Arc A730M vs Radeon RX 7700S

VS

Kümülatif performans değerlendirmesi

Arc A730M ve Radeon RX 7700S'yi teknik özellikleri ve ilgili tüm kıyaslamaları kapsayacak şekilde karşılaştırdık.

Arc A730M
2022
12 GB GDDR6, 80 Watt
23.45

7700S, birleştirilmiş kıyaslama sonuçlarımıza göre A730M'den 58% gibi etkileyici bir oranda daha iyi performans gösteriyor.

Ana ayrıntılar

Arc A730M ve Radeon RX 7700S'ın türleri (masaüstü veya dizüstü bilgisayar) ve mimarilerinin yanı sıra satışların ne zaman başladığı ve o andaki maliyetleri hakkında bilgi.

Performans sıralamasında konum265143
Popülerliğe göre konumilk 100'de değililk 100'de değil
Güç verimliliği22.5728.58
MimariGeneration 12.7 (2022−2023)RDNA 3.0 (2022−2026)
GPUDG2-512Navi 33
TipDizüstü bilgisayarlar içinDizüstü bilgisayarlar için
Çıkış tarihi2022 (4 yıl önce)4 ocak 2023 (3 yıl önce)

Ayrıntılı teknik özellikler

Arc A730M ve Radeon RX 7700S genel parametreler: gölgelendirici sayısı, GPU çekirdek frekansı, üretim süreci, doku oluşturma ve hesaplama hızı. Bunlar Arc A730M'ın performansı hakkında dolaylı olarak bilgi verirler, ancak doğru bir değerlendirme için kıyaslama ve oyun testlerinin sonuçlarını dikkate almanız gerekir.

Akış işlemcisi sayısı30722048
Çekirdek frekansı1100 MHz1500 MHz
Boost modunda frekans2050 MHz2500 MHz
Transistör sayısı21,700 million13,300 million
Teknolojik süreç6 nm6 nm
Güç Tüketimi (TDP)80 Watt100 Watt
Tekstüre hızı393.6320.0
Kayan nokta performansı12.6 TFLOPS20.48 TFLOPS
ROPs9664
TMUs192128
Tensor Cores384veri yok
Ray Tracing Cores2432
L0 Cacheveri yok512 KB
L1 Cache4.5 MB512 KB
L2 Cache12 MB2 MB
L3 Cacheveri yok32 MB

Form faktörü ve uyumluluk

Diğer bilgisayar bileşenleriyle Arc A730M ve Radeon RX 7700S uyumluluğundan sorumlu parametreler. Örneğin gelecekteki bir bilgisayarın yapılandırmasını seçerken veya mevcut bir bilgisayarı güçlendirmek için kullanışlıdır. Masaüstü ekran kartları için bunlar, arayüz ve bağlantı veriyolu (anakart ile uyumluluk), video kartının fiziksel boyutları (ana kart ve kasa ile uyumluluk), ek güç konektörleridir (güç kaynağı ile uyumluluk).

Laptop boyutumedium sizedlarge
ArayüzPCIe 4.0 x16PCIe 4.0 x16
Ek güç konektörleriveri yokhiçbiri

VRAM kapasitesi ve türü

Arc A730M ve Radeon RX 7700S üzerine kurulu bellek parametreleri - tür, boyut, veri yolu, frekans ve bant genişliği. İşlemciye yerleşik, kendi belleği olmayan video kartları için, RAM'in paylaşılan bir kısmı kullanılır.

Bellek tipiGDDR6GDDR6
Maksimum Bellek12 GB8 GB
Bellek veri yolu genişliği192 Bit128 Bit
Hafıza frekansı1750 MHz2250 MHz
Bellek bant genişliği336.0 GB/s288.0 GB/s
Paylaşılan hafıza--
Resizable BAR++

Bağlantı ve çıkışlar

Arc A730M ve Radeon RX 7700S üzerinde bulunan video konektörleri listelenir. Genelde, bu bölüm yalnızca masaüstü referans video kartları için geçerlidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar için belirli video çıkışlarının kullanılabilirliği bilgisayar modeline bağlıdır.

Video konektörleriPortable Device DependentPortable Device Dependent

API ve SDK uyumluluğu

Desteklenen Arc A730M ve Radeon RX 7700S API'leri, sürümleriyle birlikte listelenmiştir.

