Quadro 3000M vs Radeon Pro 5500M

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

Quadro 3000M
2011, $399
2 GB GDDR5, 75 Watt
2.40

Pro 5500M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 3000M 'den 571% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum892365
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi0.11veri yok
Güç verimliliği2.4614.59
MimariFermi (2010−2014)RDNA 1.0 (2019−2020)
GPUGF104Navi 14
TipMobil iş istasyonları içinMobil iş istasyonları için
Çıkış tarihi22 şubat 2011 (15 yıl önce)13 kasım 2019 (6 yıl önce)
Çıkış sırasındaki fiyat$398.96 veri yok

Maliyet-etkinlik değerlendirmesi

Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.

veri yok

Performans-fiyat dağılım grafiği

Ayrıntılı teknik özellikler

Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Quadro 3000M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı2401536
Çekirdek frekansı450 MHz1000 MHz
Boost modunda frekansveri yok1450 MHz
Transistör sayısı1,950 million6,400 million
Teknolojik süreç40 nm7 nm
Güç Tüketimi (TDP)75 Watt85 Watt
Tekstüre hızı18.00139.2
Kayan nokta performansı0.432 TFLOPS4.454 TFLOPS
ROPs3232
TMUs4096
L1 Cache320 KBveri yok
L2 Cache512 KB2 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargemedium sized
ArayüzMXM-B (3.0)PCIe 4.0 x8
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR6
Maksimum Bellek2 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği256 Bit128 Bit
Hafıza frekansı625 MHz1500 MHz
Bellek bant genişliği80 GB/s192.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR-+

Bağlantı ve çıkışlar

Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsNo outputs

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (11_0)12 (12_1)
Gölgelendirici modeli5.16.5
OpenGL4.64.6
OpenCL1.12.0
VulkanN/A1.2.131
CUDA2.1-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

Quadro 3000M 2.40
Pro 5500M 16.10
+571%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

Quadro 3000M 1007
Örnekler: 604
Pro 5500M 6724
+568%
Örnekler: 274

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

Quadro 3000M 1539
Pro 5500M 14725
+857%

Oyun performansı

Oyunlarda Quadro 3000M ve Radeon Pro 5500M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD51
−11.8%
57
+11.8%
1440p8−9
−638%
59
+638%
4K4−5
−700%
32
+700%

Çerçeve başına maliyet, $

1080p7.82veri yok
1440p49.87veri yok
4K99.74veri yok

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 6−7
−1433%
90−95
+1433%
Cyberpunk 2077 5−6
−600%
35−40
+600%
Resident Evil 4 Remake 2−3
−1650%
35−40
+1650%

Full HD
Medium

Battlefield 5 7−8
−986%
76
+986%
Counter-Strike 2 6−7
−1433%
90−95
+1433%
Cyberpunk 2077 5−6
−600%
35−40
+600%
Far Cry 5 6−7
−800%
50−55
+800%
Fortnite 12−14
−650%
90−95
+650%
Forza Horizon 4 12−14
−467%
65−70
+467%
Forza Horizon 5 5−6
−520%
31
+520%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−408%
60−65
+408%
Valorant 40−45
−212%
130−140
+212%

Full HD
High

Battlefield 5 7−8
−786%
62
+786%
Counter-Strike 2 6−7
−1433%
90−95
+1433%
Counter-Strike: Global Offensive 45−50
−343%
208
+343%
Cyberpunk 2077 5−6
−600%
35−40
+600%
Dota 2 24−27
−344%
111
+344%
Far Cry 5 6−7
−800%
50−55
+800%
Fortnite 12−14
−650%
90−95
+650%
Forza Horizon 4 12−14
−467%
65−70
+467%
Forza Horizon 5 5−6
−920%
50−55
+920%
Grand Theft Auto V 5−6
−1280%
69
+1280%
Metro Exodus 4−5
−825%
37
+825%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−408%
60−65
+408%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−656%
68
+656%
Valorant 40−45
−212%
130−140
+212%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 7−8
−743%
59
+743%
Cyberpunk 2077 5−6
−600%
35−40
+600%
Dota 2 24−27
−328%
107
+328%
Far Cry 5 6−7
−817%
55
+817%
Forza Horizon 4 12−14
−467%
65−70
+467%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−408%
60−65
+408%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
−333%
39
+333%
Valorant 40−45
+50%
28
−50%

Full HD
Epic

Fortnite 12−14
−650%
90−95
+650%

1440p
High

Counter-Strike 2 6−7
−433%
30−35
+433%
Counter-Strike: Global Offensive 18−20
−556%
118
+556%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 21−24
−365%
107
+365%
Valorant 20−22
−710%
160−170
+710%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−1400%
14−16
+1400%
Far Cry 5 4−5
−900%
40
+900%
Forza Horizon 4 6−7
−567%
40−45
+567%
The Witcher 3: Wild Hunt 4−5
−500%
24−27
+500%

1440p
Epic

Fortnite 4−5
−825%
35−40
+825%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−66.7%
25
+66.7%
Valorant 12−14
−667%
90−95
+667%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 6−7
Dota 2 6−7
−800%
54
+800%
Far Cry 5 1−2
−1900%
20
+1900%
Forza Horizon 4 1−2
−2700%
27−30
+2700%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
−433%
16−18
+433%

4K
Epic

Fortnite 3−4
−433%
16−18
+433%

1440p
High

Grand Theft Auto V 35
+0%
35
+0%
Metro Exodus 22
+0%
22
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 47
+0%
47
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 12−14
+0%
12−14
+0%
Counter-Strike: Global Offensive 71
+0%
71
+0%
Metro Exodus 12−14
+0%
12−14
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 21−24
+0%
21−24
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 14
+0%
14
+0%
Counter-Strike 2 12−14
+0%
12−14
+0%

Popüler oyunlarda Quadro 3000M ve Pro 5500M bu şekilde rekabet eder:

  • Pro 5500M 1080p'de 12% daha hızlıdır
  • Pro 5500M 1440p'de 638% daha hızlıdır
  • Pro 5500M 4K'de 700% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Valorant'de Quadro 3000M 50% daha hızlıdır.
  • 4K çözünürlüğü ve Ultra Preset ile Forza Horizon 4'de Pro 5500M 2700% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • Quadro 3000M 1 testte'de önde (2%)
  • Pro 5500M 50 testte'de önde (83%)
  • 9 testte (15%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 2.40 16.10
Yenilik 22 şubat 2011 13 kasım 2019
Maksimum Bellek 2 GB 8 GB
Teknolojik süreç 40 nm 7 nm
Güç Tüketimi (TDP) 75 Watt 85 Watt

Quadro 3000M 13% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan Pro 5500M, 571% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 8 yaş avantajına sahiptir, 300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 471% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon Pro 5500M performans testlerinde Quadro 3000M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.8 51 oy

Quadro 3000M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4 310 oy

Radeon Pro 5500M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Quadro 3000M veya Radeon Pro 5500M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.