GeForce RTX 2080 vs Radeon RX 6450M
Łączna ocena wydajności
Porównaliśmy GeForce RTX 2080 z Radeon RX 6450M, w tym specyfikacje i dane dotyczące wydajności.
RTX 2080 przewyższa 6450M o aż 182% w oparciu o nasze zagregowane wyniki benchmarku.
Główne szczegóły
Informacje o typie (dla komputerów stacjonarnych lub laptopów) i architekturze GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M, a także o czasie rozpoczęcia sprzedaży i cenie w tamtym czasie.
| Miejsce w rankingu wydajności | 96 | 373 |
| Miejsce według popularności | nie w top-100 | nie w top-100 |
| Ocena efektywności kosztowej | 21.29 | brak danych |
| Wydajność energetyczna | 15.94 | 24.30 |
| Architektura | Turing (2018−2022) | RDNA 2.0 (2020−2025) |
| Kryptonim | TU104 | Navi 24 |
| Typ | Do komputerów stacjonarnych | Do laptopów |
| Data wydania | 20 września 2018 (7 lat temu) | 4 stycznia 2023 (3 lata temu) |
| Cena w momencie wydania | $699 | brak danych |
Ocena efektywności kosztowej
Aby uzyskać indeks, porównujemy wydajność kart graficznych i ich koszt, biorąc pod uwagę koszt innych kart graficznych.
Wykres rozrzutu wydajności do ceny
Szczegółowe specyfikacje
Parametry ogólne GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M: liczba shaderów, częstotliwość karty graficznej, proces technologiczny, szybkość teksturowania i obliczeń. Pośrednio świadczą o wydajności GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M, chociaż dla dokładnej oceny należy wziąć pod uwagę wyniki benchmarków i testów w grach.
| Ilość jednostek cieniujących | 2944 | 768 |
| Częstotliwość rdzenia | 1515 MHz | 2000 MHz |
| Częstotliwość w trybie Boost | 1710 MHz | 2460 MHz |
| Ilość tranzystorów | 13,600 million | 5,400 million |
| Proces technologiczny | 12 nm | 6 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 215 Watt | 50 Watt |
| Szybkość wypełniania teksturami | 314.6 | 118.1 |
| Wydajność zmiennoprzecinkowa | 10.07 TFLOPS | 3.779 TFLOPS |
| ROPs | 64 | 32 |
| TMUs | 184 | 48 |
| Tensor Cores | 368 | brak danych |
| Ray Tracing Cores | 46 | 12 |
| L0 Cache | brak danych | 192 KB |
| L1 Cache | 2.9 MB | 256 KB |
| L2 Cache | 4 MB | 1024 KB |
| L3 Cache | brak danych | 16 MB |
Współczynnik kształtu i kompatybilność
Informacje na temat zgodności GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M z innymi elementami komputera. Przydatne na przykład przy wyborze przyszłej konfiguracji komputera lub aktualizacji istniejącej. W przypadku kart graficznych do komputerów stacjonarnych jest to interfejs i magistrala połączeń (kompatybilność z płytą główną), fizyczne wymiary karty wideo (kompatybilność z płytą główną i obudową), dodatkowe złącza zasilania (kompatybilność z zasilaczem).
| Interfejs | PCIe 3.0 x16 | PCIe 4.0 x4 |
| Długość | 267 mm | brak danych |
| Grubość | 2-slot | brak danych |
| Dodatkowe złącza zasilania | 1x 6-pin + 1x 8-pin | brak |
Pojemność i typ pamięci VRAM
Parametry pamięci zainstalowanej na GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M: jej typ, rozmiar, magistrala, częstotliwość i przepustowość. Zauważ, że karty graficzne zintegrowane z procesorami nie mają dedykowanej pamięci i używają wspólnej części systemowej pamięci RAM.
| Typ pamięci | GDDR6 | GDDR6 |
| Maksymalna ilość pamięci | 8 GB | 4 GB |
| Szerokość magistrali pamięci | 256 Bit | 64 Bit |
| Częstotliwość pamięci | 1750 MHz | 2000 MHz |
| Przepustowość pamięci | 448.0 GB/s | 128.0 GB/s |
| Pamięć współdzielona | - | - |
| Resizable BAR | - | + |
Łączność i wyjścia
Lista złącz wideo dostępnych na GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M. Z reguły ta sekcja dotyczy tylko referencyjnych kart graficznych na komputery stacjonarne, ponieważ w przypadku notebooków dostępność niektórych wyjść wideo zależy od modelu laptopa.
| Złącza wideo | 1x HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.4a, 1x USB Type-C | Portable Device Dependent |
| HDMI | + | - |
| Obsługa G-SYNC | + | - |
Obsługiwane technologie
Wymienione są tutaj obsługiwane GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M rozwiązania technologiczne oraz interfejsy API. Takie informacje będą potrzebne, jeśli do karty graficznej wymaga się obsługi określonych technologii.
| VR Ready | + | brak danych |
Zgodność z API i SDK
Interfejsy API obsługiwane przez GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M, włączając ich poszczególne wersje.
