7.4%
Cyberpunk 2077 3−4
+50%
2−3
−50%
Dota 2 16−18
+0%
16−18
+0%
Far Cry 5 2−3
+0%
2−3
+0%
Fortnite 3−4
+50%
2−3
−50%
Forza Horizon 4 8−9
+14.3%
7−8
−14.3%
Forza Horizon 5 1−2
+0%
1−2
+0%
Grand Theft Auto V 0−1 0−1
Metro Exodus 2−3
+100%
1−2
−100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
+0%
9−10
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
+16.7%
6−7
−16.7%
Valorant 30−35
+3.1%
30−35
−3.1%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 1−2 0−1
Cyberpunk 2077 3−4
+50%
2−3
−50%
Dota 2 16−18
+0%
16−18
+0%
Far Cry 5 2−3
+0%
2−3
+0%
Forza Horizon 4 8−9
+14.3%
7−8
−14.3%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
+0%
9−10
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
+16.7%
6−7
−16.7%
Valorant 30−35
+3.1%
30−35
−3.1%

Full HD
Epic

Fortnite 3−4
+50%
2−3
−50%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
+0%
4−5
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 8−9
+14.3%
7−8
−14.3%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
+8.3%
12−14
−8.3%
Valorant 3−4
+200%
1−2
−200%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 0−1
Far Cry 5 1−2
+0%
1−2
+0%
Forza Horizon 4 3−4
+0%
3−4
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 2−3
+0%
2−3
+0%

1440p
Epic

Fortnite 2−3
+0%
2−3
+0%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
+0%
14−16
+0%
Valorant 6−7
+20%
5−6
−20%

4K
Ultra

Dota 2 1−2 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
+0%
2−3
+0%

4K
Epic

Fortnite 2−3
+0%
2−3
+0%

Popüler oyunlarda HD 6730M ve R5 (Kaveri) bu şekilde rekabet eder:

  • HD 6730M 900p'de 21% daha hızlıdır
  • HD 6730M 1080p'de 28% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1440p çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de HD 6730M 200% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • HD 6730M 21 testte'de önde (54%)
  • 18 testte (46%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 1.24 1.12
Yenilik 4 ocak 2011 4 haziran 2014
Teknolojik süreç 40 nm 28 nm

HD 6730M 11% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir.

Öte yandan R5 (Kaveri), 3 yaş avantajına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon HD 6730M performans testlerinde Radeon R5 (Kaveri) modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.3 4 oy

Radeon HD 6730M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.1 8 oy

Radeon R5 (Kaveri) 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon HD 6730M veya Radeon R5 (Kaveri) hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.