Radeon HD 6430M vs RX 6700M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
6700M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 6430M 'den 6961% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1314 | 184 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 18.53 |
| Mimari | TeraScale 2 (2009−2015) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| GPU | Seymour | Navi 22 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 4 ocak 2011 (15 yıl önce) | 31 mayıs 2021 (4 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon HD 6430M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 160 | 2304 |
| Çekirdek frekansı | 480 MHz | 1489 MHz |
| Boost modunda frekans | veri yok | 2400 MHz |
| Transistör sayısı | 370 million | 17,200 million |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 135 Watt |
| Tekstüre hızı | 3.840 | 345.6 |
| Kayan nokta performansı | 0.1536 TFLOPS | 11.06 TFLOPS |
| ROPs | 4 | 64 |
| TMUs | 8 | 144 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 36 |
| L0 Cache | veri yok | 576 KB |
| L1 Cache | 16 KB | 512 KB |
| L2 Cache | 128 KB | 3 MB |
| L3 Cache | veri yok | 80 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | medium sized |
| Arayüz | PCIe 2.0 x16 | PCIe 4.0 x16 |
| Ek güç konektörleri | veri yok | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR3 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | 1 GB | 10 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | 160 Bit |
| Hafıza frekansı | 800 MHz | 2000 MHz |
| Bellek bant genişliği | 12.8 GB/s | 320.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | No outputs |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 11.2 (11_0) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 5.0 | 6.5 |
| OpenGL | 4.4 | 4.6 |
| OpenCL | 1.2 | 2.1 |
| Vulkan | N/A | 1.3 |
Sentetik kıyaslama performansı
Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.
Birleşik sentetik kıyaslama puanı
Bu bizim genel performans reytingimizdir.
Passmark
Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.
Oyun performansı
Oyunlarda Radeon HD 6430M ve Radeon RX 6700M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 1−2
−11800%
| 119
+11800%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−7400%
|
75−80
+7400%
|
Full HD
Medium
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−7400%
|
75−80
+7400%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−3100%
|
120−130
+3100%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−1786%
|
130−140
+1786%
|
| Valorant | 27−30
−652%
|
200−210
+652%
|
Full HD
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 16−18
−1631%
|
270−280
+1631%
|
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−7400%
|
75−80
+7400%
|
| Dota 2 | 10−12
−1018%
|
123
+1018%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−3100%
|
120−130
+3100%
|
| Metro Exodus | 0−1 | 75−80 |
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−1786%
|
130−140
+1786%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−3180%
|
164
+3180%
|
| Valorant | 27−30
−652%
|
200−210
+652%
|
Full HD
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−7400%
|
75−80
+7400%
|
| Dota 2 | 10−12
−918%
|
112
+918%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−3100%
|
120−130
+3100%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−1786%
|
130−140
+1786%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−1800%
|
95
+1800%
|
| Valorant | 27−30
−548%
|
175
+548%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 3−4
−2500%
|
75−80
+2500%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 2−3
−11450%
|
230−240
+11450%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 5−6
−3400%
|
170−180
+3400%
|
1440p
Ultra
| Forza Horizon 4 | 2−3
−4400%
|
90−95
+4400%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 1−2
−5700%
|
55−60
+5700%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 0−1 | 80−85 |
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−386%
|
65−70
+386%
|
| Valorant | 2−3
−9900%
|
200−210
+9900%
|
4K
Ultra
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 2−3
−1900%
|
40−45
+1900%
|
4K
Epic
| Fortnite | 2−3
−1900%
|
40−45
+1900%
|
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 180−190
+0%
|
180−190
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 80−85
+0%
|
80−85
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 110−120
+0%
|
110−120
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 180−190
+0%
|
180−190
+0%
|
| Far Cry 5 | 103
+0%
|
103
+0%
|
| Fortnite | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 110−120
+0%
|
110−120
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 180−190
+0%
|
180−190
+0%
|
| Far Cry 5 | 97
+0%
|
97
+0%
|
| Fortnite | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 117
+0%
|
117
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 110−120
+0%
|
110−120
+0%
|
| Far Cry 5 | 91
+0%
|
91
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 140−150
+0%
|
140−150
+0%
|
1440p
High
| Grand Theft Auto V | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
| Metro Exodus | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| Valorant | 230−240
+0%
|
230−240
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Far Cry 5 | 75−80
+0%
|
75−80
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Metro Exodus | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
| Dota 2 | 95−100
+0%
|
95−100
+0%
|
| Far Cry 5 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
Popüler oyunlarda HD 6430M ve RX 6700M bu şekilde rekabet eder:
- RX 6700M 1080p'de 11800% daha hızlıdır
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1440p çözünürlüğü ve High Preset ile Counter-Strike: Global Offensive'de RX 6700M 11450% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 6700M 27 testte'de önde (47%)
- 31 testte (53%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 0.46 | 32.48 |
| Yenilik | 4 ocak 2011 | 31 mayıs 2021 |
| Maksimum Bellek | 1 GB | 10 GB |
| Teknolojik süreç | 40 nm | 7 nm |
RX 6700M 6961% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 10 yaş avantajına sahiptir, 900% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 6700M performans testlerinde Radeon HD 6430M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
