GeForce4 420 Go vs Radeon RX 550X (mobil)
Kümülatif performans değerlendirmesi
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (mobil)'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.
550X (mobil), birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre GeForce4 420 Go 'den 55900% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop)'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 1595 | 654 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 8.62 |
| Mimari | Celsius (1999−2005) | GCN 4.0 (2016−2020) |
| GPU | NV17 A5 | Polaris 23 |
| Tip | Dizüstü bilgisayarlar için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 6 şubat 2002 (24 yıl önce) | 11 nisan 2018 (8 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce4 420 Go'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 2 | 640 |
| Çekirdek frekansı | 200 MHz | 1100 MHz |
| Boost modunda frekans | 190 MHz | 1287 MHz |
| Transistör sayısı | 29 million | 2,200 million |
| Teknolojik süreç | 150 nm | 14 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 50 Watt |
| Tekstüre hızı | 0.8 | 51.48 |
| Kayan nokta performansı | veri yok | 1.647 TFLOPS |
| ROPs | 2 | 16 |
| TMUs | 4 | 40 |
| L1 Cache | veri yok | 160 KB |
| L2 Cache | veri yok | 512 KB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Arayüz | AGP 4x | PCIe 3.0 x8 |
VRAM kapasitesi ve türü
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | DDR | GDDR5 |
| Maksimum Bellek | 32 MB | 2 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 64 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | 200 MHz | 1500 MHz |
| Bellek bant genişliği | 3.2 GB/s | 96 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
Bağlantı ve çıkışlar
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | No outputs |
Desteklenen teknolojiler
GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) tarafından desteklenen teknolojiler ve API'ler burada listelenmiştir. Video kartınızın belirli teknolojileri desteklemesi gerekiyorsa bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.
| FreeSync | - | + |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (Laptop) API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 8.0 | 12 (12_0) |
| Gölgelendirici modeli | veri yok | 6.4 |
| OpenGL | 1.3 | 4.6 |
| OpenCL | N/A | 2.0 |
| Vulkan | N/A | 1.2.131 |
Oyun performansı
Oyunlarda GeForce4 420 Go ve Radeon RX 550X (mobil) sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | -0−1 | 26 |
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 10−12 |
Full HD
Medium
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 10−12 |
| Forza Horizon 4 | 2−3
−1200%
|
24−27
+1200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 6−7
−250%
|
21−24
+250%
|
| Valorant | 21−24
−187%
|
65−70
+187%
|
Full HD
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 9−10
−956%
|
95−100
+956%
|
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 10−12 |
| Dota 2 | 7−8
−657%
|
53
+657%
|
| Forza Horizon 4 | 2−3
−1200%
|
24−27
+1200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 6−7
−250%
|
21−24
+250%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 4−5
−400%
|
20
+400%
|
| Valorant | 21−24
−187%
|
65−70
+187%
|
Full HD
Ultra
| Cyberpunk 2077 | 0−1 | 10−12 |
| Dota 2 | 7−8
−600%
|
49
+600%
|
| Forza Horizon 4 | 2−3
−1200%
|
24−27
+1200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 6−7
−250%
|
21−24
+250%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 4−5
−225%
|
13
+225%
|
| Valorant | 21−24
−187%
|
65−70
+187%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 2−3
−450%
|
10−12
+450%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 0−1 | 35−40 |
1440p
Ultra
| Forza Horizon 4 | 0−1 | 12−14 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 1−2
−700%
|
8−9
+700%
|
4K
High
| Grand Theft Auto V | 14−16
−21.4%
|
16−18
+21.4%
|
| Valorant | 0−1 | 27−30 |
4K
Ultra
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 1−2
−500%
|
6−7
+500%
|
4K
Epic
| Fortnite | 1−2
−500%
|
6−7
+500%
|
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 9−10
+0%
|
9−10
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Far Cry 5 | 21
+0%
|
21
+0%
|
| Fortnite | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Far Cry 5 | 18
+0%
|
18
+0%
|
| Fortnite | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 16−18
+0%
|
16−18
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 18−20
+0%
|
18−20
+0%
|
| Metro Exodus | 10−12
+0%
|
10−12
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 24−27
+0%
|
24−27
+0%
|
| Far Cry 5 | 15
+0%
|
15
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
1440p
High
| Counter-Strike: Global Offensive | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 5−6
+0%
|
5−6
+0%
|
| Metro Exodus | 5−6
+0%
|
5−6
+0%
|
| Valorant | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 8−9
+0%
|
8−9
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 4−5
+0%
|
4−5
+0%
|
| Far Cry 5 | 10−12
+0%
|
10−12
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 10−12
+0%
|
10−12
+0%
|
4K
High
| Metro Exodus | 0−1 | 0−1 |
| The Witcher 3: Wild Hunt | 3−4
+0%
|
3−4
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 4−5
+0%
|
4−5
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 1−2
+0%
|
1−2
+0%
|
| Dota 2 | 20−22
+0%
|
20−22
+0%
|
| Far Cry 5 | 5−6
+0%
|
5−6
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 8−9
+0%
|
8−9
+0%
|
İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:
- 1080p çözünürlüğü ve Medium Preset ile Forza Horizon 4'de RX 550X (mobil) 1200% daha hızlıdır.
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- RX 550X (mobil) 19 testte'de önde (38%)
- 31 testte (62%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 0.01 | 5.60 |
| Yenilik | 6 şubat 2002 | 11 nisan 2018 |
| Maksimum Bellek | 32 MB | 2 GB |
| Teknolojik süreç | 150 nm | 14 nm |
RX 550X (mobil) 55900% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 16 yaş avantajına sahiptir, 6300% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 971% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 550X (mobil) performans testlerinde GeForce4 420 Go modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