DirectX12 Ultimate (12_2)12 Ultimate (12_2)
Gölgelendirici modeli6.66.7
OpenGL4.64.6
OpenCL3.02.2
Vulkan1.31.3
DLSS+-

Sentetik kıyaslama performansı

Bunlar, oyun dışı benchmarklarında performans oluşturmaya yönelik Arc A730M ve Radeon RX 7700S testlerinin sonuçlarıdır. Genel puan 0 ile 100 arasında belirlenir ve 100, şu an için en hızlı video kartına karşılık gelir.


Birleşik sentetik kıyaslama puanı

Bu bizim genel performans reytingimizdir.

Arc A730M 23.45
RX 7700S 37.11
+58.3%

Passmark

Bu, Passmark PerformanceTest paketinde bulunan çok yaygın bir benchmarktır. Direct3D 9, 10, 11 ve 12 (mümkün olduğunda 4K'da yapılır) için dört ayrı test ve DirectCompute kullanarak birkaç test daha çalıştırarak karta kapsamlı bir değerlendirme yapar.

Arc A730M 9808
Örnekler: 5
RX 7700S 15432
+57.3%
Örnekler: 357

3DMark 11 Performance GPU

3DMark 11, Futuremark'ın eski DirectX 11 benchmarkıdır. İki sahneye dayanan dört test kullandı: biri batık bir gemiyi keşfeden birkaç denizaltı, diğeri ormanın derinliklerinde terk edilmiş bir tapınak. Tüm testler, hacimsel aydınlatma ve mozaiklemeden yoğun şekilde yararlanır ve 1280x720'de çalıştırılmasına rağmen nispeten ağırdır. 3DMark 11 desteği Ocak 2020'de sona erdi, şimdi bunun yerine Time Spy kullanılması önerilir.

Arc A730M 29144
RX 7700S 37918
+30.1%

3DMark Fire Strike Graphics

Fire Strike, oyun bilgisayarları için bir DirectX 11 benchmarkıdır. İnsansı ve lavdan yapılmış gibi görünen ateşli bir yaratık arasındaki kavgayı gösteren iki ayrı test içeriyor. 1920x1080 çözünürlük kullanan Fire Strike, oldukça gerçekçi grafikler gösterir ve donanım açısından oldukça talepkardır.

Arc A730M 21294
RX 7700S 24246
+13.9%

3DMark Time Spy Graphics

Arc A730M 8813
RX 7700S 10206
+15.8%

Oyun performansı

Oyunlarda Arc A730M ve Radeon RX 7700S sonuçları, değerler FPS olarak ölçülür.

Tüm PC oyunlarında ortalama FPS

Çeşitli çözünürlüklerde çok sayıda popüler oyun için saniyede ortalama kare sayısı:

Full HD73
−53.4%
112
+53.4%
1440p45
−26.7%
57
+26.7%
4K22
−68.2%
37
+68.2%

Popüler oyunlarda FPS performansı

Full HD
Low

Counter-Strike 2 169
−23.1%
200−210
+23.1%
Cyberpunk 2077 71
−22.5%
85−90
+22.5%
Resident Evil 4 Remake 94
−6.4%
100−105
+6.4%

Full HD
Medium

Battlefield 5 95−100
−36.8%
130−140
+36.8%
Counter-Strike 2 155
−34.2%
200−210
+34.2%
Cyberpunk 2077 64
−35.9%
85−90
+35.9%
Far Cry 5 93
−39.8%
130
+39.8%
Fortnite 110−120
−38.1%
160−170
+38.1%
Forza Horizon 4 95−100
−52.6%
140−150
+52.6%
Forza Horizon 5 86
−37.2%
110−120
+37.2%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95
−58.5%
140−150
+58.5%
Valorant 160−170
−33.1%
220−230
+33.1%

Full HD
High

Battlefield 5 95−100
−36.8%
130−140
+36.8%
Counter-Strike 2 98
−112%
200−210
+112%
Counter-Strike: Global Offensive 250−260
−8.6%
270−280
+8.6%
Cyberpunk 2077 54
−61.1%
85−90
+61.1%
Dota 2 90
−58.9%
140−150
+58.9%
Far Cry 5 86
−43%
123
+43%
Fortnite 110−120
−38.1%
160−170
+38.1%
Forza Horizon 4 95−100
−52.6%
140−150
+52.6%
Forza Horizon 5 80
−47.5%
110−120
+47.5%
Grand Theft Auto V 72
−84.7%
133
+84.7%
Metro Exodus 43
−107%
85−90
+107%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95
−58.5%
140−150
+58.5%
The Witcher 3: Wild Hunt 110
−33.6%
147
+33.6%
Valorant 160−170
−33.1%
220−230
+33.1%

