Quadro K4000M vs Radeon RX 7700 XT

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Quadro K4000M ile Radeon RX 7700 XT'yi karşılaştırdık.

K4000M
2012
4 GB GDDR5, 100 Watt
4.94

7700 XT, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre K4000M 'den 996% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum68259
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesiveri yok71.57
Güç verimliliği3.8017.02
MimariKepler (2012−2018)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUGK104Navi 32
TipMobil iş istasyonları içinMasaüstü
Çıkış tarihi1 haziran 2012 (13 yıl önce)25 austos 2023 (2 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyatveri yok$449

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Quadro K4000M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı9603456
Çekirdek frekansı601 MHz1435 MHz
Boost modunda frekansveri yok2544 MHz
Transistör sayısı3,540 million28,100 million
Teknolojik süreç28 nm5 nm
Güç Tüketimi (TDP)100 Watt245 Watt
Tekstüre hızı48.08549.5
Kayan nokta performansı1.154 TFLOPS35.17 TFLOPS
ROPs3296
TMUs80216
Ray Tracing Coresveri yok54
L0 Cacheveri yok864 KB
L1 Cache80 KB768 KB
L2 Cache512 KB2 MB
L3 Cacheveri yok48 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
ArayüzMXM-B (3.0)PCIe 4.0 x16
Uzunlukveri yok267 mm
Kalınlıkveri yok2-slot
Ek güç konektörleriveri yok2x 8-pin

VRAM kapasitesi ve türü

Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek4 GB12 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit192 Bit
Hafıza frekansı700 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliği89.6 GB/s432.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputs1x HDMI 2.1a, 2x DisplayPort 2.1, 1x USB Type-C
HDMI-+

Desteklenen teknolojiler

Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Optimus+-

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (11_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli5.16.8
OpenGL4.64.6
OpenCL1.22.2
Vulkan+1.3
CUDA+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

K4000M 4.94
RX 7700 XT 54.14
+996%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

K4000M 2075
Örnekler: 260
RX 7700 XT 22670
+993%
Örnekler: 2615

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

K4000M 3466
RX 7700 XT 57340
+1554%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

K4000M 15362
RX 7700 XT 126733
+725%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

K4000M 2199
RX 7700 XT 42801
+1846%

3DMark Cloud Gate GPU

Cloud Gate, ev bilgisayarlarını ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarları test etmek için kullanılan DirectX 11 feature level 10'u kullanan eski bir benchmarktır. Bazı garip ışınlanma cihazlarıyla uzay gemilerini keşfedilmemiş, sabit bir 1280x720 çözünürlüğe fırlatan birkaç sahneyi görüntüler. Tıpkı Ice Storm kıyaslamasında olduğu gibi, desteği Ocak 2020'de durduruldu ve şimdi bunun yerine 3DMark Night Raid'in kullanılması tavsiye ediliyor.

K4000M 19058
RX 7700 XT 201871
+959%

Oyun performansı

Oyunlarda Quadro K4000M ve Radeon RX 7700 XT sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD47
−294%
185
+294%
1440p9−10
−1033%
102
+1033%
4K5−6
−1080%
59
+1080%

Çerçeve başına maliyet, $

1080pveri yok2.43
1440pveri yok4.40
4Kveri yok7.61

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 21−24
−1495%
351
+1495%
Cyberpunk 2077 10−11
−1830%
193
+1830%
Resident Evil 4 Remake 8−9
−2763%
229
+2763%

Full HD
Medium

Battlefield 5 21−24
−657%
150−160
+657%
Counter-Strike 2 21−24
−1464%
344
+1464%
Cyberpunk 2077 10−11
−1480%
158
+1480%
Far Cry 5 14−16
−1153%
188
+1153%
Fortnite 30−33
−710%
240−250
+710%
Forza Horizon 4 21−24
−1109%
278
+1109%
Forza Horizon 5 14−16
−1100%
160−170
+1100%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 18−20
−816%
170−180
+816%
Valorant 60−65
−384%
300−310
+384%

