ATI Mobility Radeon HD 540v vs ATI HD 4850 X2
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere Mobility Radeon HD 540v ile Radeon HD 4850 X2'yi karşılaştırdık.
HD 4850 X2, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre Mobility HD 540v 'den 697% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1359 | 854 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Maliyet-etkinlik değerlendirmesi | veri yok | 0.13 |
| Güç verimliliği | 1.75 | 0.83 |
| Mimari | TeraScale (2005−2013) | TeraScale (2005−2013) |
| GPU | M92 | R700 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Masaüstü |
| Çıkış tarihi | 5 mayıs 2010 (16 yıl önce) | 7 kasım 2008 (17 yıl önce) |
| Çıkış sırasındaki fiyat | veri yok | $420 |
Maliyet-etkinlik değerlendirmesi
Endeks elde etmek için, diğer kartların maliyetini dikkate alarak video kartlarının özelliklerini ve maliyetlerini karşılaştırırız.
Performans-fiyat dağılım grafiği
Ayrıntılı teknik özellikler
Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Mobility Radeon HD 540v'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 80 | 800 ×2 |
| Çekirdek frekansı | 550 MHz | 625 MHz |
| Transistör sayısı | 242 million | 956 million |
| Teknolojik süreç | 55 nm | 55 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | 15 Watt | 250 Watt |
| Tekstüre hızı | 4.400 | 25.00 ×2 |
| Kayan nokta performansı | 0.088 TFLOPS | 1 TFLOPS ×2 |
| ROPs | 4 | 16 ×2 |
| TMUs | 8 | 40 ×2 |
| L1 Cache | 16 KB | 160 KB |
| L2 Cache | 64 KB | 256 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Arayüz | MXM-A (3.0) | PCIe 2.0 x16 |
| Uzunluk | veri yok | 267 mm |
| Kalınlık | veri yok | 2-slot |
| Ek güç konektörleri | veri yok | 1x 6-pin + 1x 8-pin |
VRAM kapasitesi ve türü
Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR3 | GDDR3 |
| Maksimum Bellek | 512 MB | 512 MB ×2 |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | 256 Bit ×2 |
| Hafıza frekansı | 800 MHz | 995 MHz |
| Bellek bant genişliği | 12.8 GB/s | 63.68 GB/s ×2 |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
Bağlantı ve çıkışlar
Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | Portable Device Dependent | 4x DVI, 1x S-Video |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 10.1 (10_1) | 10.1 (10_1) |
| Gölgelendirici modeli | 4.1 | 4.1 |
| OpenGL | 3.3 | 3.3 |
| OpenCL | 1.1 | 1.1 |
| Vulkan | N/A | N/A |
Oyun performansı
Oyunlarda Mobility Radeon HD 540v ve Radeon HD 4850 X2 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
Full HD
Medium
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−650%
|
30−33
+650%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−686%
|
55−60
+686%
|
| Valorant | 24−27
−669%
|
200−210
+669%
|
Full HD
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 14−16
−686%
|
110−120
+686%
|
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
| Dota 2 | 10−11
−650%
|
75−80
+650%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−650%
|
30−33
+650%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−686%
|
55−60
+686%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−600%
|
35−40
+600%
|
| Valorant | 24−27
−669%
|
200−210
+669%
|
Full HD
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
| Dota 2 | 10−11
−650%
|
75−80
+650%
|
| Forza Horizon 4 | 4−5
−650%
|
30−33
+650%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 7−8
−686%
|
55−60
+686%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 5−6
−600%
|
35−40
+600%
|
| Valorant | 24−27
−669%
|
200−210
+669%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 3−4
−600%
|
21−24
+600%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 4−5
−650%
|
30−33
+650%
|
1440p
Ultra
| Forza Horizon 4 | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−686%
|
110−120
+686%
|
| Valorant | 2−3
−600%
|
14−16
+600%
|
4K
Ultra
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 1−2
−600%
|
7−8
+600%
|
4K
Epic
| Fortnite | 2−3
−600%
|
14−16
+600%
|
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 0.34 | 2.71 |
| Yenilik | 5 mayıs 2010 | 7 kasım 2008 |
| Güç Tüketimi (TDP) | 15 Watt | 250 Watt |
ATI Mobility HD 540v 1 yıllık yaş avantajına sahiptir ve 1567% daha düşük güç tüketimine sahiptir.
Öte yandan ATI HD 4850 X2, 697% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir.
Radeon HD 4850 X2 performans testlerinde Mobility Radeon HD 540v modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Mobility Radeon HD 540v dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon HD 4850 X2 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
