Radeon HD 6290 vs RX 6800 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

HD 6290
2011
1 GB GDDR3, 19 Watt
0.25

6800 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 6290 'den 23832% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum143043
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok42.46
Güç verimliliği1.0115.36
MimariTeraScale 2 (2009−2015)RDNA 2.0 (2020−2025)
GPUCedarNavi 21
TipMasaüstüMasaüstü
Çıkış tarihi4 aralık 2011 (14 yıl önce)28 ekim 2020 (5 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$649

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Radeon HD 6290'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı804608
Çekirdek frekansı650 MHz1825 MHz
Boost modunda frekans400 MHz2250 MHz
Transistör sayısı292 million26,800 million
Teknolojik süreç40 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)19 Watt300 Watt
Tekstüre hızı5.200648.0
Kayan nokta performansı0.104 TFLOPS20.74 TFLOPS
ROPs4128
TMUs8288
Ray Tracing Coresveri yok72
L0 Cacheveri yok1.1 MB
L1 Cache16 KB1 MB
L2 Cache128 KB4 MB
L3 Cacheveri yok128 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

ArayüzPCIe 2.0 x16PCIe 4.0 x16
Uzunluk168 mm267 mm
Kalınlık1-slot2-slot
Ek güç konektörlerihiçbiri2x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR3GDDR6
Maksimum Bellek1 GB16 GB
Bellek veri yolu genişliği64 Bit256 Bit
Hafıza frekansı800 MHz2000 MHz
Bellek bant genişliği12.8 GB/s512.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri1x DVI, 1x HDMI1x HDMI, 2x DisplayPort, 1x USB Type-C
HDMI++

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX11.2 (11_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.06.5
OpenGL4.44.6
OpenCL1.22.1
VulkanN/A1.2

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

HD 6290 0.25
RX 6800 XT 59.83
+23832%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

HD 6290 104
Örnekler: 433
RX 6800 XT 25052
+23988%
Örnekler: 7498

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

HD 6290 179
RX 6800 XT 52046
+28976%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

HD 6290 497
RX 6800 XT 96516
+19320%

Oyun performansı

Oyunlarda Radeon HD 6290 ve Radeon RX 6800 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD6
−3150%
195
+3150%
1440p0−1138
4K-0−192

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok3.33
1440pveri yok4.70
4Kveri yok7.05

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 1−2
−14900%
150−160
+14900%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 1−2
−14900%
150−160
+14900%
Forza Horizon 4 3−4
−7767%
230−240
+7767%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−2386%
170−180
+2386%
Valorant 24−27
−1240%
300−350
+1240%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 12−14
−2046%
270−280
+2046%
Cyberpunk 2077 1−2
−14900%
150−160
+14900%
Dota 2 9−10
−1744%
166
+1744%
Forza Horizon 4 3−4
−7767%
230−240
+7767%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−2386%
170−180
+2386%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
−5780%
294
+5780%
Valorant 24−27
−1240%
300−350
+1240%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−14900%
150−160
+14900%
Dota 2 9−10
−1511%
145
+1511%
Forza Horizon 4 3−4
−7767%
230−240
+7767%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−2386%
170−180
+2386%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
−3100%
160
+3100%
Valorant 24−27
−1324%
356
+1324%

1440p
High

Counter-Strike 2 3−4
−5900%
180−190
+5900%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
−5733%
170−180
+5733%

1440p
Ultra

Forza Horizon 4 1−2
−19800%
190−200
+19800%
The Witcher 3: Wild Hunt 1−2
−13900%
140−150
+13900%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−857%
134
+857%
Valorant 1−2
−32300%
300−350
+32300%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 1−2
−9500%
95−100
+9500%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−3850%
75−80
+3850%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%
Resident Evil 4 Remake 180−190
+0%
180−190
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 191
+0%
191
+0%
Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%
Far Cry 5 143
+0%
143
+0%
Fortnite 280−290
+0%
280−290
+0%
Forza Horizon 5 180−190
+0%
180−190
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 183
+0%
183
+0%
Counter-Strike 2 290−300
+0%
290−300
+0%
Far Cry 5 139
+0%
139
+0%
Fortnite 280−290
+0%
280−290
+0%
Forza Horizon 5 180−190
+0%
180−190
+0%
Grand Theft Auto V 150
+0%
150
+0%
Metro Exodus 152
+0%
152
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 175
+0%
175
+0%
Far Cry 5 130
+0%
130
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 280−290
+0%
280−290
+0%

1440p
High

Counter-Strike: Global Offensive 450−500
+0%
450−500
+0%
Grand Theft Auto V 120
+0%
120
+0%
Metro Exodus 95
+0%
95
+0%
Valorant 350−400
+0%
350−400
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 154
+0%
154
+0%
Cyberpunk 2077 80−85
+0%
80−85
+0%
Far Cry 5 131
+0%
131
+0%

1440p
Epic

Fortnite 150−160
+0%
150−160
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 80−85
+0%
80−85
+0%
Metro Exodus 56
+0%
56
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 110
+0%
110
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 103
+0%
103
+0%
Counter-Strike 2 80−85
+0%
80−85
+0%
Cyberpunk 2077 40−45
+0%
40−45
+0%
Dota 2 122
+0%
122
+0%
Far Cry 5 95
+0%
95
+0%
Forza Horizon 4 140−150
+0%
140−150
+0%

Popüler oyunlarda HD 6290 ve RX 6800 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 6800 XT 1080p'de 3150% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de RX 6800 XT 32300% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 6800 XT 26 testte'de önde (43%)
  • 34 testte (57%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 0.25 59.83
Yenilik 4 aralık 2011 28 ekim 2020
Maksimum Bellek 1 GB 16 GB
Teknolojik süreç 40 nm 7 nm
Güç Tüketimi (TDP) 19 Watt 300 Watt

HD 6290 1479% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 6800 XT, 23832% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir, 1500% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 6800 XT performans testlerinde Radeon HD 6290 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3 48 oy

Radeon HD 6290 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3 4633 oy

Radeon RX 6800 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Radeon HD 6290 veya Radeon RX 6800 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.