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) | 12 Ultimate (12_2) |
| Model cieniujący | 6.8 | 6.7 |
| OpenGL | 4.6 | 4.6 |
| OpenCL | 3.0 | 2.2 |
| Vulkan | 1.3 | 1.3 |
| CUDA | 7.5 | - |
| DLSS | + | - |
Wydajność syntetycznego benchmarku
Oto wyniki testu GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M na temat wydajności renderowania w testach porównawczych innych niż gry. Całkowity wynik wynosi od 0 do 100, przy czym 100 odpowiada obecnie najszybszej karcie graficznej.
Łączny wynik syntetycznego testu porównawczego
To jest nasza łączna ocena wydajności benchmarku.
Passmark
Jest to prawdopodobnie najbardziej wszechobecny benchmark, wchodzący w skład pakietu Passmark PerformanceTest. Daje on możliwość dokładnej oceny karty graficznej, dostarczając cztery osobne benchmarki dla Direct3D w wersjach 9, 10, 11 i 12 (ostatni z nich wykonywany jest w rozdzielczości 4K, jeśli to możliwe), oraz kilka dodatkowych testów angażujących możliwości DirectCompute.
Wydajność w grach
Wyniki GeForce RTX 2080 i Radeon RX 6450M w grach, wartości są mierzone w FPS.
Średnia liczba klatek na sekundę we wszystkich grach na PC
Oto średnie klatki na sekundę w dużym zestawie popularnych gier w różnych rozdzielczościach:
| Full HD | 144
+188%
| 50−55
−188%
|
| 1440p | 101
+189%
| 35−40
−189%
|
| 4K | 73
+204%
| 24−27
−204%
|
Koszt jednej klatki, $
| 1080p | 4.85 | brak danych |
| 1440p | 6.92 | brak danych |
| 4K | 9.58 | brak danych |
Wydajność FPS w popularnych grach
Full HD
Low
| Counter-Strike 2 | 240−250
+169%
|
90−95
−169%
|
| Cyberpunk 2077 | 100−110
+215%
|
30−35
−215%
|
| Resident Evil 4 Remake | 120−130
+271%
|
30−35
−271%
|
Full HD
Medium
| Battlefield 5 | 163
+136%
|
65−70
−136%
|
| Counter-Strike 2 | 240−250
+169%
|
90−95
−169%
|
| Cyberpunk 2077 | 100−110
+215%
|
30−35
−215%
|
| Far Cry 5 | 117
+125%
|
50−55
−125%
|
| Fortnite | 199
+124%
|
85−90
−124%
|
| Forza Horizon 4 | 156
+136%
|
65−70
−136%
|
| Forza Horizon 5 | 140−150
+182%
|
50−55
−182%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 209
+248%
|
60−65
−248%
|
| Valorant | 263
+104%
|
120−130
−104%
|
Full HD
High
| Battlefield 5 | 155
+125%
|
65−70
−125%
|
| Counter-Strike 2 | 240−250
+169%
|
90−95
−169%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 270−280
+34.1%
|
200−210
−34.1%
|
| Cyberpunk 2077 | 100−110
+215%
|
30−35
−215%
|
| Dota 2 | 140−150
+52%
|
95−100
−52%
|
| Far Cry 5 | 112
+115%
|
50−55
−115%
|
| Fortnite | 173
+94.4%
|
85−90
−94.4%
|
| Forza Horizon 4 | 153
+132%
|
65−70
−132%
|
| Forza Horizon 5 | 140−150
+182%
|
50−55
−182%
|
| Grand Theft Auto V | 131
+118%
|
60−65
−118%
|
| Metro Exodus | 90
+165%
|
30−35
−165%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 188
+213%
|
60−65
−213%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 181
+321%
|
40−45
−321%
|
| Valorant | 254
+96.9%
|
120−130
−96.9%
|
Full HD
Ultra
| Battlefield 5 | 145
+110%
|
65−70
−110%
|
| Cyberpunk 2077 | 100−110
+215%
|
30−35
−215%
|
| Dota 2 | 140−150
+52%
|
95−100
−52%
|
| Far Cry 5 | 106
+104%
