Quadro RTX 4000 vs Radeon R9 280X

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Quadro RTX 4000 ile Radeon R9 280X'yi karşılaştırdık.

RTX 4000
2018, $899
8 GB GDDR6, 160 Watt
35.62
+155%

RTX 4000, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre R9 280X 'den 155% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum157407
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi12.294.88
Güç verimliliği17.144.30
MimariTuring (2018−2022)GCN 1.0 (2012−2020)
GPUTU104Tahiti
Tipİş istasyonları içinMasaüstü
Dizaynveri yokreference
Çıkış tarihi13 kasım 2018 (7 yıl önce)8 ekim 2013 (12 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$899 $299

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

RTX 4000, R9 280X'ye göre 152% daha iyi fiyat/performans değerine sahiptir.

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Quadro RTX 4000'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı23042048
Çekirdek frekansı1005 MHzveri yok
Boost modunda frekans1545 MHz1000 MHz
Transistör sayısı13,600 million4,313 million
Teknolojik süreç12 nm28 nm
Güç Tüketimi (TDP)160 Watt250 Watt
Tekstüre hızı222.5128.0
Kayan nokta performansı7.119 TFLOPS4.096 TFLOPS
ROPs6432
TMUs144128
Tensor Cores288veri yok
Ray Tracing Cores36veri yok
L1 Cache2.3 MB512 KB
L2 Cache4 MB768 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Veri yoluveri yokPCIe 3.0
ArayüzPCIe 3.0 x16PCIe 3.0 x16
Uzunluk241 mm275 mm
Kalınlık1-slot2-slot
Ek güç konektörleri1x 8-pin1 x 6-pin + 1 x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR5
Maksimum Bellek8 GB3 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit384 Bit
Hafıza frekansı1625 MHzveri yok
Bellek bant genişliği416.0 GB/s288 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleri3x DisplayPort 1.4a, 1x USB Type-C2x DVI, 1x HDMI, 1x DisplayPort
Eyefinity-+
HDMI-+
DisplayPort desteği-+

Desteklenen teknolojiler

Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

AppAcceleration-+
CrossFire-+
FreeSync-+
HD3D-+
LiquidVR-+
TressFX-+
TrueAudio-+
UVD-+
DDMA Audioveri yok+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)DirectX® 12
Gölgelendirici modeli6.85.1
OpenGL4.64.6
OpenCL3.01.2
Vulkan1.3+
CUDA7.5-
DLSS+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

RTX 4000 35.62
+155%
R9 280X 13.96

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

RTX 4000 14856
+155%
Örnekler: 2491
R9 280X 5837
Örnekler: 5489

Oyun performansı

Oyunlarda Quadro RTX 4000 ve Radeon R9 280X sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD160−170
+146%
65
−146%
4K75−80
+142%
31
−142%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p5.62
−22.1%
4.60
+22.1%
4K11.99
−24.3%
9.65
+24.3%
  • R9 280X'de kare başına maliyet 1080p'de 22% daha düşüktür
  • R9 280X'de kare başına maliyet 4K'de 24% daha düşüktür

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 75−80
+0%
75−80
+0%
Cyberpunk 2077 30−33
+0%
30−33
+0%
Resident Evil 4 Remake 30−33
+0%
30−33
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 60−65
+0%
60−65
+0%
Counter-Strike 2 75−80
+0%
75−80
+0%
Cyberpunk 2077 30−33
+0%
30−33
+0%
Far Cry 5 45−50
+0%
45−50
+0%
Fortnite 158
+0%
158
+0%
Forza Horizon 4 55−60
+0%
55−60
+0%
Forza Horizon 5 40−45
+0%
40−45
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 50−55
+0%
50−55
+0%
Valorant 110−120
+0%
110−120
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 60−65
+0%
60−65
+0%
Counter-Strike 2 75−80
+0%
75−80
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 190−200
+0%
190−200
+0%
Cyberpunk 2077 30−33
+0%
30−33
+0%
Dota 2 90−95
+0%
90−95
+0%
Far Cry 5 45−50
+0%
45−50
+0%
Fortnite 60
+0%
60
+0%
Forza Horizon 4 55−60
+0%
55−60
+0%
Forza Horizon 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Grand Theft Auto V 54
+0%
54
+0%
Metro Exodus 30−33
+0%
30−33
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 50−55
+0%
50−55
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 48
+0%
48
+0%
Valorant 110−120
+0%
110−120
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 60−65
+0%
60−65
+0%
Cyberpunk 2077 30−33
+0%
30−33
+0%
Dota 2 137
+0%
137
+0%
Far Cry 5 45−50
+0%
45−50
+0%
Forza Horizon 4 55−60
+0%
55−60
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 29
+0%
29
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 20
+0%
20
+0%
Valorant 110−120
+0%
110−120
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 48
+0%
48
+0%

1440p
High

Counter-Strike 2 27−30
+0%
27−30
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 100−110
+0%
100−110
+0%
Grand Theft Auto V 21−24
+0%
21−24
+0%
Metro Exodus 16−18
+0%
16−18
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 130−140
+0%
130−140
+0%
Valorant 140−150
+0%
140−150
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 40−45
+0%
40−45
+0%
Cyberpunk 2077 12−14
+0%
12−14
+0%
Far Cry 5 30−35
+0%
30−35
+0%
Forza Horizon 4 30−35
+0%
30−35
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 21−24
+0%
21−24
+0%

1440p
Epic

Fortnite 30−35
+0%
30−35
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 10−11
+0%
10−11
+0%
Grand Theft Auto V 24−27
+0%
24−27
+0%
Metro Exodus 10−11
+0%
10−11
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 18−20
+0%
18−20
+0%
Valorant 75−80
+0%
75−80
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 20−22
+0%
20−22
+0%
Counter-Strike 2 10−11
+0%
10−11
+0%
Cyberpunk 2077 5−6
+0%
5−6
+0%
Dota 2 68
+0%
68
+0%
Far Cry 5 14−16
+0%
14−16
+0%
Forza Horizon 4 24−27
+0%
24−27
+0%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 14−16
+0%
14−16
+0%

4K
Epic

Fortnite 14−16
+0%
14−16
+0%

Popüler oyunlarda RTX 4000 ve R9 280X bu şekilde rekabet eder:

  • RTX 4000 1080p'de 146% daha hızlıdır
  • RTX 4000 4K'de 142% daha hızlıdır

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • 60 testte (100%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 35.62 13.96
Yenilik 13 kasım 2018 8 ekim 2013
Maksimum Bellek 8 GB 3 GB
Teknolojik süreç 12 nm 28 nm
Güç Tüketimi (TDP) 160 Watt 250 Watt

RTX 4000 155% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 5 yaş avantajına sahiptir, 167% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir, 133% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 56% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Quadro RTX 4000 performans testlerinde Radeon R9 280X modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Quadro RTX 4000 iş istasyonları için ve Radeon R9 280X masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.6 532 oy

Quadro RTX 4000 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.1 760 oy

Radeon R9 280X 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Quadro RTX 4000 veya Radeon R9 280X hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.