FirePro M4100 vs Radeon HD 6290

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Teknik özellikler ve performans verileri de dahil olmak üzere FirePro M4100 ile Radeon HD 6290'yi karşılaştırdık.

FirePro M4100
2013
2 GB GDDR5
2.53
+912%

M4100, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre HD 6290 'den 912% oranında daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

FirePro M4100 ve Radeon HD 6290'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum8751430
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliğiveri yok1.01
MimariGCN 1.0 (2012−2020)TeraScale 2 (2009−2015)
GPUMarsCedar
TipMobil iş istasyonları içinMasaüstü
Çıkış tarihi16 ekim 2013 (12 yıl önce)4 aralık 2011 (14 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar FirePro M4100'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı38480
Çekirdek frekansı670 MHz650 MHz
Boost modunda frekansveri yok400 MHz
Transistör sayısı950 million292 million
Teknolojik süreç28 nm40 nm
Güç Tüketimi (TDP)veri yok19 Watt
Tekstüre hızı16.085.200
Kayan nokta performansı0.5146 TFLOPS0.104 TFLOPS
ROPs84
TMUs248
L1 Cache96 KB16 KB
L2 Cache256 KB128 KB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedveri yok
ArayüzPCIe 3.0 x8PCIe 2.0 x16
Uzunlukveri yok168 mm
Kalınlıkveri yok1-slot
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR5GDDR3
Maksimum Bellek2 GB1 GB
Bellek veri yolu genişliği128 Bit64 Bit
Hafıza frekansı1000 MHz800 MHz
Bellek bant genişliği64 GB/s12.8 GB/s
Paylaşılan hafıza--

Bağlantı ve çıkışlar

FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriNo outputs1x DVI, 1x HDMI
HDMI-+

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 (11_1)11.2 (11_0)
Gölgelendirici modeli5.15.0
OpenGL4.64.4
OpenCL1.21.2
Vulkan1.2.131N/A

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

FirePro M4100 2.53
+912%
HD 6290 0.25

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

FirePro M4100 1059
+918%
Örnekler: 25
HD 6290 104
Örnekler: 433

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

FirePro M4100 1728
+865%
HD 6290 179

Oyun performansı

Oyunlarda FirePro M4100 ve Radeon HD 6290 sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD11
+83.3%
6
−83.3%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 7−8 0−1
Cyberpunk 2077 5−6
+400%
1−2
−400%
Resident Evil 4 Remake 3−4 0−1

Full HD
Medium

Battlefield 5 8−9 0−1
Counter-Strike 2 7−8 0−1
Cyberpunk 2077 5−6
+400%
1−2
−400%
Far Cry 5 7−8 0−1
Fortnite 12−14
+1200%
1−2
−1200%
Forza Horizon 4 12−14
+333%
3−4
−333%
Forza Horizon 5 6−7 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
+85.7%
7−8
−85.7%
Valorant 40−45
+72%
24−27
−72%

Full HD
High

Battlefield 5 8−9 0−1
Counter-Strike 2 7−8 0−1
Counter-Strike: Global Offensive 45−50
+277%
12−14
−277%
Cyberpunk 2077 5−6
+400%
1−2
−400%
Dota 2 24−27
+189%
9−10
−189%
Far Cry 5 7−8 0−1
Fortnite 12−14
+1200%
1−2
−1200%
Forza Horizon 4 12−14
+333%
3−4
−333%
Forza Horizon 5 6−7 0−1
Grand Theft Auto V 6−7 0−1
Metro Exodus 4−5 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
+85.7%
7−8
−85.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
+80%
5−6
−80%
Valorant 40−45
+72%
24−27
−72%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 8−9 0−1
Cyberpunk 2077 5−6
+400%
1−2
−400%
Dota 2 24−27
+189%
9−10
−189%
Far Cry 5 7−8 0−1
Forza Horizon 4 12−14
+333%
3−4
−333%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 12−14
+85.7%
7−8
−85.7%
The Witcher 3: Wild Hunt 9−10
+80%
5−6
−80%
Valorant 40−45
+72%
24−27
−72%

Full HD
Epic

Fortnite 12−14
+1200%
1−2
−1200%

1440p
High

Counter-Strike 2 6−7
+100%
3−4
−100%
Counter-Strike: Global Offensive 18−20
+1800%
1−2
−1800%
Metro Exodus 0−1 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 24−27
+700%
3−4
−700%
Valorant 21−24
+1000%
2−3
−1000%

1440p
Ultra

Cyberpunk 2077 1−2 0−1
Far Cry 5 4−5 0−1
Forza Horizon 4 6−7
+500%
1−2
−500%
The Witcher 3: Wild Hunt 4−5
+300%
1−2
−300%

1440p
Epic

Fortnite 5−6 0−1

4K
High

Grand Theft Auto V 14−16
+7.1%
14−16
−7.1%
Valorant 12−14
+1100%
1−2
−1100%

4K
Ultra

Cyberpunk 2077 0−1 0−1
Dota 2 7−8 0−1
Far Cry 5 1−2 0−1
Forza Horizon 4 2−3 0−1
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 3−4
+200%
1−2
−200%

4K
Epic

Fortnite 3−4
+50%
2−3
−50%

Popüler oyunlarda FirePro M4100 ve HD 6290 bu şekilde rekabet eder:

  • FirePro M4100 1080p'de 83% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Valorant'de FirePro M4100 1100% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • İstisnasız, FirePro M4100 tüm 26 testlerimizde HD 6290 'i geride bıraktı.

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 2.53 0.25
Yenilik 16 ekim 2013 4 aralık 2011
Maksimum Bellek 2 GB 1 GB
Teknolojik süreç 28 nm 40 nm

FirePro M4100 912% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir, 1 yıllık yaş avantajına sahiptir, 100% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 43% daha gelişmiş bir litografi sürecine sahiptir.

FirePro M4100 performans testlerinde Radeon HD 6290 modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

FirePro M4100 mobil iş istasyonları için ve Radeon HD 6290 masaüstü bilgisayarlar için olduğunu unutmayın.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


4.4 9 oy

FirePro M4100 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3 48 oy

Radeon HD 6290 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize FirePro M4100 veya Radeon HD 6290 hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.