ATI Mobility Radeon HD 3870 vs RX Vega 9

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

ATI Mobility HD 3870
2008
512 MB GDDR3, 55 Watt
1.24

RX Vega 9, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre Mobility HD 3870 'den 309% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum1087678
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği1.7426.03
MimariTeraScale (2005−2013)Vega (2017−2020)
GPUM88Vega Raven Ridge
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi4 haziran 2008 (17 yıl önce)26 ekim 2017 (8 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Mobility Radeon HD 3870'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı320576
Çekirdek frekansı660 MHzveri yok
Boost modunda frekansveri yok1300 MHz
Transistör sayısı666 millionveri yok
Teknolojik süreç55 nm14 nm
Güç Tüketimi (TDP)55 Watt15 Watt
Tekstüre hızı10.56veri yok
Kayan nokta performansı0.4224 TFLOPSveri yok
ROPs16veri yok
TMUs16veri yok
L2 Cache256 KBveri yok

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutulargeveri yok
ArayüzPCIe 2.0 x16veri yok

VRAM kapasitesi ve türü

Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR3veri yok
Maksimum Bellek512 MBveri yok
Bellek veri yolu genişliği256 Bitveri yok
Hafıza frekansı850 MHzveri yok
Bellek bant genişliği54.4 GB/sveri yok
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsveri yok

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX10.1 (10_1)12_1
Gölgelendirici modeli4.1veri yok
OpenGL3.3veri yok
OpenCLN/Averi yok
VulkanN/A-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

ATI Mobility HD 3870 1.24
RX Vega 9 5.07
+309%

3DMark Vantage Performance

3DMark Vantage, eski bir DirectX 10 tabanlı bencmarkdır. Video kartına, biri deniz mağarasında bulunan bir tür askeri üsten kaçan bir kız ve diğeri savunmasız bir gezegene saldıran bir uzay filosu olmak üzere iki sahne yükler. 3DMark Vantage desteği Nisan 2017'de kaldırıldı ve şimdi bunun yerine Time Spy benchmarkı kullanılması tavsiye ediliyor.

ATI Mobility HD 3870 3458
RX Vega 9 12628
+265%

Oyun performansı

Oyunlarda Mobility Radeon HD 3870 ve Radeon RX Vega 9 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD4−5
−350%
18
+350%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 3−4
−233%
10−11
+233%
Resident Evil 4 Remake 0−1 8−9

Full HD
Medium

Battlefield 5 1−2
−2000%
21−24
+2000%
Cyberpunk 2077 3−4
−233%
10−11
+233%
Far Cry 5 2−3
−700%
16−18
+700%
Fortnite 3−4
−633%
22
+633%
Forza Horizon 4 8−9
−200%
24−27
+200%
Forza Horizon 5 1−2
−1300%
14−16
+1300%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−122%
20−22
+122%
Valorant 30−35
−90.9%
60−65
+90.9%

Full HD
High

Battlefield 5 1−2
−2000%
21−24
+2000%
Counter-Strike: Global Offensive 27−30
−203%
85−90
+203%
Cyberpunk 2077 3−4
−233%
10−11
+233%
Dota 2 16−18
−169%
40−45
+169%
Far Cry 5 2−3
−700%
16−18
+700%
Fortnite 3−4
−433%
16
+433%
Forza Horizon 4 8−9
−200%
24−27
+200%
Forza Horizon 5 1−2
−1300%
14−16
+1300%
Grand Theft Auto V 0−1 16−18
Metro Exodus 2−3
−400%
10−11
+400%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−122%
20−22
+122%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−85.7%
13
+85.7%
Valorant 30−35
−90.9%
60−65
+90.9%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 1−2
−2000%
21−24
+2000%
Cyberpunk 2077 3−4
−233%
10−11
+233%
Dota 2 16−18
−169%
40−45
+169%
Far Cry 5 2−3
−700%
16−18
+700%
Forza Horizon 4 8−9
−200%
24−27
+200%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 9−10
−122%
20−22
+122%
The Witcher 3: Wild Hunt 7−8
−14.3%
8
+14.3%
Valorant 30−35
−90.9%
60−65
+90.9%

Full HD
Epic

Fortnite 3−4
−200%
9
+200%

1440p
High

Counter-Strike 2 4−5
−150%
10−11
+150%
Counter-Strike: Global Offensive 8−9
−388%
35−40
+388%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
−177%
35−40
+177%
Valorant 3−4
−1767%
55−60
+1767%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 4−5
Far Cry 5 1−2
−900%
10−11
+900%
Forza Horizon 4 3−4
−300%
12−14
+300%
The Witcher 3: Wild Hunt 2−3
−250%
7−8
+250%

1440p
Epic

Fortnite 2−3
−400%
10−11
+400%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−14.3%
16−18
+14.3%
Valorant 6−7
−333%
24−27
+333%

4K
Ultra

Dota 2 1−2
−1700%
18−20
+1700%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 2−3
−150%
5−6
+150%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−150%
5−6
+150%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 21−24
+0%
21−24
+0%

Full HD
Medium

Counter-Strike 2 21−24
+0%
21−24
+0%

Full HD
High

Counter-Strike 2 21−24
+0%
21−24
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 4−5
+0%
4−5
+0%
Metro Exodus 4−5
+0%
4−5
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 5−6
+0%
5−6
+0%

4K
High

The Witcher 3: Wild Hunt 1−2
+0%
1−2
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 2−3
+0%
2−3
+0%
Cyberpunk 2077 1−2
+0%
1−2
+0%
Far Cry 5 4−5
+0%
4−5
+0%
Forza Horizon 4 7−8
+0%
7−8
+0%

Popüler oyunlarda ATI Mobility HD 3870 ve RX Vega 9 bu şekilde rekabet eder:

  • RX Vega 9 1080p'de 350% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Battlefield 5'de RX Vega 9 2000% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX Vega 9 43 testte'de önde (80%)
  • 11 testte (20%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 1.24 5.07
Yenilik 4 haziran 2008 26 ekim 2017
Teknolojik süreç 55 nm 14 nm
Güç Tüketimi (TDP) 55 Watt 15 Watt

RX Vega 9 309% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 9 yaş avantajına sahiptir, 293% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir ve 267% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Radeon RX Vega 9 performans testlerinde Mobility Radeon HD 3870 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


2.3 3 oy

Mobility Radeon HD 3870 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.4 34 oy

Radeon RX Vega 9 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Mobility Radeon HD 3870 veya Radeon RX Vega 9 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.