GRID M3-3020 vs Radeon RX 7600M
Kümülatif performans değerlendirmesi
Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere GRID M3-3020 ile Radeon RX 7600M'yi karşılaştırdık.
7600M, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre M3-3020 'den 272% oranında daha iyi performans gösteriyor.
Ana ayrıntılar
GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.
| Performans sıralamasında konum | 594 | 248 |
| Popülerliğe göre konum | ilk 100'de değil | ilk 100'de değil |
| Güç verimliliği | veri yok | 22.50 |
| Mimari | Maxwell (2014−2017) | RDNA 3.0 (2022−2026) |
| GPU | GM107 | Navi 33 |
| Tip | İş istasyonları için | Dizüstü bilgisayarlar için |
| Çıkış tarihi | 18 mayıs 2016 (9 yıl önce) | 4 ocak 2023 (3 yıl önce) |
Ayrıntılı teknik özellikler
GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar GRID M3-3020'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.
| Akış işlemcisi sayısı | 640 | 1792 |
| Çekirdek frekansı | 1033 MHz | 1500 MHz |
| Boost modunda frekans | 1306 MHz | 2410 MHz |
| Transistör sayısı | 1,870 million | 13,300 million |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
| Güç Tüketimi (TDP) | veri yok | 90 Watt |
| Tekstüre hızı | 52.24 | 269.9 |
| Kayan nokta performansı | 1.672 TFLOPS | 17.27 TFLOPS |
| ROPs | 16 | 64 |
| TMUs | 40 | 112 |
| Ray Tracing Cores | veri yok | 28 |
| L0 Cache | veri yok | 448 KB |
| L1 Cache | 320 KB | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB | 2 MB |
| L3 Cache | veri yok | 32 MB |
Form faktörü ve uyumluluk
Diğer bilgisayar bileşenleriyle GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).
| Laptop boyutu | veri yok | large |
| Arayüz | PCIe 3.0 x16 | PCIe 4.0 x16 |
| Uzunluk | 267 mm | veri yok |
| Kalınlık | 2-slot | veri yok |
| Ek güç konektörleri | 1x 8-pin | hiçbiri |
VRAM kapasitesi ve türü
GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.
| Bellek tipi | GDDR5 | GDDR6 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Bellek veri yolu genişliği | 128 Bit | 128 Bit |
| Hafıza frekansı | 1300 MHz | 2000 MHz |
| Bellek bant genişliği | 83.2 GB/s | 256.0 GB/s |
| Paylaşılan hafıza | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Bağlantı ve çıkışlar
GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.
| Video konektörleri | No outputs | Portable Device Dependent |
API ve SDK uyumluluğu
Desteklenen GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.
| DirectX | 12 (11_0) | 12 Ultimate (12_2) |
| Gölgelendirici modeli | 5.1 | 6.7 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 1.2 | 2.2 |
| Vulkan | 1.1.126 | 1.3 |
| CUDA | 5.0 | - |
Oyun performansı
Oyunlarda GRID M3-3020 ve Radeon RX 7600M sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.
Tüm PC oyunlarında ortalama FPS
Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:
| Full HD | 21−24
−300%
| 84
+300%
|
| 1440p | 10−12
−330%
| 43
+330%
|
| 4K | 6−7
−283%
| 23
+283%
|
Popüler oyunlarda FPS performansı
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 150−160
+0%
|
150−160
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Resident Evil 4 Remake | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 164
+0%
|
164
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Far Cry 5 | 112
+0%
|
112
+0%
|
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 113
+0%
|
113
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 260−270
+0%
|
260−270
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Dota 2 | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Far Cry 5 | 110
+0%
|
110
+0%
|
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Forza Horizon 5 | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 111
+0%
|
111
+0%
|
| Metro Exodus | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 138
+0%
|
138
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+0%
|
55−60
+0%
|
| Dota 2 | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
| Far Cry 5 | 103
+0%
|
103
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 100−110
+0%
|
100−110
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 94
+0%
|
94
+0%
|
| Valorant | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 120−130
+0%
|
120−130
+0%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 62
+0%
|
62
+0%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 180−190
+0%
|
180−190
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
| Metro Exodus | 35−40
+0%
|
35−40
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180
+0%
|
170−180
+0%
|
| Valorant | 210−220
+0%
|
210−220
+0%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Far Cry 5 | 60−65
+0%
|
60−65
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 70−75
+0%
|
70−75
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 65−70
+0%
|
65−70
+0%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 15
+0%
|
15
+0%
|
| Grand Theft Auto V | 50−55
+0%
|
50−55
+0%
|
| Metro Exodus | 21−24
+0%
|
21−24
+0%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Valorant | 160−170
+0%
|
160−170
+0%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 40−45
+0%
|
40−45
+0%
|
| Counter-Strike 2 | 27−30
+0%
|
27−30
+0%
|
| Cyberpunk 2077 | 12−14
+0%
|
12−14
+0%
|
| Dota 2 | 85−90
+0%
|
85−90
+0%
|
| Far Cry 5 | 30−35
+0%
|
30−35
+0%
|
| Forza Horizon 4 | 45−50
+0%
|
45−50
+0%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 30−33
+0%
|
30−33
+0%
|
4K
Epic
| Fortnite | 30−33
+0%
|
30−33
+0%
|
Popüler oyunlarda GRID M3-3020 ve RX 7600M bu şekilde rekabet eder:
- RX 7600M 1080p'de 300% daha hızlıdır
- RX 7600M 1440p'de 330% daha hızlıdır
- RX 7600M 4K'de 283% daha hızlıdır
Sonuç olarak, popüler oyunlarda:
- 60 testte (100%)'de bir beraberlik var
Artıları ve eksileri özeti
| Performans değerlendirmesi | 7.07 | 26.30 |
| Yenilik | 18 mayıs 2016 | 4 ocak 2023 |
| Maksimum Bellek | 4 GB | 8 GB |
| Teknolojik süreç | 28 nm | 6 nm |
RX 7600M 272% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 6 yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 367% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.
Radeon RX 7600M performans testlerinde GRID M3-3020 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.
GRID M3-3020 iş istasyonları için ve Radeon RX 7600M dizüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.
Diğer karşılaştırmalar
Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.