|
50−55
−104%
|
| Forza Horizon 4 | 132
+100%
|
65−70
−100%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 169
+182%
|
60−65
−182%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 106
+147%
|
40−45
−147%
|
| Valorant | 223
+72.9%
|
120−130
−72.9%
|
Full HD
Epic
| Fortnite | 156
+75.3%
|
85−90
−75.3%
|
1440p
High
| Counter-Strike 2 | 120−130
+287%
|
30−35
−287%
|
| Counter-Strike: Global Offensive | 300−350
+170%
|
110−120
−170%
|
| Grand Theft Auto V | 95−100
+252%
|
27−30
−252%
|
| Metro Exodus | 60
+200%
|
20−22
−200%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 170−180
+12.2%
|
150−160
−12.2%
|
| Valorant | 247
+54.4%
|
160−170
−54.4%
|
1440p
Ultra
| Battlefield 5 | 125
+178%
|
45−50
−178%
|
| Cyberpunk 2077 | 55−60
+293%
|
14−16
−293%
|
| Far Cry 5 | 99
+183%
|
35−40
−183%
|
| Forza Horizon 4 | 118
+203%
|
35−40
−203%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 90−95
+275%
|
24−27
−275%
|
1440p
Epic
| Fortnite | 128
+256%
|
35−40
−256%
|
4K
High
| Counter-Strike 2 | 50−55
+315%
|
12−14
−315%
|
| Grand Theft Auto V | 107
+257%
|
30−33
−257%
|
| Metro Exodus | 39
+225%
|
12−14
−225%
|
| The Witcher 3: Wild Hunt | 76
+230%
|
21−24
−230%
|
| Valorant | 234
+163%
|
85−90
−163%
|
4K
Ultra
| Battlefield 5 | 76
+217%
|
24−27
−217%
|
| Counter-Strike 2 | 50−55
+315%
|
12−14
−315%
|
| Cyberpunk 2077 | 24−27
+333%
|
6−7
−333%
|
| Dota 2 | 120−130
+114%
|
55−60
−114%
|
| Far Cry 5 | 59
+228%
|
18−20
−228%
|
| Forza Horizon 4 | 81
+189%
|
27−30
−189%
|
| PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS | 69
+331%
|
16−18
−331%
|
4K
Epic
| Fortnite | 65
+306%
|
16−18
−306%
|
W ten sposób RTX 2080 i RX 6450M konkurują w popularnych grach:
- RTX 2080 jest 188% szybszy w 1080p
- RTX 2080 jest 189% szybszy w 1440p
- RTX 2080 jest 204% szybszy w 4K
Oto zakres różnic w wydajności zaobserwowanych w popularnych grach:
- w Cyberpunk 2077, z rozdzielczością 4K i Ultra Preset, RTX 2080 jest 333% szybszy.
Podsumowując, w popularnych grach:
- Bez wyjątku, RTX 2080 przewyższył RX 6450M we wszystkich 60 naszych testach.
Podsumowanie zalet i wad
| Ocena skuteczności działania | 44.52 | 15.78 |
| Nowość | 20 września 2018 | 4 stycznia 2023 |
| Maksymalna ilość pamięci | 8 GB | 4 GB |
| Proces technologiczny | 12 nm | 6 nm |
| Pobór mocy (TDP) | 215 Wat | 50 Wat |
RTX 2080 ma 182% wyższy zagregowany wynik wydajności, i ma 100% wyższą maksymalną ilość pamięci VRAM.
Z drugiej strony, RX 6450M ma przewagę wiekową wynoszącą 4 lata, ma 100% bardziej zaawansowany proces litografii, i ma 330% niższe zużycie energii.
Model GeForce RTX 2080 to nasz rekomendowany wybór, ponieważ w testach wydajności pokonuje on Radeon RX 6450M.
Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że GeForce RTX 2080 jest przeznaczona dla komputerów stacjonarnych, a Radeon RX 6450M - dla laptopów.
Inne porównania
Przygotowaliśmy zestawienie porównawcze procesorów graficznych, począwszy od ściśle dopasowanych kart graficznych, a skończywszy na innych porównaniach, które mogą być interesujące.