Full HD
Ultra

Battlefield 5 95−100
−36.8%
130−140
+36.8%
Cyberpunk 2077 52
−67.3%
85−90
+67.3%
Dota 2 80
−78.8%
140−150
+78.8%
Far Cry 5 81
−44.4%
117
+44.4%
Forza Horizon 4 95−100
−52.6%
140−150
+52.6%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 90−95
−58.5%
140−150
+58.5%
The Witcher 3: Wild Hunt 45
−86.7%
84
+86.7%
Valorant 102
−117%
220−230
+117%

Full HD
Epic

Fortnite 110−120
−38.1%
160−170
+38.1%

1440p
High

Counter-Strike 2 53
−75.5%
90−95
+75.5%
Counter-Strike: Global Offensive 170−180
−54.7%
260−270
+54.7%
Grand Theft Auto V 40−45
−52.3%
67
+52.3%
Metro Exodus 30−35
−71.9%
55−60
+71.9%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 170−180
+0%
170−180
+0%
Valorant 200−210
−24.6%
250−260
+24.6%

1440p
Ultra

Battlefield 5 65−70
−44.8%
95−100
+44.8%
Cyberpunk 2077 31
−38.7%
40−45
+38.7%
Far Cry 5 55−60
−47.3%
81
+47.3%
Forza Horizon 4 60−65
−73.8%
100−110
+73.8%
The Witcher 3: Wild Hunt 35−40
−84.2%
70−75
+84.2%

1440p
Epic

Fortnite 55−60
−73.7%
95−100
+73.7%

4K
High

Counter-Strike 2 7
−514%
40−45
+514%
Grand Theft Auto V 34
−100%
68
+100%
Metro Exodus 21
−61.9%
30−35
+61.9%
The Witcher 3: Wild Hunt 35−40
−19.4%
43
+19.4%
Valorant 140−150
−63.6%
220−230
+63.6%

4K
Ultra

Battlefield 5 35−40
−62.2%
60−65
+62.2%
Counter-Strike 2 21−24
−87%
40−45
+87%
Cyberpunk 2077 10−11
−100%
20−22
+100%
Dota 2 75−80
−38%
100−110
+38%
Far Cry 5 35
−11.4%
39
+11.4%
Forza Horizon 4 40−45
−66.7%
70−75
+66.7%
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS 24−27
−100%
50−55
+100%

4K
Epic

Fortnite 24−27
−84.6%
45−50
+84.6%

Popüler oyunlarda Arc A730M ve RX 7700S bu şekilde rekabet eder:

  • RX 7700S 1080p'de 53% daha hızlıdır
  • RX 7700S 1440p'de 27% daha hızlıdır
  • RX 7700S 4K'de 68% daha hızlıdır

İşte popüler oyunlarda gözlemlenen performans farklılıkları:

  • 4K çözünürlüğü ve High Preset ile Counter-Strike 2'de RX 7700S 514% daha hızlıdır.

Sonuç olarak, popüler oyunlarda:

  • RX 7700S 59 testte'de önde (98%)
  • 1 testte (2%)'de bir beraberlik var

Artıları ve eksileri özeti


Performans değerlendirmesi 23.45 37.11
Maksimum Bellek 12 GB 8 GB
Güç Tüketimi (TDP) 80 Watt 100 Watt

Arc A730M 50% daha yüksek maksimum VRAM miktarına sahiptir ve 25% daha düşük güç tüketimine sahiptir.

Öte yandan RX 7700S, 58% daha yüksek toplam performans puanına sahiptir.

Radeon RX 7700S performans testlerinde Arc A730M modelini geride bıraktığı için bizim önerdiğimiz seçimdir.

Diğer karşılaştırmalar

Birbirine yakın grafik kartlarından ilginizi çekebilecek diğer karşılaştırmalara kadar çeşitli GPU karşılaştırmalarını derledik.

Topluluk derecelendirmeleri

Burada video kartının kullanıcılar tarafından derecesini görebilir ve kendi derecelendirmenizi ekleyebilirsiniz.


3.8 117 oy

Arc A730M 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4.4 187 oy

Radeon RX 7700S 1 ile 5 arasında derecelendirin:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sorular ve yorumlar

Burada bize Arc A730M veya Radeon RX 7700S hakkında görüşlerinizi bildirebilir, derecelendirmelerimize katılıp katılmayabilir veya sitedeki hataları veya yanlışlıkları bildirebilirsiniz.