Full HD
High

Battlefield 5 21−24
−657%
150−160
+657%
Counter-Strike 2 21−24
−1005%
243
+1005%
Counter-Strike: Global Offensive 85−90
−224%
270−280
+224%
Cyberpunk 2077 10−11
−1220%
132
+1220%
Dota 2 40−45
−971%
450−500
+971%
Far Cry 5 14−16
−1107%
181
+1107%
Fortnite 30−33
−710%
240−250
+710%
Forza Horizon 4 21−24
−1083%
272
+1083%
Forza Horizon 5 14−16
−1100%
160−170
+1100%
Grand Theft Auto V 16−18
−876%
166
+876%
Metro Exodus 9−10
−1589%
152
+1589%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 18−20
−816%
170−180
+816%
The Witcher 3: Wild Hunt 14−16
−2007%
295
+2007%
Valorant 60−65
−384%
300−310
+384%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 21−24
−657%
150−160
+657%
Cyberpunk 2077 10−11
−1120%
122
+1120%
Dota 2 40−45
−971%
450−500
+971%
Far Cry 5 14−16
−1013%
167
+1013%
Forza Horizon 4 21−24
−904%
231
+904%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 18−20
−816%
170−180
+816%
The Witcher 3: Wild Hunt 14−16
−1100%
168
+1100%
Valorant 60−65
−384%
300−310
+384%

Full HD
Epic

Fortnite 30−33
−710%
240−250
+710%

1440p
High

Counter-Strike 2 10−11
−1170%
127
+1170%
Counter-Strike: Global Offensive 35−40
−958%
400−450
+958%
Grand Theft Auto V 4−5
−2525%
105
+2525%
Metro Exodus 4−5
−2150%
90
+2150%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 35−40
−386%
170−180
+386%
Valorant 50−55
−535%
300−350
+535%

1440p
Ultra

Battlefield 5 5−6
−2580%
130−140
+2580%
Cyberpunk 2077 4−5
−1900%
80
+1900%
Far Cry 5 10−11
−1470%
157
+1470%
Forza Horizon 4 12−14
−1542%
197
+1542%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−1614%
120
+1614%

1440p
Epic

Fortnite 10−11
−1410%
150−160
+1410%

4K
High

Grand Theft Auto V 16−18
−600%
112
+600%
The Witcher 3: Wild Hunt 1−2
−8800%
89
+8800%
Valorant 24−27
−1140%
300−350
+1140%

4K
Ultra

Battlefield 5 2−3
−4550%
90−95
+4550%
Cyberpunk 2077 1−2
−3500%
36
+3500%
Dota 2 16−18
−959%
180−190
+959%
Far Cry 5 4−5
−1950%
82
+1950%
Forza Horizon 4 7−8
−1814%
134
+1814%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 5−6
−1820%
95−100
+1820%

4K
Epic

Fortnite 5−6
−1480%
75−80
+1480%

4K
High

Counter-Strike 2 31
+0%
31
+0%
Metro Exodus 57
+0%
57
+0%

4K
Ultra

Counter-Strike 2 70−75
+0%
70−75
+0%

Popüler oyunlarda K4000M ve RX 7700 XT bu şekilde rekabet eder:

  • RX 7700 XT 1080p'de 294% daha hızlıdır
  • RX 7700 XT 1440p'de 1033% daha hızlıdır
  • RX 7700 XT 4K'de 1080% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile The Witcher 3: Wild Hunt'de RX 7700 XT 8800% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 7700 XT 54 testte'de önde (95%)
  • 3 testte (5%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 4.94 54.14
Yenilik 1 haziran 2012 25 austos 2023
Maksimum Bellek 4 GB 12 GB
Teknolojik süreç 28 nm 5 nm
Güç Tüketimi (TDP) 100 Watt 245 Watt

K4000M 145% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 7700 XT, 996% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 11 yaş avantajına sahiptir, 200% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 460% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon RX 7700 XT performans testlerinde Quadro K4000M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Quadro K4000M mobil iş istasyonları için ve Radeon RX 7700 XT masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.3 18 oy

Quadro K4000M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.3 2849 oy

Radeon RX 7700 XT 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Quadro K4000M veya Radeon RX 7700 XT hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.