GeForce 9500M G vs Radeon 740M

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GeForce 9500M G ile Radeon 740M'yi karşılaştırdık.

9500M G
2008
512 MB GDDR3, 20 Watt
0.29

740M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre 9500M G 'den 2376% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

GeForce 9500M G ve Radeon 740M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum1400590
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği1.1212.29
MimariTesla (2006−2010)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUG96Phoenix2
TipDizüstü bilgisayarlar içinMasaüstü
Çıkış tarihi3 haziran 2008 (17 yıl önce)31 ocak 2024 (2 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

GeForce 9500M G ve Radeon 740M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GeForce 9500M G'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı16256
Çekirdek frekansı500 MHz800 MHz
Boost modunda frekansveri yok2800 MHz
Transistör sayısı314 million20,900 million
Teknolojik süreç65 nm4 nm
Güç Tüketimi (TDP)20 Watt45 Watt
Tekstüre hızı4.00044.80
Kayan nokta performansı0.04 TFLOPS2.867 TFLOPS
Gigaflops60veri yok
ROPs88
TMUs816
Ray Tracing Coresveri yok4
L0 Cacheveri yok64 KB
L1 Cacheveri yok64 KB
L2 Cache32 KB2 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle GeForce 9500M G ve Radeon 740M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
ArayüzPCIe 2.0 x16PCIe 4.0 x8
Kalınlıkveri yokIGP
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

GeForce 9500M G ve Radeon 740M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR3Sistem kullanılır
Maksimum Bellek512 MBSistem kullanılır
Bellek veri yolu genişliği128 BitSistem kullanılır
Hafıza frekansı800 MHzSistem kullanılır
Bellek bant genişliği25.6 GB/sveri yok
Paylaşılan hafıza-+

Bağlantı ve çıkışlar

GeForce 9500M G ve Radeon 740M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputsMotherboard Dependent

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen GeForce 9500M G ve Radeon 740M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX11.1 (10_0)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli4.06.8
OpenGL3.34.6
OpenCL1.12.1
VulkanN/A1.3
CUDA+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik GeForce 9500M G ve Radeon 740M testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

9500M G 0.29
Radeon 740M 7.18
+2376%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

9500M G 121
Örnekler: 3
Radeon 740M 2967
+2352%
Örnekler: 1887

Oyun performansı

Oyunlarda GeForce 9500M G ve Radeon 740M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD0−121

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Cyberpunk 2077 1−2
−1400%
14−16
+1400%

Full HD
Medium

Cyberpunk 2077 1−2
−1400%
14−16
+1400%
Forza Horizon 4 3−4
−967%
30−35
+967%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−271%
24−27
+271%
Valorant 24−27
−196%
75−80
+196%

Full HD
High

Counter-Strike: Global Offensive 12−14
−792%
110−120
+792%
Cyberpunk 2077 1−2
−1400%
14−16
+1400%
Dota 2 9−10
−2344%
220−230
+2344%
Forza Horizon 4 3−4
−967%
30−35
+967%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−271%
24−27
+271%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
−280%
18−20
+280%
Valorant 24−27
−196%
75−80
+196%

Full HD
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2
−1400%
14−16
+1400%
Dota 2 9−10
−2344%
220−230
+2344%
Forza Horizon 4 3−4
−967%
30−35
+967%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 7−8
−271%
24−27
+271%
The Witcher 3: Wild Hunt 5−6
−280%
18−20
+280%
Valorant 24−27
−196%
75−80
+196%

1440p
High

Counter-Strike 2 3−4
−367%
14−16
+367%
Counter-Strike: Global Offensive 0−1 55−60
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
−1267%
40−45
+1267%

1440p
Ultra

Forza Horizon 4 1−2
−1600%
16−18
+1600%
The Witcher 3: Wild Hunt 1−2
−900%
10−11
+900%

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
−28.6%
18−20
+28.6%
Valorant 1−2
−3600%
35−40
+3600%

4K
Ultra

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 1−2
−600%
7−8
+600%

4K
Epic

Fortnite 2−3
−250%
7−8
+250%

Full HD
Low

Counter-Strike 2 73
+0%
73
+0%
Resident Evil 4 Remake 18
+0%
18
+0%

Full HD
Medium

Battlefield 5 30−35
+0%
30−35
+0%
Counter-Strike 2 60
+0%
60
+0%
Far Cry 5 21−24
+0%
21−24
+0%
Fortnite 40−45
+0%
40−45
+0%
Forza Horizon 5 21−24
+0%
21−24
+0%

Full HD
High

Battlefield 5 30−35
+0%
30−35
+0%
Counter-Strike 2 26
+0%
26
+0%
Far Cry 5 21−24
+0%
21−24
+0%
Fortnite 40−45
+0%
40−45
+0%
Forza Horizon 5 21−24
+0%
21−24
+0%
Grand Theft Auto V 29
+0%
29
+0%
Metro Exodus 14−16
+0%
14−16
+0%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 30−35
+0%
30−35
+0%
Far Cry 5 21−24
+0%
21−24
+0%

Full HD
Epic

Fortnite 40−45
+0%
40−45
+0%

1440p
High

Grand Theft Auto V 8−9
+0%
8−9
+0%
Metro Exodus 7−8
+0%
7−8
+0%
Valorant 80−85
+0%
80−85
+0%

1440p
Ultra

Battlefield 5 14−16
+0%
14−16
+0%
Cyberpunk 2077 6−7
+0%
6−7
+0%
Far Cry 5 14−16
+0%
14−16
+0%

1440p
Epic

Fortnite 14−16
+0%
14−16
+0%

4K
High

Counter-Strike 2 1−2
+0%
1−2
+0%
Metro Exodus 2−3
+0%
2−3
+0%
The Witcher 3: Wild Hunt 6−7
+0%
6−7
+0%

4K
Ultra

Battlefield 5 7−8
+0%
7−8
+0%
Counter-Strike 2 1−2
+0%
1−2
+0%
Cyberpunk 2077 2−3
+0%
2−3
+0%
Far Cry 5 7−8
+0%
7−8
+0%
Forza Horizon 4 12−14
+0%
12−14
+0%

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de Radeon 740M 3600% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • Radeon 740M 24 testte'de önde (43%)
  • 32 testte (57%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 0.29 7.18
Yenilik 3 haziran 2008 31 ocak 2024
Teknolojik süreç 65 nm 4 nm
Güç Tüketimi (TDP) 20 Watt 45 Watt

9500M G 125% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan Radeon 740M, 2376% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 15 yaş avantajına sahiptir ve 1525% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

Radeon 740M performans testlerinde GeForce 9500M G modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

GeForce 9500M G dizüstü bilgisayarlar için ve Radeon 740M masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


1 1 oy

GeForce 9500M G 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3.6 191 oy

Radeon 740M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize GeForce 9500M G veya Radeon 740M hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.